Tisícky firiem v ohrození: daňové licencie sú odklepnuté

Tisícky firiem v ohrození: daňové licencie sú odklepnuté

Nočná mora, ktorá posledné týždne trápila tisícky malých a stredných podnikateľov, sa stala skutočnosťou: parlamentná väčšina SMERu schválila Novelu zákona o dani z príjmov, ktorá okrem iného zavádza daňové licencie, ktorým pristihol výstižný názov daň zo straty alebo minimálna daň.

V súčasnosti sa platí daň z príjmov z rozdielu medzi výnosmi a nákladmi. Ak sa firme nedarilo, teda ak náklady prevyšovali výnosy, neplatila nič.

Staré dobré časy sú preč

Slovenské firmy budú musieť po prvý krát v histórii platiť daň, aj keď sa im v businesse nebude dariť. Firmy sa tak už v roku 2015 musia zmieriť s ďalším výdavkom alebo zavesiť podnikanie na klinec. Podľa vyjadrení ministra financií Petra Kažimíra až 62 % percent spoločností nemalo za posledné štyri roky žiadnu daňovú povinnosť. Ako keby všetci podnikatelia boli podvodníci a nepriatelia, čo dane platiť majú, no napriek tomu si to radšej účtovne zariadia tak, aby nemuseli odviesť žiadnu daň.

Nepriateľ a zároveň dojná krava v jednom bol teda pomenovaný a cieľ bol jasný – zvýšenie príjmov do štátnej kasy a plátanie dier v rozpočte. Z pohľadu SMERu je to určite menej bolestné riešenie ako zvyšovanie daní bežných zamestnancov.

paragrafyNovela zákona o dani z príjmov sa ocitla pod ostrou paľbou opozície ale aj samotných podnikateľov ktorých sa dotýka. Tí sa svorne zhodujú na tom, že nové opatrenia budú mať likvidačný charakter na veľkú časť malých a stredných podnikateľov. Existuje totižto zásadný rozdiel medzi výrazom neplatiť dane a nemať daňovú povinnosť. To, že niektorej firme nevznikne daňová povinnosť, ešte nemusí znamenať, že sa jedná o podvodníka. Množstvo jednoosobových eseročiek, ktoré si podnikaním zarábajú to skromné živobytie, alebo ľudia, ktorí podnikajú popri klasickom zamestnaní či spoločnosti, ktoré v prvých rokoch podnikania vykazujú stratu, prípadne firmy ktoré fungujú na veľmi nízkych maržiach – tieto všetky mini podnikania sú ohrozené a hrozí im vďaka zavedeniu daňových licencií zánik.

Po prvý krát budú musieť firmy platiť daňové licencie v daňovom priznaní v roku 2015, za zdaňovacie obdobie 2014. Výška licencií bola stanovená na základe toho, či spoločnosť je alebo nie je platcom DPH a od tržieb firmy. Celkovo boli zavedené tri sadzby daňových licencií a to nasledovne:

Výška licencie Charakteristika spoločnosti
480 € / rok neplatca DPH s tržbami do 500 000 €
960 € / rok platca DPH s tržbami do 500 000 €
2880 € / rok subjekty s tržbami nad 500 000 €

Od platenia daňových licencií budú oslobodené novo založené spoločnosti v prvom roku podnikania, ale aj chránené dielne a firmy zamestnávajúce zdravotne postihnutých občanov. Živnostníkov sa platenie licencií netýka.

Podľa predbežných odhadov ministerstva financií by mali daňové licencie priniesť do štátneho rozpočtu 112 miliónov eur. Firmy, ktoré budú v zisku si môžu licenciu odrátať z daňovej povinnosti, takže sa ich reálne nedotkne. Naopak, skôr získajú vzhľadom k tomu, že dôjde k poklesu dane z príjmu o jeden percentuálny bod, zo súčasných 23 % na 22 % na čom štát stratí 56,5 milióna eur – môže si to však dovoliť, na spomínaných daňových licenciách zarobí oveľa viac.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia