Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne
Photo by Scott Graham / Unsplash

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie získať výhodnejšie ako práve v tomto období. Obrovský záujem je aj o refinancovanie starších hypoték – nielen kvôli aktuálne veľmi priaznivým úrokovým sadzbám, ale aj vďaka novej legislatíve, ktorá podstatne zosekala poplatky za predčasné splatenie hypotéky mimo termínu zmeny fixácie úrokovej sadzby. Tie klesli z pôvodných 4-5 % z predčasne splatenej sumy na aktuálne 1%.

Tretí mesiac roka však okrem legislatívnej novinky a nového dna priemerných úrokových sadzieb hypoték priniesol aj ďalší rekord: po prvý krát v histórii boli na Slovensku úvery na bývanie lacnejšie ako priemer v krajinách eurozóny.

Celkové náklady na hypotéku (RPMN) dosiahli v marci 2016 na Slovensku úroveň 2,32 % , zatiaľčo v krajinách eurozóny bol priemer 2,38 %.

Výška celkových nákladov na hypotéku (RPMN) za uplynulé roky prudko klesala. Od vstupu Slovenska do eurozóny pred siedmimi rokmi klesla ročná percentuálna miera nákladov úverov na bývanie až o dve tretiny. V januári 2009 dosahovali priemerné náklady na úver zabezpečený nehnuteľnosťou až 7,01 %, v marci 2016 to bolo už len 2,32%. Aktuálne si teda Slováci požičiavajú na bývanie lacnejšie ako Rakúšania, Francúzi, Holanďania, Íri či Taliani. Výhodnejšie ako na Slovensku sa dá na bývanie požičať v Nemecku, Luxembursku, v Litve a vo Fínsku.

zdroj: www.slsp.sk

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia