Úrokové sadzby hypoték v roku 2014 pravdepobne neporastú

Úrokové sadzby hypoték v roku 2014 pravdepobne neporastú

Posledné mesiace sa hypotekárnemu trhu mimoriadne darilo. Reklamné kampane bánk spolu s rekordne nízkymi úrokovými sadzbami sa pozitívne prejavili na objeme uzatvorených zmlúv (najlepším mesiacom bol doposiaľ október s počtom 165 123 uzatvorených zmlúv. Pozn. k dnešnému dátumu NBS doposiaľ nezverejnila štatistiky za November). Priemerné úrokové sadzby opäť dosiahli nové dno – iba 3,77 %. K rekordným číslam nepochybne prispel veľký záujem o nahradenie starých hypoték novými úvermi. Čím sú úrokové sadzby priaznivejšie, tým viac domácnosti zvažuje možnosť predčasného splatenia a nahradenie starej hypotéky novou. V porovnaní s obdobím pred troma rokmi (čo je najčastejšie obdobie fixácie úrokovej sadzby) klesol priemerný úrok až o 1,2 percentuálneho bodu, čo už predstavuje citeľnú úsporu na mesačnej splátke hypotéky, v prípade, že sa domácnosť rozhodne úver refinancovať. Ako vidieť z predchádzajúcich údajov, jeseň bola pre hypotekárne banky „šťavnatým obdobím“, a nielen jesenné mesiace. Priemerné úrokové sadzby hypoték klesali od februára 2013 takmer celý rok s výnimkou augusta (kedy došlo k miernemu zvýšeniu).

Žiadne turbulentné zmeny

red cubesNo a ako vyzerajú vyhliadky úrokových sadzieb hypoték na rok 2014? Analytici nepredpovedajú žiadne výrazné zmeny. Sčasti za to môže politika lacných peňazí Európskej centrálnej banky – najmä jej základnej úrokovej sadzby, ktorá je jedným z faktorov, ktoré nepriamo ovplyvňujú vývoj úrokových sadzieb hypotekárnych úverov. Tá sa podľa expertov v dohľadnej dobe zvyšovať s najväčšou pravdepodobnosťou nebude. ECB totižto pokladá mierne oživenie ekonomiky za príliš slabé na to, aby prežilo bez podpory v podobe tlačenia kľúčovej sadzby ECB smerom nadol. Aj to je dôvod, prečo začiatkom Novembra došlo k ďalšiemu zníženiu kľúčovej refinančnej úrokovej sadzby na historické minimum – 0,25 %. V tomto roku to bolo už druhé zníženie. Neustálym tlačením úrokových sadzieb smerom nadol sa snaží ECB dosiahnuť zvýšenie úverov a inflácie, pričom verí, že oba tieto kroky podporia spotrebu a znížia úspory, čo má podľa ECB naštartovať ekonomiku.

Pri odhade vývoja úrokových sadzieb hypoték netreba zabúdať na to, že k ďalším faktorom ktoré ich ovplyvňujú, patria rizikové marže jednotlivých bánk, konkurenčný tlak hypotekárnych bánk na trhu, dopyt po nových úveroch zo strany domácností a samozrejme aj výnosy slovenských štátnych dlhopisov.

Odhady budúceho vývoja sú prevažne mierne optimistické – trend nízkych sadzieb by mohol pretrvať aj počas nasledovných mesiacov. Okrem nízkej základnej sadzby ECB k tomu prispieva aj silný konkurenčný boj o každého klienta medzi bankami navzájom. Výraznejšiemu poklesu sadzieb však zabráni väčšia riziková prirážka bánk, ktorá odzrkadľuje vysokú mieru nezamestnanosti na Slovensku.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia