Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne
Photo by Scott Graham / Unsplash

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie získať výhodnejšie ako práve v tomto období. Obrovský záujem je aj o refinancovanie starších hypoték – nielen kvôli aktuálne veľmi priaznivým úrokovým sadzbám, ale aj vďaka novej legislatíve, ktorá podstatne zosekala poplatky za predčasné splatenie hypotéky mimo termínu zmeny fixácie úrokovej sadzby. Tie klesli z pôvodných 4-5 % z predčasne splatenej sumy na aktuálne 1%.

Tretí mesiac roka však okrem legislatívnej novinky a nového dna priemerných úrokových sadzieb hypoték priniesol aj ďalší rekord: po prvý krát v histórii boli na Slovensku úvery na bývanie lacnejšie ako priemer v krajinách eurozóny.

Celkové náklady na hypotéku (RPMN) dosiahli v marci 2016 na Slovensku úroveň 2,32 % , zatiaľčo v krajinách eurozóny bol priemer 2,38 %.

Výška celkových nákladov na hypotéku (RPMN) za uplynulé roky prudko klesala. Od vstupu Slovenska do eurozóny pred siedmimi rokmi klesla ročná percentuálna miera nákladov úverov na bývanie až o dve tretiny. V januári 2009 dosahovali priemerné náklady na úver zabezpečený nehnuteľnosťou až 7,01 %, v marci 2016 to bolo už len 2,32%. Aktuálne si teda Slováci požičiavajú na bývanie lacnejšie ako Rakúšania, Francúzi, Holanďania, Íri či Taliani. Výhodnejšie ako na Slovensku sa dá na bývanie požičať v Nemecku, Luxembursku, v Litve a vo Fínsku.

zdroj: www.slsp.sk

Read more