Ultra last minute dovolenky sú v predaji

Ultra last minute dovolenky sú v predaji

last minuteMilí priatelia, štartuje dovolenková sezóna a s ňou súboj cestovných kancelárií o klientov. Jednou z najúčinnejších zbraní je označenie ultra last minute. Bežný dovolenky chtivý cestovateľ sadne na takúto ponuku ako mucha na lep. A niet sa čomu čudovať. Na poslednú chvíľu si môžete objednať dovolenku so zľavou od 30 % do 60 %. Čím neskorší je termín odletu alebo začiatku zájazdu, tým vyššia zľava. Za pár eur tak môžete vycestovať k moru za zlomok pôvodnej ceny zájazdu.

Niektoré cestovné kancelárie dokonca ponúkajú ultra last minute dovolenky priamo na letisku

Stačí si dopredu pobaliť kufre, vybaviť si voľno v práci a vydať sa na letisko s pocitom, že snáď ešte dnes budete večerať v inej krajine. Tento model cestovania je však vhodný len pre naozaj dobrodružné povahy – nič pre striktných plánovačov. Treba počítať s tým, že možno odídete so zbalenými kuframi „naprázdno“.

Keď prídete na letisko a chcete letieť v ten istý deň, spravidla nebudete mať veľa možností na výber. Všetko záleží od letového plánu a voľných miest v lietadle. Ak cestujete individuálne alebo ako pár, šanca, že sa v lietadle nájde 1-2 voľné miesta, je pomerne vysoká. Prognózy na lacnú dovolenku sa zhoršujú s počtom cestujúcich. Napríklad taká 5 členná rodina s deťmi tá môže mať veľmi pravdepodobne smolu.

Čítajte ďalej: Ako na lacnú dovolenku pri mori?

Buy and Fly

Ultra last minute zájazdy často nazývané aj ako super last minute nájdete v zahraničí častejšie pod označením Buy and Fly – teda kúp a leť. Napriek tomu, že podobné ponuky sa stále častejšie objavujú aj na bratislavskom letisku, šance na výhodnú kúpu zájazdu za „babku“ s odletom v ten istý deň sú na viedenskom Schwechate. Ako by sa Vám páčila dovolenka na poslednú chvíľu v Turecku na 7 dní za 225 €? Ak cestujete dvaja, môžete si užiť senzačný oddych na tureckých plážach v All inclusive hotely za 450 €.

A čo takto si život uľahčiť?

Stopercentnú istotu, že sa Vám podarí „uloviť“ skvelý zájazd za super cenu do Vašej vytúženej destinácie však nezískate ani na viedenskom Schwechate. Tráviť hodiny času na letisku a nepohnúť sa od kufrov nie je veľká zábava a navyše je to aj zbytočné.

Ponuky ultra last minute dovoleniek sú totižto niekoľko krát denne aktualizované na webových stránkach cestovných kancelárií. A nemusíte pritom sledovať najnovšie ponuky desiatok cestoviek, stačí, ak najbližšie dni budete pravidelne kontrolovať akciové zájazdy na portáloch, ktoré vyhľadávajú zájazdy. Jedným z najznámejších je Invia.sk – tento webový portál je najväčším predajcom online zájazdov v Slovenskej a Českej republike. V ich rozsiahlej databáze si môžete v priebehu niekoľkých sekúnd vyhľadať zájazd podľa Vašich preferencií.

exoticka dovolena za babku

Invia spolupracuje s 342 cestovnými kanceláriami, takže výber je naozaj široký. Pridanou hodnotou portálu je najmä časová úspora – predstavte si, koľko času by ste museli stráviť s „obehávaním“ desiatok cestovných kancelárií, aby ste našli tú najvýhodnejšiu ponuku.

Kľudne sa však môže stať, že ak by ste sa po vyčerpávajúcom celodennom maratóne rozhodli pre last minute do Chorvátska z cestovky A, a chceli ho ísť na večer vyplatiť, zájazd môže byť vypredaný. S Invia.sk sa Vám táto nepríjemnosť stať nemôže – podľa Vami zadaných kritérií – ako je dátum odchodu a príchodu, destinácia, typ dopravy a podobne Invia vyhľadá v databáze stoviek cestovných kancelárií a ponuku zoradí podľa ceny. Potešujúca je aj skutočnosť, že ak si zájazd objednáte cez tento portál, jeho cena sa nenavyšuje ani o cent, to znamená, že bude taká istá, ako vo vybranej cestovnej kancelárii. Invia.sk pred časom rozšírila svoje portfólio aj o ponuky zájazdov rakúskych cestovných kancelárií, takže ak sa dohovoríte anglicky alebo nemecky, môžete si vyberať z ešte väčšieho množstva buy and fly dovoleniek.

Tip na čítanie: Dovolenka s rakúskymi či nemeckými cestovkami neraz vyjde lacnejšie

Cena je lákavá, ale je aj konečná?

Množstvo ľudí sa najskôr namaškrtí na super lacný zájazd a nadšenie postupne opadne akonáhle sa začínajú objavovať takzvané povinné príplatky. Čo si pod nimi predstavovať? Pravidlá cestovných kancelárií požadujú, aby bol každý cestovateľ povinne poistený.

Výška cestovného poistenia záleží od destinácie a od toho, ako plánujete dovolenku stráviť. Ak plánujete dovolenku stráviť chytaním bronzu a nasávaním morského vzduchu, tak Vás poistenie bude stáť menej ako keď budete chcieť dovolenku stráviť aktívne napríklad potápaním, alebo skúšaním všetkých dostupných adrenalínových športov. Pri cestách do zahraničia je najdôležitejšie uzatvorenie poistenia liečebných nákladov, poistenia úrazu a zodpovednosti za škodu. V cene bývajú aj asistenčné služby. Ako doplnkovú službu je vhodné uzatvoriť poistenie batožiny a storna zájazdu.

Niektoré cestovné kancelárie v akciovej cene zájazdu neuvádzajú letiskové a palivové poplatky. Ak plánujete dovolenkovať v Chorvátsku, počítajte, že sa cena zájazdu navýši o pobytovú taxu. Rozhodli ste sa stráviť tohtoročnú dovolenku netradične, v exotike? V tom prípade si pripravte pár sto eur na osobu na povinné očkovania a na víza.

Ako v praxi vyzerá akciová ponuka, ktorej cena je nakoniec podstatne vyššia?

Zuzana si vyhliadla super last minute do egyptskej Hurghady. Letecká 15 dňová dovolenka pri mori v štvorhviezdičkovom all inclusive hotely vyzerala veľmi lákavo. Zuzke začalo srdiečko ešte viac búšiť, keď pri vysnívanom hotely uvidela zľavu 38,12 %. Super dovolenka by ju vyšla iba 599 € – odlet o 3 dni. Zuzana si spolu s manželom vybavila dovolenku v práci a vybrali sa spoločne vyplatiť zájazd do cestovnej kancelárie, kde však ich nadšenie spľaslo potom, čo sa dozvedeli, že atraktívna baťovská cena z web stránky sa navýši o servisné poplatky. Na otázku, čo sú to tie servisné poplatky im zamestnankyňa CK vysypala: letiskové a palivové poplatky, transfery na letisku a bezpečnostná taxa. Cena za osobu sa navyšuje o 175 €. Plus im pani odporúča uzatvoriť komplexné cestovné poistenie, veď čo ak by sa nedajbože niečo stalo a museli by ich hospitalizovať v nemocnici. Ak by si mali ošetrenie financovať z vlastného vrecka, nedoplatili by sa. Z lákavej ceny 599 € sa nakoniec vykľula nie príliš lákavá 834 €. Nakoniec zájazd zaplatili, nakoľko v práci už mali vybavené voľno. Dnes si však dávajú na podobné príplatky pozor a ak vidia cenu, ktorá je príliš dobrá na to, aby bola reálna, vedia, že sa o pár stoviek navýši.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia