Trendy tapety na stenu oživia interiér za lacný peniaz

Trendy tapety na stenu oživia interiér za lacný peniaz

Chce to zmenu! Povedali ste si radikálne pri pohľade na ošumelý interiér, keď ste sa jedného dňa vrátili domov. Nie ste v tom sami, podobný „problém“ riešia tisícky ďalších ľudí. Tento odvážny plán často narazí (okrem pohodlnosti) na ďalšiu neprekonateľnú prekážku – financie. Nemusíte si hneď brať úver na bývanie, nakupovať drahý nábytok a meniť riešenie celého priestoru. Pocit sviežej novosti a úplne novej atmosféry do Vášho bývania prinesú aj nové tapety na stene. Zaujímavá premena totižto nebýva len otázkou peňazí, ale mala by byť postavená na skvelom nápade a neopozeraných kombináciách. Pokiaľ sa Vám pri vyslovení výrazu „tapeta“ automaticky vybaví spomienka na nie príliš vkusnú babičkinu obývačku spred 40-tich rokov, skúste túto predstavu potlačiť a dajte tapetám šancu. Výsledok bude stáť za to – touto jednoduchou zmenou sa dá za pomerne lacný peniaz premeniť jednotvárny a nie príliš zaujímavý priestor na útulný interiér.

Dnes je na trhu nespočetné množstvo materiálov, vzorov a povrchových štruktúr, z ktorých si vyberie každý – či sa jedná o vyznavača minimalizmu alebo milovníkov vidieckeho, exotického či retro štýlu. Na svoje si prídu aj nespútaní ľudia, ktorí nerešpektujú žiadne pravidlá a normy v bývaní. Dnešné motívy sú skrátka neporovnateľné s tými vzormi „od babičky“. Zásadnou zmenou však neprešiel len design tapiet, ale aj materiál. Tapetovanie už viac nie je prácou ako „pre otroka“ ako tomu bolo kedysi, samozrejme pod podmienkou, že si vyberiete kvalitný materiál.

Na materiály záleží

splana tapeta PZákladné delenie je podľa vrstiev – jednovrstvové, dvojvrstvové či viacvrstvové. Najlacnejším riešením (a ako to už býva pri lacných veciach aj najmenej kvalitnou voľbou) sú jednovrstvové papierové tapety. Okrem nízkej ceny nečakajte žiadne výhody – ťažko sa s nimi pracuje, nakoľko pri tapetovaní často dochádza ku krčeniu a trhaniu. Pri nakupovaní nástennej dekorácie nemyslite iba na to, ako skrášli Vaše bývanie, ale aj na následnú údržbu. Veľmi praktické je preto vyberať také tapety, ktoré budete môcť neskôr umývať. Ak vyberáte tapety na stenu napríklad do kuchyne ku kuchynskému dresu alebo do kúpelne, radšej si priplaťte za trochu drahšie vinylové tapety, ktoré sú vhodné do vlhkých priestorov a ktoré hravo odolajú aj tečúcej vode. Vinyl je materiál ktorý sa používa pri dvojvrstvových tapetách a ktorý tvorí ich vrchnú vrstvu. Výhodou je okrem iného farebná stálosť, odolnosť proti oteru, vysoká životnosť (až 15 rokov) a čistiť ho môžete aj saponátom.

Spodnú vrstvu vinylových tapiet tvorí buď papier alebo vlies. Pozitívom vliesu je čistá a rýchla práca pri tapetovaní, nakoľko lepidlo sa nanáša na stenu a nie na tapetu. Podobne ako vinylové tapety sa lepia aj textilné, ich výhodou je estetičnosť a široká škála rôzneho tkaninového vzorkovania. Tieto patria k najstarším druhom nástennej dekorácie, podarilo sa im prežiť všetky módne vlny a preto majú svoje stále miesto pri dekorácii priestoru.

Ak sa Vám žiada oživenia interiéru šmrcovným kovovým leskom, istotne budete nadšený z kovových tapiet, na ktoré sa nanáša tenká hliníková fólia ktorá pomocou špeciálneho valca vytvorí nádherný zlatý, medený alebo kovový efekt.

kovovy odlesk

Tapety na stenu môžu miestnosť opticky zúžiť alebo rozšíriť: pozor na vzory

Nielen materiál a druh tapety na stenu pôsobia na celkové vnímanie interiéru a tým aj na našu náladu. Farba, dizajn a motív sú základ. Pokaľ chcete priestor opticky zúžiť, dobrým pomocníkom Vám budú tapety so zvislými pruhmi, naopak motív väčších kvetov či kruhov priestor opticky rozšíria.

tapeta kvety do maleho priestoru

Veľmi vkusne však ukáže aj jednofarebná tapeta či už v tmavších, svetlejších alebo odvážne neónových odtieňoch. Záleží len na tom, či chcete docieliť rozžiarenie interiéru danej miestnosti, decentné zvýraznenie alebo naopak zjemnenie priestoru.

Tapety nie sú len o farebných vzoroch od výmyslu sveta, ale môžu dať holým stenám šmrnc v podobe zaujímavej textúry. Na nižšom obrázku je príklad vzoru, ktorý je čisto biely. Je to jednoduchý spôsob ako držať na uzde farebné kreácie na stenách a zároveň nemať všetky steny nudne prázdne. Vhodné najmä vtedy, ak je nábytok v interiéry ladený vo výrazných farbách.

biely vzor

 

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia