Ubytovanie v Chorvátsku: Koľko stoja apartmány na súkromí?

Ubytovanie v Chorvátsku: Koľko stoja apartmány na súkromí?

Rozhodli ste sa stráviť letnú dovolenku na prenádhernom chorvátskom pobreží? Ponúkame tipy ako si nájsť ubytovanie v Chorvátsku na súkromí. Túto obľúbenú dovolenkovú destináciu nie je potrebné dlho predstavovať, nakoľko patrí medzi najvyhľadávanejšie ciele slovenských dovolenkárov. Tých lákajú najmä krásne zátoky, pieskové, skalnaté a kamenisté pláže obkolesené voňavými píniovými lesíkmi, pôsobivé horské masívy a nespočetné množstvo malebných historických mestečiek s neopakovateľnou atmosférou.

V prípade slovenských cestovateľov zaváži okrem prírodného a kultúrneho bohatstva aj dostupnosť hlavných turistických lokalít autom (z čoho vyplývajú relatívne nízke náklady na dopravu. Čítajte ďalej: akou trasou do Chorvátska?) a v neposlednom rade aj jazyková príbuznosť slovenčiny a chorvátčiny. Práve príbuznosť jazykov posilňuje odvahu Slovákov vycestovať do Chorvátska na vlastnú päsť. Ak tiež patríte medzi dovolenkárov, ktorí majú radi veci vo vlastnej réžii, bez ochrannej ruky cestovnej kancelárie, čaká Vás zopár vybavovačiek navyše. Nájsť si ubytovanie v Chorvátsku je jednou z najdôležitejších záležitostí, ktoré budete musieť vybaviť.

Cestujeme na slepo…

Obľúbenou formou cestovania je takzvané cestovanie na slepo, kedy sa vopred určí len približná cieľová lokalita. Hľadanie ubytovania v takomto prípade prebieha priamo na mieste. V praxi to vyzerá tak, že miestni, ktorí majú voľné apartmány, stoja popri ceste s ceduľkami: „Apartmani“, „Sobe“, „Free Amartman“ a podobne. Ak budete úplne v koncoch, môžete sa obrátiť aj na miestnu agentúru, ktorá má informácie o voľných apartmánoch vo vybranej lokalite. V takomto prípade počítajte s tým, že cena ubytovania sa navýši o províziu sprostredkovateľskej agentúry.

Tento spôsob hľadania ubytovania má svoje plusy ale aj mínusy. Medzi výhody patrí skutočnosť, že apartmán si môžete ísť hneď obzrieť a v závislosti od sezóny a obsadenosti v danej lokalite sa môžete pokúsiť vyjednať aj primeranú zľavu. V prípade, že apartmán nevyhovuje po cenovej alebo kapacitnej stránke, domáci sú vždy ochotní obvolať susedov a známych a pomôcť tak turistom s vyhľadaním vhodného ubytovania. Bez problémov sa dajú nájsť voľné miesta v mesiacoch máj, jún a september. Horšie je to s hľadaním vhodného ubytovania na súkromí v hlavnej sezóne, teda v júli a v auguste a to najmä vo vychytených turistických oblastiach medzi ktoré patrí napríklad Makarská riviéra. Lepšie miesta priamo na pláži alebo v blízkosti pláže, či s výhľadom na more bývajú zvyčajne beznádejne obsadené. Ak ste však ochotný toto riziko podstúpiť, mali by ste sa držať istej zásady a tou je prísť do cieľovej destinácie niekoľko hodín pred zotmením. S dostatočnou časovou rezervou sa Vám bude hľadať „ubytko“ oveľa pohodlnejšie a jednoduchšie. Po zotmení sa šance na nájdenie dočasného príbytku rapídne znižujú a nejeden „oneskorenec“ Vám potvrdí, že musel stráviť prvú noc v aute, čo nie je zrovna najpríjemnejší začiatok dovolenky.

chorvatsko_panaroma

 Apartmány Chorvátsko na nete

Druhou alternatívou je hľadanie a rezervácia voľných apartmánov vopred, prostredníctvom internetu. Ponúk je obrovské množstvo. Kde teda začať? Penzióny či ubytovanie v hoteloch ponúkajú aj niektoré cestovné kancelárie, ktorých ponuky sú zverejnené na ich webových stránkach. Oveľa lacnejšie však vyjde ak si rezervujete apartmán samostatne. Ponúkame zopár tipov na webové lokality, ktoré majú širokú ponuku ubytovania v apartmánoch na súkromí.

Apartmanija.hr je miestny portál s ponukou ubytovania v Chorvátsku. V ich databáze sa nachádza viac ako 16 000 ponúk voľných apartmánov a izieb po celej krajine, vrátane ostrovov. Výhodou je, že tento portál má aj českú jazykovú mutáciu, ktorá umožňuje zrozumiteľnejšiu a lepšiu orientáciu na stránke (česká verzia je dostupná na webe http://www.chorvatskeubytovani.cz/)

Každá ponuka obsahuje fotogalériu apartmánu, detailnejšie informácie o ubytovaní – teda počet izieb, či je k dispozícii aj kuchynka, garáž, prípadne bazén, vzdialenosť od mora, kapacita, ďalej meno kontaktnej osoby a adresou a mobilným telefónom. Nechýba ani kalendár dostupnosti, na ktorom si viete hneď skontrolovať či je daný apartmán v čase Vášho pobytu voľný. V prípade záujmu môžete kontaktovať napriamo (na uvedené tel. číslo) alebo prostredníctvom kontaktného formulára. Pri telefonickom kontakte je vhodné komunikovať anglicky alebo nemecky, aby nedošlo k prípadným nedorozumeniam.

apartmanija.hr

 

Adria24.sk je slovenská jazyková verzia Adria24.hr. Jedná sa o webový portál cestovnej kancelárie sprostredkujúcej ubytovanie v Chorvátsku. V ich databáze nájdete viac ako 15000 ponúk ubytovania, ktoré zahŕňajú apartmány a ubytovanie na súkromí, chaty, prenájom vidieckych domov a hotely.

Adria24 sebavedomo sľubuje všetky ubytovacie kapacity za najlepšie ceny. A svoj prísľub potvrdzuje zárukou najlepšej ceny. V prípade, že na inej stránke nájdete nižšiu cenu za rovnaký objekt, počet hostí a dátum pobytu, Adria 24 Vám dodatočne vráti cenový rozdiel. Ku každému ubytovaniu je k dispozícii rozsiahla fotogaléria, informácie o dodatočných miestnostiach a zariadeniach, vzdialenosť od mora, cena za osobu na noc, kalendár dostupnosti. Zvyčajne sa požaduje uhradiť 25 % z ceny vopred prevodom na účet a 75 % sa platí po príchode na miesto. Berte však do úvahy, že napriek garancii najlepšej ceny sa stále jedná o sprostredkovateľa, ktorý tiež musí z niečoho žiť (cena ubytovania sa navyšuje o sprostredkovateľské poplatky). Vzhľadom k tomu nie sú na tomto webe uvedené priame kontaktné údaje na majiteľa vybranej nehnuteľnosti. Rezervácia je teda z očividných dôvodov možná iba prostredníctvom portálu.

adria24

Adriatic.hr – je rozsiahly portál, ktorý má v ponuke viac ako 13 000 ubytovacích jednotiek, z toho vyše 10 000 apartmánov na súkromí, rovnako tu nájdete ponuku lacných izieb, hotelov a rodinných domov na krátkodobý prenájom.  V minulom roku si prostredníctvom tohto portálu našlo ubytovanie cez pol milióna dovolenkárov.

Výhodou je opäť slovenská verzia, v ktorej sa slovenský užívateľ ľahko zorientuje. Na rozdiel od konkurencie, tento portál je obohatený o cenné referencie a skúsenosti cestovateľov s ubytovaním. Aj keď sú skúsenosti cestovateľov písané v rôznych jazykoch (nájdete tu mix ruštiny, chorvátčiny, taliančiny, nemčiny, češtiny, ruštiny….) referencie v iných jazykoch si môžete preložiť pomocou google translátora, takže význam a hlavnú myšlienku prispievateľa určite pochopíte. Výhodou je rozsiahly bonusový systém – napríklad verných klientov odmenia 10 % zľavou z ceny rezervovaného ubytovania, ďalej ponúkajú 50-100 % refundáciu nákladov na diaľničné známky v Chorvátsku a 50-100 % refundáciu nákladov na pohonné hmoty (v podobe zľavy z ceny ubytovania v nasledovnom roku)

adriatic.hr

Koľko Vás bude stáť noc v prenajatom apartmáne v Chorvátsku?

To záleží od lokality, obdobia, rozlohy, počtu miestností, vybavenosti, a v neposlednom rade od vzdialenosti od mora. Čím bližšie bude Váš prechodný domov k pláži, tým viac si budete musieť za ubytovanie priplatiť. Dovolenka Vás vyjde najdrahšie v júli a v auguste, kedy sa ceny ubytovania vyšplhajú aj o 30-50 % oproti chladnejším mesiacom. Jednoducho zariadené apartmány ďalej od mora sa pohybujú od 25-30 € za noc. Najviac teda ušetríte, ak sa na dovolenku vyberiete koncom mája alebo septembra (kedy má more stále príjemnú teplotu). Okrem nižšej ceny ubytovania dostanete ako čerešničku na torte prázdnejšie pláže, na ktorých sa bezpochyby lepšie oddychuje.

Hornú hranicu cenových relácií nemá zmysel na tomto mieste rozoberať. Na prenájom sú totižto aj luxusné rezidencie s cenou od 800 € za deň. Na druhej strane ak chcete dovolenkovať s partiou kamarátov, tak prenájom malebného domčeka s bazénom a prenádherným výhľadom na more za 400 € na deň nie je zlý nápad. Ak Vás ide viac, cena sa rozpočíta podľa počtu osôb a nakoniec to na osobu nemusí vyjsť ani príliš draho.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia