Tehotenstvo ide do peňazí

Tehotenstvo ide do peňazí

Väčšina ľudí počíta s tým, že dieťa niečo stojí a že treba zabezpečiť množstvo vecí pred narodením drobca. Tak trochu sa však zabúda na tehotenstvo, ktoré tiež môže poriadne ísť do peňazí. Na jednej strane zvýšené výdavky na rôzne nadštandardné vyšetrenia, výživové doplnky a vitamíny, špeciálnu kozmetiku, cvičenia a kurzy pre tehotné, neustále doplňovanie šatníka… Na strane druhej sa často treba vysporiadať s podstatne zníženým príjmom – s tým treba počítať najneskôr 6 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu, kedy tehotná žena nastupuje na materskú dovolenku.

Žiaľ, nie každé tehotenstvo sa vyvíja bez problémov a tak mnohé ženy musia ostať doma na rizikovom tehotenstve aj niekoľko mesiacov, počas ktorých poberajú náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca. Keď sa skĺbia zvýšené výdavky počas tehotenstva a výpadok jedného z príjmov, môže to s finančnou situáciou priemernej domácnosti poriadne zamávať. Preto je vhodné na toto obdobie myslieť dopredu, a postupne sa naň po finančnej stránke pripraviť vytvorením rezervy, ktorú môže mamička použiť na výdavky počas tehotenstva a neskôr na výbavu pre bábätko.

Koľko stojí tehotenstvo?

Výsledná suma závisí najmä od Vašich požiadaviek a nárokov. Kým niektoré ženy berú tehotenstvo úplne prirodzene a nepotrebujú žiadne ďalšie „vymoženosti“ ktoré ochotne ponúkajú obchodníci na uľahčenie či spríjemnenie druhého stavu, ostatné musia na vlastnej koži otestovať všetky novinky. Poďme sa pozrieť, koľko stojí tehotenstvo po „položkách“

Tehotenský test

Ešte ani nie je isté, či ste tehotná a už sa „vyťahuje peňaženka“. Dôvod? Tehotenský test. V dnešnej dobe je na výber z množstva tehotenských testov, niektoré dokážu zachytiť graviditu už od niekoľkých dní po oplodnení, iné až po vynechanej menštruácii. „Ortieľ“ sa dozviete okamžite – so stúpajúcou hladinou testovaného hormónu hCG aj do niekoľkých sekúnd.

V závislosti od vybraného typu, citlivosti a značky sa pohybuje aj cena tehotenského testu – ten Vás môže stáť od 2 do 9 €.

Dámy, ktoré nechcú v tomto štádiu vyhadzovať peniaze, sa môžu objednať k svojmu lekárovi, ktorý definitívne potvrdí graviditu.

Zdravotná starostlivosť

tehotenstvoVšetky potrebné prehliadky, klinické, laboratórne a ultrazvukové vyšetrenia ktoré sa bežne absolvujú počas gravidity sa hradia z prostriedkov verejného zdravotného poistenia.

Niektoré poisťovne okrem bežných laboratórnych vyšetrení (moču, krvi, krvnej skupiny a Rh -faktora) a špeciálnych vyšetrení podľa zdravotného stavu matky a plodu preplácajú aj niečo navyše. Napríklad Union ako jediná poisťovňa na Slovensku prepláca služby pôrodnej asistentky počas tehotenstva, pôrodu a šestonedelia.

Pokiaľ by ste si želali nadštandardné služby a výkony ako napríklad 3D a 4D ultrazvuk, počítajte s tým, že si ich budete musieť uhradiť v plnej výške, v tomto prípade sa jedná o sumu od 20-70 €

Štandardne sa robia počas gravidity tri ultrazvuky. Pokiaľ by ste si želali ultrazvuk pri každej poradni, oplatí sa navštevovať súkromnú ambulanciu alebo súkromnú nemocnicu, kde budúca mamička dostane nadštandardnú starostlivosť za určitý fixný poplatok. Napríklad sanatórium Koch v Bratislave si za celoročnú starostlivosť o tehotné účtuje 299 €. V rámci tohto poplatku získate okrem nadštandardných vyšetrení nad rámec úhrady zdravotnej poisťovne aj predpôrodnú prípravu, cvičenia pre tehotné a v indikovaných prípadoch aj kardiotokografické vyšetrenie pred 36. týždňom.

Aj keď starostlivosť v súkromnom sanatóriu či už počas gravidity, pôrodu alebo po ňom nie je najlacnejšia, určite to stojí za ľudský prístup a za pocit, keď žena nemá z pôrodu traumu do konca života, ako sa to v mnohých štátnych nemocniciach často stáva.

Výživové doplnky

Takmer každá žena, len čo zistí, že je v druhom stave dostane odporučenie od nejakej dobrej duše, že je nevyhnutné užívať vitamíny – toľko spomínanú kyselinu listovú v kombinácii s inými vitamínmi – skupiny B,C, E, železo, horčík, vápnik…Všetky tieto doplnky stravy sú voľne dostupné, zoženiete ich v ktorejkoľvek lekárni. Nejedná sa však o lacný špás – taká krabička vitamínov pre tehotné vyjde aj na 20 € mesačne. Ich výrobcovia odporúčajú užívanie aj pred plánovaným tehotenstvom, takže nakoniec je možné, že len na vitamíny miniete niekoľko stoviek eur. Odborníci na výživu sa pritom zhodujú, že pri zdravej, pestrej a vyváženej strave nie je potrebné telu dodávať žiadne ďalšie umelé doplnky stravy.

Kozmetika

Rýchle sa meniaca postava vyžaduje špeciálnu starostlivosť a tá zase špeciálne ceny kozmetických prípravkov pre tehotné. Masážne telové mlieka, prípravky proti striam veru nezoženiete za lacný peniaz, najmä ak si potrpíte na značkovú kozmetiku. Napr. taká 250 ml fľaštička oleja na prevenciu strií môže stáť aj 30 a viac eur.

Cvičenie a predpôrodné kurzy

Pre niektoré zbytočnosť, iné si zase predpôrodný kurz nevedia vynachváliť. Na kurzoch sa preberajú jednotlivé fázy pôrodu, dýchanie, starostlivosť o novorodenca, budúce mamičky sa môžu opýtať na čokoľvek čo ich zaujíma, a nemusia požadované informácie hľadať pracne na internete. Ceny za predpôrodné kurzy sa pohybujú v desiatkach, ale aj stovkách eur, v závislosti od mesta, počtu účastníkov kurzu, rozsahu…Približná cena 40-150 €

Pokiaľ neberiete tehotenstvo príliš chúlostivo a nemáte pocit, že v druhom stave sa musíte „šetriť“ a dávať si pozor na každý pohyb, kľudne si môžete cvičebný program pre tehotné zacvičiť aj doma – ušetríte a môžete cvičiť každý deň.

Oblečenie

V prvých mesiacoch, pokiaľ radikálne nenaberáte na hmotnosti si vystačíte aj s pôvodným šatníkom. V 5-6 mesiaci sa budete musieť vydať na nákupy. Nie je nutné povymetať všetky obchody s tehotenským (tam sa nakupuje podstatne drahšie). Dnešná móda nahráva tehotenstvu – istotne aj vo svojej obľúbenej predajni nájdete množstvo voľných tričiek, blúzok. Praktické sú legíny ktoré sa naťahujú so zväčšujúcim sa objemom brucha. Pokiaľ Vás posledné mesiace tehotenstva zachytia v zime, takmer isto sa nevyhnete investícii do širšieho kabáta alebo bundy. Neoplatí sa šetriť na spodnom prádle a pohodlných topánkach na nízkom podpätku – chcete sa predsa cítiť pohodlne stále, no nie? Šatník dopĺňajte postupne, podľa toho ako sa Vám mení postava. No a výsledná suma za tehotenské oblečenie? To je skutočne ťažké spriemerovať. Kým jedna žena potrebuje desiatky nových vecí, iná si vystačí so 4-5 širšími „kúskami“. Samozrejme to, koľko Vás nakoniec bude stáť tehotenský šatník záleží od toho, či si potrpíte na značky a ak áno tak na aké. Ušetriť môžete tak, že si budete vyberať taký typ oblečenia, ktorý budete môcť nosiť aj po pôrode.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia