Tlakový hrniec ide s dobou: šetrí čas aj peniaze
Domáce varenie je hitom posledných rokov. Do veľkej miery ho spopularizovali známi šéfkuchári, ktorí na televíznych obrazovkách predvádzajú svoje kulinárske umenie s takou ľahkosťou a obratnosťou, ako keby to bola tá najjednoduchšia vec na svete.
Variť môže každý!
V štýle hesla milej krysy Remyho z filmu Ratatouille, prezývanej aj ako malý šéf „Variť môže každý!“ sa do poznávania tajov kuchárskeho umenia púšťa čoraz viac ľudí. Tí, ktorí podľahli čaru po domácky pripravených pokrmov, si logicky chcú varenie urýchliť a zjednodušiť – samozrejme len tam, kde sa to dá a kde je to žiaduce. Pri množstve pokrmov to umožňuje práve tlakový hrniec. Pokiaľ Vás nebaví dlhé poskakovanie okolo hrncov a miesto platenia mastných faktúr za energie si viete predstaviť aj iné spôsoby, ako minúť svoje ťažko zarobené peniaze, celkom určite sa Vám zapáči varenie v tlakovom hrnci.
Aká je úspora v porovnaní s klasickým hrncom?
Pri varení v tlakovom hrnci si gazdinky, kuchárky a kuchári v závislosti od typu výrobku a značky pochvaľujú skrátenie času varenia o 55-80 %. Ak napríklad príprava Vášho obľúbeného jedla „bežným spôsobom“ trvá 60 minút, pri použití tlakového hrnca Vám bude stačiť necelých 20 minút.
Ruka v ruke s podstatnou časovou úsporou ide aj šetrenie nákladov na energie. Pri použití tlakového hrnca usporíte minimálne 50 % nákladov za energie, čo sa pri pravidelnom varení pre celú rodinu nepochybne pozitívne prejaví aj na vyúčtovaní za energie. Po prvý krát si tak možno po otvorení obálky s vyúčtovaním za elektrinu či plyn v duchu nezašomrete na premrštené ceny.
Princíp fungovania
Pri varení v tlakovom hrnci vzniká vysoký tlak, ktorý spôsobuje aj vyššiu teplotu – približne 120 -140 °C, zatiaľčo pri „normálnom varení“ je teplota pri príprave jedál varením iba 95 – 100 °C. Vďaka vyššiemu tlaku a teplote sa pokrmy pripravia oveľa rýchlejšie. Miesto poldňovej prípravy nedeľného obeda tak môže mať navarené za necelú hodinku až dve.
To, čo možno na prvý pohľad pôsobí ako trhák posledných rokov, sa v skutočnosti využíva už viac ako tri storočia…
Historické okienko
Parný či tlakový hrniec „má na svedomí“ francúzsky fyzik a vynálezca Denis Papin. Dodnes sa mu podľa mena jeho objaviteľa zvykne hovoriť aj Papinov hrniec. V roku 1682 bolo jedlo uvarené v tlakovom hrnci naservírované kráľovským hosťom v Londýne a tí sa len zalizovali a ochkali nad jemnou krehkosťou vyberaných lahôdok a nad rozpadávajúcim sa jemnučkým mäsom, ktoré bolo dovtedy nevídané. Na výrazné zdokonalenie hrnca si musel svet ešte dlhé desaťročia počkať – až v roku 1927 vymyslel ďalší Francúz menom Gautier tlakový hrniec s poistným ventilom. Ten sa však často zanášal a tak explózie boli pomerne časté. Nečudo, že sa kuchári báli používať pravidelne vybuchujúce hrnce.
Za vyše tri storočia si však jednoduché tlakové hrnce prešli prudkým vývojom, nielen čo sa týka dizajnu, ale predovšetkým bezpečnosti. Dodnes však majú viacerí ľudia o bezpečnosti a jednoduchosti používania tlakových hrncov isté nelichotivé predstavy. „Tlakáč“ si predstavujú ako veľkú zložitú nádobu s tlačítkami a poistkami v ktorej všetko vnútri pod obrovským tlakom buble a už len čaká na tú správnu chvíľu, kedy to všetko vybuchne…Predstava výbuchu je taká, že prinajlepšom zdemoluje šporák, všetko v okolí 10 metrov zašpiní, spraví dieru v strope, v tom horšom prípade niekoho zabije…Samozrejme, opatrnosti nikdy nie je dosť -veď je to predsa tlaková nádoba a preto k nej treba pristupovať s rešpektom. Pokiaľ však dodržiavate pokyny výrobcu, niet sa čoho obávať.
V dnešnej dobe sa vyrábajú skutočne kvalitné výrobky s ventilmi,ktoré prepúšťajú prebytočnú paru a tak znemožňujú nebezpečné zvýšenie tlaku v hrnci, ktoré by mohlo viesť k najhoršiemu – k výbuchu. Pre ešte lepší pocit bezpečnosti sú tlakáče vybavené špeciálnou tepelnou poistkou, ktorá sa pri nekontrolovanom zvýšení teploty roztaví a uvoľní paru z hrnca.
Čo sa týka bezpečnostných zásad, predovšetkým treba rešpektovať rysku, ktorá označuje maximálnu hladinu naplnenia. Väčšina výrobcov tiež odporúča pri varení v tlakovom hrnci opatrne narábať s bylinkami a drveným korením, nakoľko tie môžu upchať ventily.
Ako vybrať?
Na trhu je nespočetné množstvo výrobcov a typov tlakových hrncov od tých lacnejších (cca 40 €) až po drahšie kúsky, ktoré stoja aj viac ako dve stovky eur. U slovenských „malých šéfov“ sa tešia obľube najmä značky Tefal a Tescoma. Kvalitnejšie hrnce sa dajú kúpiť už od 100-125 €. Pri výbere dbajte na to, aby bol objem postačujúci (v závislosti od toho, aký typ jedál a pre koľkých ľudí plánujete variť). Niektoré gazdinky majú vo svojej výbave niekoľko kusov s rozličným objemom – v jednom napríklad varia polievku, v ďalšom mäso a v treťom pripravujú zeleninu. Dôležité je, aby mal hrniec hrubé, minimálne dvojité dno (ideálne však trojité, sendvičové) a aby bol vyrobený z prvotriednej nehrdzavejúcej ocele. Čím viac poistiek, tým lepšie (trvajte však minimálne na dvoch poistkách). Nezabudnite si vyskúšať systém otvárania a zatvárania, niektoré výrobky majú príšerný systém, ktorý dokáže od varenia v tlakovom hrnci skôr odradiť. Kvalitný výrobok poznáte aj podľa toho, akú záruku naň výrobca poskytuje. Je to dlhšie ako štandardné dva roky? Áno? Výborne, s veľkou pravdepodobnosťou budete s hrncom spokojný.