To tu ešte nebolo: úroky hypoték klesli na nové dno!

To tu ešte nebolo: úroky hypoték klesli na nové dno!

Úrokové sadzby hypotekárnych úverov prelomili ďalší rekord: priemerný úrok za mesiac September klesol na historické minimum – 3,83 % p.a. Objem prefinancovaných hypotekárnych úverov stúpol v Septembri na 377 miliónov eur, čo predstavuje medziročný nárast viac ako o dve pätiny. Rekordy však padali takmer počas celého roka. Prudké zníženie priemerných sadzieb hypoték bolo zaznamenané v Marci kedy sa priemerná sadzba dostala na úroveň 4,28 % p.a. a každým mesiacom sa znižovalo o niekoľko desatín percent. V apríli dosiahol priemerný úrok hodnotu 4,13 %, v máji sa dostal pod 4% hranicu – 3,99 % a tento trend pokračoval aj ďalšie mesiace. V júni tohto roku to bolo len 3,97 %, v júli 3,88 %. V auguste došlo k miernemu nárastu o jednu stotinu percentuálneho bodu na 3,89%. Bankové domy tak v „žatve“ naďalej pokračujú a s hrdosťou oznamujú rekordné objemy hypotekárnych obchodov.

Čo stojí za ich úspechom?

padaju percentaDno úrokových sadzieb ktoré sa podarilo dosiahnuť v Septembri je výsledkom mimoriadne nízkej základnej sadzby ECB, ale aj dravým konkurenčným prostredím bánk, ktoré sa usilovne snažia o každého bonitného klienta, aj za cenu nižšej obchodnej marže.

V neposlednom rade k septembrovému úspechu prispel aj vysoký podiel refinancovania starých úverov vďaka nižším sadzbám na trhu. Kým pred troma rokmi sa priemerné úroky za ktoré banky poskytovali hypotekárne úvery pohybovali na úrovni okolo 5 %, dnes je to 3,83 %. Je preto logické, že tí, ktorí si pred troma rokmi brali hypotéku alebo sa banke „upísali“ na ďalšie tri roky využívajú možnosť svoj úver refinancovať a tak uľaviť svojmu rozpočtu. Rozdiel v priemernom úroku 1,17 % dokáže na mesačnej splátke hypotéky ušetriť aj niekoľko desiatok eur. Mnohí si to uvedomujú a preto neváhajú prebehnúť ku konkurencii. Nahradenie nevýhodných úverov novým tvorí podľa štatistík NBS z nových obchodov až dve tretiny. Dokazuje to nárast celkového stavu úverov na bývanie. Objem nových pôžičiek dosiahol medziročný rast dve pätiny, úvery na kúpu nehnuteľnosti stúpli len o 12 %, za zvyšok rastu banky vďačia práve klientom ktorí si chceli vyjednať lepšie podmienky a ktorí sa rozhodli úver refinancovať.

Podľa analytikov sa dá očakávať, že objem hypoték bude aj v najbližších mesiacoch naďalej narastať. Pre ľudí je aj v období ekonomickej stagnácie vlastné bývanie jednou zo základných potrieb a dobrou investíciou, najmä ak sú úroky priaznivé.

Analytici predpovedajú, že do konca roka by sme sa mali dočkať ďalšieho mierneho poklesu priemerného úroku. Máme sa teda na čo tešiť.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia