Tipy pre bezpečné platby kartou cez internet
Nákupy cez internet sa tešia mimoriadnej popularite. Každým rokom stúpa počet ľudí, ktorí miesto kamenných predajní nakupujú v eshopoch. A niet sa veľmi čomu čudovať – okrem nižšej ceny tovarov v internetových obchodoch je nakupovanie z pohodlia domova oveľa príjemnejšie a pohodlnejšie ako absolvovanie vyčerpávajúcej tortúry v nákupných centrách plných nervóznych ľudí.
Stále vedie dobierka
Čo sa týka spôsobu platby, Slováci sú v tomto smere o niečo konzervatívnejší – stále je totižto najpreferovanejším spôsobom platby dobierka. Často sa tiež využíva bankový prevod, prípadne platba v hotovosti na pobočke pri odbere tovaru. Až na úplnom chvoste je platba kartou cez internet a to aj napriek tomu, že sa jedná o jednu z najpohodlnejších možností, ako za tovar či služby zaplatiť. Dôvodom je jednoznačne opatrnosť a obavy používateľov zo zneužitia citlivých údajov. Kartové asociácie a peňažné ústavy si túto opatrnosť držiteľov kariet uvedomujú a tak stále prichádzajú s novými riešeniami, ktoré majú posilniť bezpečnosť bezhotovostných transakcií prostredníctvom internetu.
Ako postupovať pri platbe kartou cez internet
Po vložení požadovaného tovaru do nákupného košíka, na konci objednávacieho procesu vyberiete ako spôsob platby platbu kartou – či už debetnou alebo kreditnou. Následne sa od Vás bude požadovať zadanie údajov z karty do online formulára. Konkrétne sa jedná o údaje: číslo karty, meno držiteľa, dátum expirácie, a bezpečnostný CVV či CVC kód (trojmiestny kód), ktorý sa nachádza na zadnej strane platobnej karty, pri prúžku s Vaším podpisom.
Tieto informácie sa zašifrovaným spôsobom odošlú zabezpečeným kanálom do autorizačného systému a následne je platba zrealizovaná.
Riziko zneužitia je vysoké…
Všetky údaje ktoré sa požadujú pri online platbe kartou sa dajú ľahko zneužiť. Stačí, ak sa Vaša karta dostane do rúk niekomu inému, ktorý si ľahko môže všetky citlivé údaje z karty opísať či odfotiť. Držiteľ takejto karty potom môže veľmi ľahko prísť o všetky svoje úspory.
Bezpečnostná rada číslo jeden: nepúšťajte svoju platobnú kartu z ruky tiež trochu pokrivkáva a ani pri jej stopercentnom dodržiavaní nie ste pred zneužitím úplne chránený. Existujú totižto ľudia s fotografickou pamäťou, ktorí ani nemusia s Vašou kartou nikam odísť, stačí že ju pár sekúnd podržia v ruke a dokážu si všetky údaje zapamätať a potom veselo nakupovať „na Váš účet“ (napríklad môže ísť o personál v reštaurácii, kde platíte za večeru, alebo zamestnancov hotela či autopožičovne, skrátka ktokoľvek komu sa dostane Vaša platobná karta a kto sa tvári že realizuje transakciu za objednaný tovar či službu)
Ako eliminovať riziko zneužitia?
Jeden z najbezpečnejších spôsobov ako platiť na internete bez rizika, že bude Vaša karta zneužitá je v súčasnosti zabezpečenie 3D Secure, ktoré prináša dva veľmi silné bezpečnostné prvky. Prvým je skutočnosť, že platenie je presmerované na banku (obchodník sa nemá šancu dozvedieť údaje z Vašej karty), druhým je potvrdenie platby sms kódom. Takže pokiaľ niekto nemá prístup k Vášmu mobilu a platobnej karte, je zneužitie tohto spôsobu prakticky nemožné.
Toto technologické riešenie podporujú Visa a MasterCard. Na Slovensko zabezpečené platby prostredníctvom 3D Secure priniesla ako prvá Československá obchodná banka, ktorá túto službu prináša svojim zákazníkom ku všetkým vydaným ČSOB kartám bezplatne. Platiť týmto spôsobom môžete, pokiaľ máte aktivovanú zabezpečenú internetovú platbu a pokiaľ má internetový obchod na svojich stránkach jasne viditeľné logo Verified by Visa alebo MasterCard Secure Code.
Vyzerá to takto:
V prípade, že ste si už aktivovali zabezpečenú internetovú platbu a obchodník u ktorého nakupujete tovar je taktiež zabezpečený 3D Secure protokolom, pred zadávaním údajov z Vašej karty nezostanete na stránke obchodníka, ale budete presmerovaný na zabezpečenú stránku banky, kde bude potrebné zadať niekoľko údajov z Vašej karty. Pred zrealizovaním transakcie Vám príde sms správou bezpečnostný kód, ktorým je potrebné platbu potvrdiť. Po úspešnom zrealizovaní transakcie sa Vám opäť zobrazí stránka obchodníka, na ktorej sa zobrazí informácia o úspešnej platbe. Výhodou takéhoto spôsobu platby je skutočnosť, že obchodník nezískal žiadne údaje o Vašej karte, len dostal správu o zrealizovaní transakcie. Takýmto spôsobom sa veľmi výrazne znižuje riziko zneužitia karty.
Čo robiť ak nakupujete v online obchode, ktorý nie je zabezpečený technológiou 3D Secure?
Všetky karty majú z bezpečnostných dôvodov nastavené pre online platby isté limity. Tento limit však nie je konečný, ale každý majiteľ karty si ho môže zmeniť, teda zvýšiť alebo znížiť, podľa toho, v akých objemoch a ako často kartu využíva.
Niektoré banky – napríklad mBank na eMAX účte umožňujú aj dočasné povolenie platieb kartou na internete. Takže ak napríklad potrebujete zaplatiť za letenku, platby kartou online povolíte, prednastavíte si limit, letenku zaplatíte a akonáhle sa transakcia spracuje, platby kartou online zakážete. Týmto predídete jej zneužitiu. Prípadne si môžete nastaviť veľmi nízky limit – pár desiatok eur, ktorý by Vás v prípade zneužitia nepoložil na lopatky.
Ďalším celkom bezpečným spôsobom je vyhradiť si jednu kartu čisto iba na platby online. Na tomto kartovom účte majte vždy len toľko finančných prostriedkov, ktoré potrebujete na realizáciu transakcie, všetky ostatné finančné prostriedky presúvajte na iný účet. Samozrejmosťou je uistiť sa, že stránka obchodníka používa SSL protokol (web obchodníka nezačína s http:// ale s https:// a je označený grafickým zámkom).
No a posledným, na Slovensku stále viac využívaným spôsobom sú platby cez Paypal. Princípom ich fungovania je založenie paypal účtu, kde poskytnete všetky údaje o svojej karte, Vaše meno a emailovú adresu. Pri platbe cez paypal sa na stránke obchodníka prihlásite Vaším emailom a heslom ktorý ste si pri registrácii na paypal zvolili. Výhodou je, že obchodník nezíska údaje o Vašej karte, ale dostane informáciu o tom, že transakcia bola zrealizovaná.