Technológia Paypass umožňuje platiť bezkontaktne za menej ako 5 sekúnd

Technológia Paypass umožňuje platiť bezkontaktne za menej ako 5 sekúnd

MasterCard Paypass je špeciálna technológia bezkontaktných platieb, ktorá umožňuje držiteľom kariet s logom Paypass platiť za tovar či služby oveľa rýchlejšie. Najnovšie prieskumy dokázali, že bezkontaktná platba je až o 45 sekúnd rýchlejšia ako platba v hotovosti. Ak by sme prerátali túto časovú úsporu na priemerného klienta (ktorý kartou zaplatí 34 krát ročne) tak by sme dosiahli časovú úsporu až 25 minút ročne. Určite budete súhlasiť, že čas sa dá stráviť aj príjemnejšie ako čakaním na pokladni.

Ako to funguje?

Majiteľ karty jednoducho priblíži kartu alebo čip, ktorý môže byť napríklad na mobile, hodinkách alebo náramku k špeciálnemu terminálu, ktorý si z karty prečíta údaje bez toho, aby muselo dôjsť k fyzickému kontaktu s terminálom. Nie je teda potrebné, aby zákazník vkladal kartu do čítacieho zariadenia. Vďaka tomuto systému je celá transakcia zrealizovaná v priebehu niekoľkých sekúnd.

Za menej ako 5 sekúnd sú zrealizované platby do 20 €, kedy nie je nutné zadávať bezpečnostný PIN kód. Výsledky testov potvrdzujú. že platby prostredníctvom Paypass technológie predstavujú výraznú úsporu času hlavne v prostredí „drive through“ kedy obchodník umožňuje zákazníkovi zaplatiť za tovar bez toho, aby musel opustiť svoje auto. V sieti fast food reštaurácií McDonalds sa tak podarilo dosiahnuť úsporu času až 12 až 18 sekúnd oproti platbám v hotovosti.

paypass-logo

Zbavte sa drobných

Výhodou tak je, že v peňaženke nemusíte hľadať drobné, ale zaplatíte rýchlejšie a pohodlnejšie za drobné nákupy. Samozrejme, so systémom paypass môžete zaplatiť aj väčšie sumy, ale v tomto prípade je potrebné z bezpečnostných dôvodov zadať PIN. Po priložení karty k terminálu dostane pípnutím signál, že údaje boli načítané a následne budete vyzvaný na zadanie PIN kódu.

Bezpečnosť je na prvom mieste

Niektorých ľudí však moderné technológie odrádzajú a majú obavy hlavne z toho dôvodu, že pri náhodnom prejdení okolo platobného terminálu sa im z karty zúčtuje platba. Takéto obavy sú skutočne neopodstatnené – kartu je potrebné priložiť k terminálu skutočne veľmi blízko – 2-5 centimetrov na to, aby bola transakcia zaúčtovaná. Ďalším bezpečnostným prvkom je nutnosť zadať PIN po piatich krátko po sebe nasledujúcich platbách.

Nevýhody

Ako každá novinka, aj táto má svoje nevýhody. Nejedná sa pritom o zvýšené bezpečnostné riziko. Nebezpečenstvo skôr spočíva podobne ako pri ostatných bezhotovostných transakciách pri neuváženom míňaní peňazí. Istý prieskum totižto dokázal, že pri bezhotovostných platbách spotrebitelia míňajú v priemere o 20 až 30 % viac ako pri platbách v hotovosti. Ak teda bude od Vás dospievajúci syn alebo dcéra „drankať“ bezkontaktnú kartu, pripravte sa aj na zvýšenie bezhotovostného vreckového.

PayPass Lokátor

Aj keď je tento spôsob platieb vo svete celkom bežný, na Slovensku sa prvé lastovičky objavili len pred niekoľkými rokmi. V súčasnosti záujem o bezkontaktné platby PayPass rastie, čomu sa snažia prispôsobiť aj jednotliví obchodníci. Pomocou webovej služby a mobilnej aplikácie MasterCard Paypass Lokátor môžete veľmi rýchle vyhľadať, kde sa nachádza najbližší obchodník s možnosťou ktorý tieto platby podporuje. Stačí zadať mesto alebo si môžete najbližšieho obchodníka vybrať aj prostredníctvom zvolenej kategórie.

Ktoré banky ponúkajú Paypass karty?

Bezkontaktnú kartu MasterCard alebo Maestro Paypass môžete získať takmer vo všetkých významných slovenských bankách buď vo forme klasickej debetnej karty, kreditky alebo takzvanej „prepaid card“. V prípade, že nechcete mať ďalšiu kartu v peňaženke, ale stále chcete mať možnosť platiť bezkontaktne, môžete si vybrať aj netradičnú formu – napríklad hodinky, kľúčenku, náramok alebo predplatenú samolepku.

Banka Typ karty
Unicredit Bank Bratislavská Mestská karta (predplatená debetná karta Maestro Paypass)
Medzinárodná platobná samolepka (StickAir) – debetná karta predplatená Maestro
OTP banka Bratislavská mestská karta (BMK) – debetná karta Maestro Paypass s programom zliav a výhod EURO<26
VÚB banka BMK – predplatená debetná Maestro
Poštová banka BMK predplatená a debetná karta Maestro
Sberbank Slovensko Cirrus Maestro PayPass
MasterCard PayPass Standard
MasterCard Gold
Slovenská sporiteľňa Debetná medzinárodná karta Maestro a MasterCard
BMK – debetná Maestro
Prima Banka Medzinárodná debetná platobná karta MasterCard
Tatra banka Kreditná karta MercedesCard MasterCard s bezkontaktnou funkciou
Debetná karta MasterCard s bezkontaktnou funkciou
ZUNO Medzinárodná kreditná karta platformy MasterCard s bezkontaktnou funkciou

 

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia