Terasové dosky z exotického dreva: vďaka akciám ich môžete mať za zlomok štandardnej ceny

Terasové dosky z exotického dreva: vďaka akciám ich môžete mať za zlomok štandardnej ceny

K peknej a funkčnej záhrade neodmysliteľne patrí aj terasa, kde sa potom trávia príjemné chvíle s rodinou či priateľmi, alebo len tak leňošením s dobrou knihou v ruke. S prichádzajúcou jarou, čoraz teplejším a slnečnejším počasím sa postupne presúvame z interiéru do záhrad a tak nečudo, že množstvo ľudí začína práve v tomto období uvažovať nad výstavbou terasy. Nejeden investor sa teraz zamýšľa nad výberom materiálu. Voľba materiálu pre terasu je základným krokom, ktorý nie je dôležitý po vizuálnej stránke, ale aj po stránke funkčnej – teda aby sa po nej dobre chodilo a aby vydržala čo najdlhšie pri nezmenenej kvalite. Samozrejme, pri výbere materiálu hrá veľkú rolu aj rozpočet. Aké možnosti ponúka dnešný trh?

WPC terasy

WPC (wood plastic component) – zmes plastu a dreva v rôznych pomeroch (kvalitnejšie WPC dosky majú pomer dreva a plastu aspoň 1:1) je materiál, zmienka o ktorom naštve každého zástancu prírodných materiálov. WPC terasové dosky aj keď sa snažia čo najviacej napodobniť vzhľad dreva, zďaleka nevyzerajú tak dobre a navyše sú aj podstate drahšie ako drevené terasy.

Ich výrobcovia argumentujú vyššiu nákupnú cenu (m2 vychádza okolo 80-100 € za m2, čo je v priemere viac ako cena za m2 kvalitných exotických drevín) minimálnou údržbou a dlhou životnosťou. Pri WPC terasách teda odpadajú starosti s pravidelnou údržbou (drevené je potrebné pravidelne, aspoň raz do roka ošetriť olejom, aby sa predĺžila životnosť a aby nedošlo k zmene farby dreva). Drevoplast svojím zložením eliminuje nežiaduce charakteristiky dreva ako je prípadná hniloba, plesne, napadnutie drevokaznými škodcami, tvarová nestálosť či zmena farby vplyvom slnečného žiarenia.

Na druhej strane aj keď si nepotrpíte na prírodné materiály, je dobré vedieť, že terasa z WPC sa počas letných horúčav poriadne prehrieva. A chodiť po nej bosou nohou je výkon hodný firewalkera (toho čo chodí po žeravých uhlíkoch). Preto je vhodné ju orientovať do tienistejšej časti záhrady. Pred kúpou WPC dosiek je vhodné vyžiadať si vzorku materiálu a spraviť si malý test, ako sa vie vysporiadať s olejovými a mastnými škvrnami. Z niektorých výrobkov mastné fľaky len tak neodstránite…

Drevo

Terasu môžete postaviť aj z domácich drevín smrek či borovica, čo je najlacnejšia voľba. Kto to však vysúšal, dosvedčí, že to nie je najlepší nápad a najneskôr do piatich rokov budete nevzhľadnú terasu nahrádzať novou.

Terasy z exotického dreva: krása ktorá vydrží desaťročia

Pokiaľ nedáte dopustiť na prírodný materiál a akceptujete ho s celou jeho krásou a charakteristikami (aj nežiaducimi ako tvarová nestálosť), s najväčšou pravdepodobnosťou sa rozhodnete pre terasové dosky z exotického dreva. Na terasy sa používa široká škála exotických drevín – bangkirai, cumaru, garapa, ipe, iroko, padouk, massaranduba. merbau, či teak. Už si len vybrať…Každá drevina má jedinečnú farbu, štruktúru a vlastnosti a odlišujú sa tiež životnosťou. Aby užívatelia získali predstavu, koľko ich terasa vydrží, dobrou pomôckou je 5 tried životnosti, do ktorých sa jednotlivé dreviny zaraďujú. Ak chcete terasu užívať čo najdlhšie, vyberajte materiál zaradený do 1. triedy životnosti (veľmi trvanlivé dreviny, ktoré vonku vydržia viac ako 25 rokov) – patrí sem napríklad cumaru, ipe, massaranduba, padouk. Naopak, dreviny v 5. triede sú netrvanlivé a nevydržia vystavené poveternostným podmienkam dlhšie ako 5 rokov.

Dobrým meradlom kvality dreva je jeho hustota. Dreviny s vyššou objemovou hmotnosťou spravidla dlhšie vydržia – napríklad cumaru má hustotu až 1070 kg/m3 pri zostatkovej vlhkosti 12% a radí sa do prvej triedy životnosti. Výnimkou z pravidla „čím vyššia hustota, tým dlhšia životnosť“ je najdrahšie terasové exotické drevo – teak. Ten napríklad nemá vysokú objemovú hmotnosť (680 kg/m3), napriek tomu patrí ku špičke v životnosti – je to vďaka vysokému obsahu olejov ktoré predlžujú jeho životnosť.

Pokiaľ Vám príde 180 € / m2 za barmský teak priveľa peňazí, sú aj lacnejšie možnosti.

Od čoho sa odvíja cena exotických drevín

Cena v prvom rade závisí od druhu dreva (tá sa odvíja od jeho vlastností, vzhľadu, dostupnosti na svetových trhoch). Na cenu terasových dosiek majú vplyv rozmery – hrúbka, šírka, dĺžka, typ spoja a povrchová úprava. Medzi cenovo dostupné patrí cumaru (s cenou od 45 € / m2), o pár eur lacnejšie na meter štvorcový vyjde mimoriadne ťažká, červenohnedá massaranduba alebo žltohnedá garapa.

ipe terasa hladky profil

V celkom inej cenovej kategórii sa pohybuje Ipe – v priemere okolo 80-100 € / m2. Aj to však môžete mať podstatne lacnejšie, pokiaľ viete, kde a kedy kupovať. Niektorí výrobcovia teraz štartujú jarné akcie, čo pre Vás znamená že ipe terasové dosky si môžete kúpiť za zlomok ich štandardnej ceny.

Napríklad v internetovom obchode Woodpoint.sk si môžete v jarnej akcii zakúpiť Ipe terasové dosky za bezkonkurenčnú cenu  53 € / m2 (hrúbka 20 mm, šírka 105 mm, PVC poloskrytý spoj). V porovnaní s kamennými predajňami a podlahovými štúdiami to je polovičná cena.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia