Titul MBA pomôže získať lepšie miesto a viac peňazí

Titul MBA pomôže získať lepšie miesto a viac peňazí

Titul MBA je stále na Slovensku považovaný za „nadštandard“ na rozdiel od krajín západnej Európy a severnej Ameriky, kde je bežnou výbavou človeka s ekonomickým vzdelaním. Na Slovensku sa dokonca nepovažuje za akademický titul ale skôr za „kariérny titul“ pretože väčšine jeho absolventov dopomôže k lepšiemu fleku a k vyššiemu platu. Vyplýva to z výskumu spoločnosti Insight, ktorý bol realizovaný v roku 2011 na vzorke 185 absolventov programu MBA a ktorý sa zameriaval na to, ako sa držiteľom titulu Master of Business Administration darí v ich ďalšej kariére.

Podľa tohto prieskumu sa absolventom už po roku po úspešnom absolvovaní programu zvýšil plat v priemere o 15 percent, po piatich rokoch zarábajú úspešní absolventi v priemere až o 40 % viac ako na začiatku štúdia. Iste, dalo by sa namietať, že s veľkou pravdepodobnosťou by došlo k miernemu nárastu platu aj bez absolvovania tohto programu, no oveľa zaujímavejšie je sledovať posun absolventov MBA v kariérnom rebríčku.

mba uspechVäčšina opýtaných v prieskume uviedla, že absolvovanie programu im pomohlo k lepšiemu miestu. Až 42% opýtaných odpovedalo, že od absolvovania programu si polepšili o jeden stupeň a 5 % poskočilo v kariére o dva stupne. Približne polovica zostala na rovnakej pozícii, často sa však jednalo o top manažérov, ktorí sa už v rámci svojej firmy nemali kam posunúť. Iba každý dvadsiaty absolvent si v kariére pohoršil. Určite sa teda nedá povedať, že MBA titul by bol zaručenou cestou k získaniu lepšie platenej práce.

Master of Business Administration je o tom, čo Vás profesne posúva vyššie

S kariérnym posunom sa veľmi často spája aj vyššie platové ohodnotenie, čo je dosť logické. Absolventi programu s časovým odstupom pozitívne hodnotia zvýšenú sebadôveru a kariérny rast. Takmer všetci sa zhodujú na tom, že štúdium im prinieslo aj množstvo nových kontaktov ako pre profesný tak aj pre osobný život. Práve networking je jeden z častých dôvodov, prečo sa pre toto štúdium rozhodujú aj podnikatelia, ktorí si nepotrebujú budovať kariéru v rámci organizačnej štruktúry, ale ktorým ide najmä o rozšírenie siete obchodných kontaktov.

Case studies, simulácie, prax a networking

mba studiumMBA programy sa na rozdiel od bežných ekonomických škôl a univerzít zameriavajú na praktické manažérsky orientované prípadové štúdie, simulácie a cvičenia s počítačovou podporou všetko s dôrazom na rozvoj kritického myslenia a hľadanie konštruktívnych riešení pre moderný management. Pri týchto cvičeniach sa spoločne riešia modelové situácie, s ktorými sa študenti môžu bežne stretnúť v praxi. „V našej skupine sa stretla skvelá partia ľudí z komerčného sektora. Vytvorili sa medzi nami vzťahy ako na vysokej škole. Dodnes sa stretávame, vymieňame si skúsenosti a občas zájdeme na prednášky našich bývalých vyučujúcich.“ spomína absolvent MBA programu Fakulty Managementu.

Študenti majú tiež veľkú voľnosť vo výbere voliteľných predmetov podľa toho, čo koho zaujíma, alebo akým smerom sa chce uberať.

Oplatí sa?

Odporcovia týchto programov však namietajú, že dobrým manažérom sa ešte nikto nestal v školskej lavici. Tomuto argumentu nahráva do karát fakt, že študijné osnovy podliehajú módnym trendom. To, čo sa učilo pred desiatimi rokmi je teraz totálne mimo a navyše takéto študijné programy vôbec nepatria medzi lacné záležitosti. Skôr naopak. Také dva a pol ročné víkendové štúdium MBA na Fakulte managementu UK vychádza na 17 000 EUR. Okrem balíka peňazí je nevyhnutnou podmienkou štúdia vysokoškolský diplom, minimálne Bc. Väčšina škôl tiež požaduje aktívnu znalosť cudzieho jazyka – angličtiny alebo nemčiny a niekoľkoročnú profesionálnu prax.

Oplatí sa teda „vyhadzovať“ tisícky eur za štúdium ktoré sa končí získaním zvláštneho titulu za menom? Odpoveď na túto otázku je určite áno, pokiaľ si vyberiete dobrú školu, kde sa skutočne niečo naučíte a kde to nebude o výmene tučného balíka peňazí za prestížny titul. Kvalita niektorých programov totižto prinajmenšom „pokuľháva“. Pozor si treba dať na rôzne pofidérne online kurzy ktoré sú podozrivo lacné. Ak Vám nejde len o naháňanie ďalších písmenok za menom, ale o skutočnú kvalitu, tak si dajte na výbere školy poriadne záležať. Odborníci odporúčajú rozhodovať sa na základe týchto kritérií: povesť školy, akreditácia programu, možnosť študovať v cudzom jazyku a možnosť zahraničného pobytu či stáže.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia