Umývačka riadu nešetrí len čas. Ako vybrať úsporný model?

Umývačka riadu nešetrí len čas. Ako vybrať úsporný model?

Výber konkrétneho modelu umývačky riadu závisí od preferencií značky výrobcu, veľkosti, designu, ale najviac od funkčných a užitkových vlastností spotrebiča. Všetky najdôležitejšie kritériá sa potom snažíme vtesnať do svojho rozpočtu.

Keďže umývačka predstavuje investíciu v stovkách eur, preto sa jej výberu a porovnaniu jednotlivých modelov oplatí venovať čas.

Čo je teda dobré vedieť, ak chceme úsporný elektrospotrebič, ktorý nebude žrútom energie a vody?

Všetko dôležité obsahuje energetický štítok

estitokDôležitou informáciou je údaj o nákladoch potrebných na prevádzku umývačky v priebehu jej životnosti. Viac Vám o tomto napovie energetický štítok produktu, ktorým je označený každý elektrospotrebič. Energetický štítok označuje na základe nezávislých testov energetickú náročnosť spotrebiča, ktorá sa radí do kategórií A+++, A++, A+,A, B, C, D. Energeticky najúspornejšie sú spotrebiče zaradené v triede A+++, úspornosť energie prudko klesá s ďalšími písmenami abecedy.

Na energetickom štítku sú jednotlivé triedy aj farebne odlíšené, pre jednoduchšiu orientáciu spotrebiteľa – „áčka s plusom“ sú v rôznych odtieňoch zelenej, samotné „A“ je žlté, čo samotné signalizuje, že sa jedná o menej úsporný model a zvýrazňuje rozdiel oproti plusovým áčkam.

Na základe smernice EU je možné od decembra 2013 na trh uviesť iba umývačky v energetickej triede A+ a lepšie. Energetická trieda A teda neznamená úsporný model, naopak, takto označený výrobok sa nesmie uvádzať na trh a pokiaľ by ste ho aj našli v obchode, jedná sa o dopredaj.

Spotreba energie. Koľko stojí jeden umývací cyklus?

V prípade umývačiek je teda najhoršou voľbou v súčasnosti výrobok zaradený do triedy A+. Trieda s označením A++ znamená priemerne úsporný výrobok. A+++ označuje najúspornejšie umývačky.

 

Lepšia energetická trieda znamená úsporu energie pri každom umývaní. Pri cene 0,19 EUR / kWh, by vyšlo jedno umývanie v umývačke s energetickou triedou A+++ na 0,13 €, v triede A+ by to bolo o 7 centov viac.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že trieda A+++ má takmer o tretinu nižšiu spotrebu energie ako spotrebič v triede A.

Spotrebu energie umývačiek na jedno umývanie podľa energetických tried ilustruje nasledovná tabuľka.

Energetická trieda

Spotreba v kWh

Náklady na jedno umývanie

A+++

0,03

0,13 €

A++

0,04

0,17 €

A+

0,04

0,20 €

A

0,04

0,20 €

Poznámka: Počítané s cenou 0,19 EUR/kWh. Zdroj: alza.sk

Energetické štítky obsahujú informáciu o ročnej spotrebe energie v kWh. Spotreba umývačky sa odvodzuje od 280 štandardných umývacích cyklov za rok. Po vynásobení tejto spotreby cenou elektriny platnou pre domácnosti (pozrite faktúru alebo cenník dodávateľa), zistíte, koľko Vás bude stáť elektrina potrebná na chod umývačky.

mycka

Funkcia odložený štart

Ak chcete skutočne minimalizovať náklady na energiu, vyberajte modely s funkciou odloženého umývania. S časovačom môžete nastaviť začiatok umývacieho programu a využiť tak lacnejší nočný prúd. Táto funkcia je praktická, ak Vám prekáža „hukot“ umývačky keď ste doma. Umývanie riadu môžete naplánovať na čas, kedy sa zdržiavate mimo domova.

Náklady na prevádzku umývačky ovplyvňuje aj spotreba vody

Umývať riad v umývačke sa oplatí nielen z časového hľadiska, ale aj kvôli spotrebe vody, ktorá sa neustále znižuje. Za posledné roky umývačky, rovnako ako iné spotrebiče podstatne zefektívnili svoju prevádzku. Dnes bežne nájdete v obchodoch spotrebiče, ktoré umyjú riad aj v šiestich litroch vody. Pre porovnanie, pri ručnom umývaní je bežná spotreba vody okolo 50-70 litrov. Náklady na spotrebu vody na jedno umývanie sú uvedené v tabuľke nižšie:

Spotreba vody v litroch

Náklady na jedno umývanie v EUR

6

0,014

12

0,029

16

0,04

Poznámka: Počítané s cenou 0,0024 EUR/liter, zdroj: alza.sk

Údaj o ročnej spotrebe vody (na základe štandardných 280 umývacích cykloch) nájdete tiež na energetickom štítku.

Ďalšie dôležité kritériá: trieda sušenia, hlučnosť a veľkosť

Dôležitým parametrom, ktorý treba brať do úvahy pri výbere umývačky, je trieda účinnosti sušenia – na stupnici od A po G. Pokiaľ chcete kvalitne vysušený riad, vyberajte výroby triedy A.

Vzhľadom k tomu, že v moderných interiéroch býva kuchyňa často prepojená s obývačkou, je vhodné zohľadniť aj parametre hlučnosti. Tento údaj je tiež súčasťou energetického štítka každej umývačky riadu.

Pri nákupe berte do úvahy aj veľkosť umývačky. Celkovo sú úspornejšie umývačky o šírke 60 cm ako 45 cm. V neposlednom rade si treba uvedomiť, že každé umývanie stojí peniaze, aj keď vyberiete ten najúspornejší model. Preto umývačku zapínajte až vtedy, keď je plná.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia