Typy kreditných kariet

Typy kreditných kariet

Kreditné karty umožňujú čerpanie finančných prostriedkov až do výšky dohodnutého úverového rámca a to aj vtedy, ak držiteľ karty na svojom osobnom účte nemá žiadne finančné prostriedky. Na trhu existujú stovky kreditných kariet od desiatok vydavateľov, ktorí ich poskytujú s rôznymi parametrami, limitmi a výhodami.

Na to, aby ste si vedeli vybrať tú najvhodnejšiu kreditnú kartu „šitú na mieru“ pre Vaše potreby, musíte si predovšetkým ujasniť, na čo ju budete používať, ako často a aký úverový limit budete potrebovať. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že čím väčší úverový limit, tým viac zaplatíte aj na poplatkoch. Preto si treba vopred ujasniť, čo od kreditnej karty očakávate aby ste ju zbytočne nepreplácali a aby ste mali k dispozícii dostatočnú finančnú rezervu a produkt, ktorý sa bude čo najviacej približovať Vaším potrebám. Aké typy kreditných kariet poznáme?

kreditky

  1. Štandarné alebo klasické kreditné karty

Tieto sú najbežnejším typom a záujem o ne prejavuje najviac ľudí. Sú charakteristické nízkymi požiadavkami na bonitu žiadateľa. Na jej zriadenie bude postačovať pravidelný mesačný príjem. Banka ju bez problémov schváli aj osobám s podpriemerným príjmom. Na druhe strane nemôžete počítať s vysokým úverovým limitom – poskytovateľ Vám schváli úverový limit maximálne do výšky jedného až dvoch mesačných platov. Vzhľadom na to, že sa jedná o základný produkt, nemôžete od takejto karty očakávať žiadne zázraky a benefity navyše. Budete sa tak musieť uspokojiť len so štandardnými službami ako bezhotovostné platby u obchodníkov alebo cez internet a výber hotovosti z bankomatov za drahý poplatok. Úrokové sadzby tiež nie sú najpriaznivejšie a pohybujú sa v rozmedzí od 16,90 – 24 % ročne. Držiteľ karty však môže využívať bezúročné obdobie, počas ktorého si veriteľ neúčtuje úroky. Dĺžka bezúročného obdobia závisí od podmienok konkrétneho poskytovateľa, spravidla to býva 40-55 dní.

  1. Prestížne alebo prémiové

Sú určené pre náročných klientov. Akokoľvek ste náročný a potrpíte si na luxus, aj tak nemusíte tento typ karty získať. Vydavatelia exkluzívnych kreditiek ich poskytnú len takým záujemcom, ktorý preukážu nadštandardný príjem. Ruka v ruke s vysokým príjmom ide aj výška úverového limitu, ktorý je v prípade prestížnych kreditných kariet skutočne štedrý, aj 20 000 €. Možnosť čerpať finančné prostriedky banky vo vysokom limite nie je jedinou výhodou prestížnych kariet. Spája sa s nimi obrovské množstvo výhod, ako napríklad cestovné poistenie pre držiteľa hlavnej karty a pre rodinných príslušníkov zadarmo, zľavy v tisíckach obchodov a hoteloch, vstup do letiskových VIP salónikov zdarma a podobne. Prestížne karty majú často nálepku „Gold“ alebo „Platinum“, teda napríklad Visa Gold, alebo MasterCard Platinum. Ich výhodou je aj nižšia úroková sadzba ako pri klasických kartách. Napríklad prestížna VISA Platinum z Tatra banky sa vyznačuje veľmi nízkym úrokom 9,90 % p.a.

  1. Cash back karty

Pod týmto názvom sa ukrývajú také karty, ktoré vracajú peniaze späť z každého nákupu. Suma, ktorú cash back karta vracia sa pohybuje od 0,5-1 % z hodnoty transakcie. Je to akási peňažná odmena za pravidelné používanie. Je to výhodné aj pre ich poskytovateľov – keď už máte v peňaženke cash back kartu, tak už žiadnu inú nepoužívate. Odmena je spravidla pripisovaná na účet raz za mesiac, pokiaľ výška odmeny dosiahne aspoň minimálnu hodnotu, stanovenú v podmienkach. Odmena sa vypláca len za transakcie, ktoré boli uskutočnené bezhotovostne (teda napríklad za platby u obchodníkov alebo na internete) a nevzťahuje sa na výbery hotovosti. Podľa nedávneho prieskumu je najobľúbenejším benefitom práve peňažná odmena za platbu kartou, ktorú oceňuje až 85 % opýtaných ľudí (podľa prieskumu agentúry GfK ktorý bol realizovaný pre spoločnosť MasterCard)

  1. Vernostné

Slúžia jednak ako finančná rezerva do výšky schváleného úverového limitu, ale aj ako zľavová karta. Poskytujú sa väčšinou v spolupráci s inou firmou, u ktorej má potom držiteľ karty veľmi dobré zľavy na zakúpený tovar alebo služby. Ako príklad vernostnej karty môžeme uviesť kreditku Premia, ktorú vydáva nebanková spoločnosť Home Credit v spolupráci s Tescom (okrem úverového limitu získavate aj zľavy na nákup v Tescu, funguje na princípe zbierania bodov). Ďalším príkladom je MercedesCard MasterCard od Tatra banky – ako vyplýva z názvu, je určená pre klientov Mercedes-Benz Slovakia, ktorým táto spoločnosť poskytuje množstvo zliav a benefitov. Klienti O2 zase ocenia bonusovú kartu O2, ktorá im pravidelne každý mesiac zníži faktúru za telekomunikačné služby o 3 €.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia