Účty pre cestovateľov: ktoré banky ponúkajú bezplatné výbery z bankomatov v zahraničí?

Účty pre cestovateľov: ktoré banky ponúkajú bezplatné výbery z bankomatov v zahraničí?

Poplatky za výber hotovosti z bankomatov v zahraničí nie sú zrovna zanedbateľné – pohybujú sa od 0,30 až do 2 € za výber prostredníctvom debetnej karty. Hotovostné výbery sa ešte viac predražia, pokiaľ použijete kreditku – v takom prípade v závislosti od vydavateľa karty zaplatíte buď percento z vyberanej sumy 1-3 % (s tým, že väčšinou je stanovený aj min. fixný poplatok bez ohľadu na výšku vyberanej sumy, napr. 5 €) alebo pevne stanovený poplatok – napr. Tatra banka si za výbery kreditnými kartami účtuje až 15 €.

Výška poplatkov za výbery v zahraničí v krajinách SEPA je rovnaká ako keď vyberáte hotovosť z cudzích bankomatov na Slovensku. S vyššou sadzbou musíte počítať v prípade, že vyberáte hotovosť z bankomatov mimo krajín SEPA. Napríklad VÚB banka si za výber hotovosti v krajinách nepatriacich do oblasti SEPA účtuje poplatok vo výške 1,5 % z transakcie, min. 7 €.

Na poplatkoch môžete výrazne ušetriť, pokiaľ vyberáte z bankomatov patriacich do tej istej bankovej skupiny

Napríklad ak ste klientom Slovenskej sporiteľne, za výbery z bankomatov patriacich do skupiny Erste v zahraničí neplatíte žiadne poplatky. Za výber v krajinách EHP (EÚ, Island, Nórsko a Lichtenštajnsko) zaplatíte 2 € a mimo krajín EHP je poplatok až 5 €.

Bezplatné výbery z bankomatov patriacich do tej istej bankovej skupiny v zahraničí poskytuje aj VÚB banka (Intesa Sanpaolo).

Pokiaľ sa však nechcete vo výberoch obmedzovať či hľadať bankomat patriaci do tej istej bankovej skupiny, vyberte si takú banku, ktorá výbery hotovosti v zahraničí nespoplatňuje a neobmedzuje. Áno, aj také banky na Slovensku existujú, nie je ich však veľa – zrátate ich na prstoch jednej ruky.

Ktoré banky umožňujú neobmedzené a bezplatné výbery z bankomatov v zahraničí?

Unicredit bank – U Konto

cestovatelJednoznačne najštedrejšia je k cestovateľom Unicredit Bank. Jej U konto poskytuje zadarmo výbery z akýchkoľvek bankomatov na Slovensku a kdekoľvek vo svete celkom bez poplatkov a bez obmedzení počtu transakcií. S jednou podmienkou. Na účet si treba pravidelne zasielať príjem vo výške aspoň 400 € mesačne. Po splnení tejto jednoduchej podmienky za vedenie účtu a za výbery hotovosti z bankomatov doma aj vo svete neplatíte žiadne poplatky. K tomu navyše získate jednu debetnú kartu MasterCard, všetky SEPA platby (tuzemské a cezhraničné do EHP) zadané jednorázovo cez internet a smart baking a všetky sepa platby a základe trvalého príkazu alebo inkasa bez poplatku.

Pokiaľ však v danom mesiaci nesplníte podmienku minimálneho kreditného obratu 400 € na účet, banka si za vedenie účtu naúčtuje 8 € plus všetky poplatky za výber hotovosti z bankomatov všetkých poskytovateľov SR a v zahraničí, všetky platby kartou a poplatky za elektronické platby. Účet U konto sa teda oplatí tým, ktorí majú pravidelný príjem. Bezplatné vedenie konta (po splnení stanovenej podmienky) so všetkými jeho výhodami banka garantuje klientovi až po dobu 10 rokov od podpisu zmluvy.

ZUNO – Účet Plus

Za 2,80 € mesačne získate možnosť vyberať z bankomatov v zahraničí bez poplatku (platí pre krajiny SEPA aj mimo oblasti SEPA). Skvelú výhodu bezplatných výberov z bankomatov po celom svete zatieňuje skutočnosť, že domáce výbery (okrem Tatra banky) stoja až 1,20 €. Výbery z TB sú zvýhodnené, pri sume nad 50 € neplatíte nič a do 50 € je poplatok 0,80 €.

Iba dve banky ponúkajú bezplatné výbery v zahraničí po celom svete bez obmedzení. Niektoré ďalšie banky síce umožnia klientom vyberať hotovosť v cudzine bez poplatkov, no počet výberov v mesiaci limitujú. Medzi také patrí internetová mBank. 1 výber z akéhokoľvek bankomatu v SR a zahraničí majú klienti mBank bez podmienok. Počet bezplatných výberov narastá podľa toho, koľko v danom mesiaci zaplatíte kartou vydanému k bezplatnému účtu mKonto. Pri objeme nad 200 € máte až 4 výbery kdekoľvek po svete zadarmo, piaty a každý ďalší výber je spoplatnený sumou 1,20 €.

Jeden bezplatný výber z akéhokoľvek bankomatu doma či v zahraničí ponúka aj Raiffeisen bank. Každý ďalší stojí 2 € (mimo bankomatov Tatra banky, ktoré sú grátis). Mesačný poplatok za vedenie účtu s balíkom služieb od Raiffeisen bank je 4 €.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia