Útok na strie: ženy sú ochotné na ich odstránenie minúť polovicu výplaty

Útok na strie: ženy sú ochotné na ich odstránenie minúť polovicu výplaty

Nevábne pôsobiace ružové, červené až fialovkasté jazvičky, ktoré vyzerajú ako keby Vás doškriabala zúrivá mačka, sú nočnou morou mnohých žien ale aj mužov. Práve nežnejšie pohlavie je ochotné spraviť čokoľvek, len aby sa aspoň sčasti zbavili nepríjemného estetického problému, nevynímajúc vyhadzovanie stoviek eur z peňaženky. Stačí malá iskrička nádeje: nový revolučný krém, obsahujúci jedinečné zloženie účinných látok ktoré majú napomôcť elasticite pokožky obohatený o vyživujúce rastlinné oleje. Produkt vyzerá lákavo až na cenu: predajca si pýta za malú 200 ml tubu 47 €. A jedno balenie samozrejme nebude stačiť…

Čo sa deje pod povrchom kože?

strie na bokochStrie nevzniká na povrchu kože, tak ako sa mnohí mylne domnievajú, ale v dôsledku popraskania elastických vlákien v strednej vrstve pokožky a narušením zväzkov elastínových a kolagénových vlákien. Vznikajú ako dôsledok toho, že koža sa musela veľmi rýchlo roztiahnuť a v dôsledku tohto rozpínania popraskala. Strie sa najčastejšie vyskytuje pri prudkom váhovom prírastku, v puberte alebo počas tehotenstva, keď sa isté partie enormne rýchle zväčšujú. Strie trápi až 90 % žien v tehotenstve a počas neho. Kliniky plastickej chirurgie a kozmetické firmy sa na nedostatok zákazníčok teda naozaj sťažovať nemôžu. Tie sú ochotné skúšať a platiť za desiatky drahých krémov, olejov a gélov sľubujúcich zázraky. Kozmetické salóny majú vybookované termíny na laserové ošetrenia strií. Ako je to však v skutočnosti, existuje prípravok ktorý dokáže vzniknuté strie natrvalo odstrániť?

Stopy po jazvách úplne nikdy nezmiznú, no dajú sa zmierniť

Na trhu existuje nespočetné množstvo prípravkov proti striam v cenovej škále od 5€ až po stovky eur. Okrem výrazných cenových rozdielov sa líšia aj efektom na pokožku. Každá žena je iná a preto neexistuje jedno odporúčanie na prípravok proti striam, ktorý by univerzálne pomohol odstrániť strie všetkým ženám. Pozor treba dať hlavne na prehnané sľuby a marketingové chytáky, ktoré sľubujú úplné zmiznutie jazvičiek. Taký prípravok doposiaľ ešte nikto nevymyslel. V takýchto prípadoch je preto skôr ako vyťahovanie peňaženky na mieste poriadna dávka skepsy.

Od produktov proti striam sa dá očakávať skôr ako úplné zmiznutie jaziev ich čiastočné vyblednutie a menšia nápadnosť. Strie však postupom času vyblednú aj prirodzeným spôsobom, bez použitia všakovakých prípravkov. Tie môžu tento proces len urýchliť.

Najviac záleží na elasticite pokožky

Či bude žena po tehotenstve vyzerať ako keby sa na nej vyšantila malá šelma alebo bude mať krásnu neporušenú pokožku ako pred tým, v podstatnej miere záleží od kvality pokožky. Každý máme danú istú individuálnu toleranciu proti napínaniu. Akonáhle je táto hranica prekročená, nedá sa nič robiť a na najviac rozpínaných partiách sa objavia nenávidené strie. Často sa vyskytujú na bruchu, zadku, stehnách, ale aj prsiach. Spomínaná hranica, za ktorou začína koža praskať sa nedá výrazným spôsobom posunúť ani drahými prípravkami proti striam, iba čiastočne. Takmer rovnaký účinok majú prírodné prípravky, ktoré nič nestoja – olivový či kokosový olej alebo bambucké maslo.

Krémovať a ešte raz krémovať…

kremovanie bruchaZákladnou prevenciou je nenabrať príliš veľa kilogramov v krátkom časovom úseku. To sa samozrejme nedá celkom ovplyvniť počas tehotenstva. Počas tohto obdobia sa navyše k slovu dostáva aj hormón gestagén, ktorý znižuje pružnosť tkanív. Tu platí už len jediná rada: Krémovať. Hlavne pravidelne a čím skôr, tým lepšie. A vôbec nezáleží na značke, alebo na cene, ktorú ste za prípravok nechali v lekárni. Dôležité je, aby produkt nespôsoboval alergie a aby obsahoval čo najviacej tuku.

Dermatológovia sa svorne zhodujú na tom, že dôležitá nie je značka, ale pravidelnosť. Kľudne sa môžete natierať olivovým olejom, hlavne že pokožku poriadne premastíte.

Nájdu sa však aj šťastné ženy, ktorým sa strie vyhne celý život. A to aj počas tehotenstva. Sú dokonca aj také, ktoré počas tehotenstva vôbec nepoužívajú žiadne telové krémy a napriek tejto šokujúcej nedbanlivosti o stav pokožky, nepekné jazvy poznajú len z rozprávania zúfalých kamarátok, ktoré si na starostlivosť o pokožku pravidelne vyhradia čas ráno aj večer. Všetko nakoniec bude závisieť od genetických predispozícii – prirodzenej elasticity Vašej pokožky. A tak sa niekto môže natierať hoci aj od rána do večera a aj tak sa vzniku strií neubráni. Proste má k ich vzniku genetické predpoklady.

Čo robiť ak sa už strie objaví?

Hlavne nevešať hlavu. Aj veľmi zle vyzerajúce strie postupom času vybledne a nebude také viditeľné. Vyhýbajte sa priamemu slnku, na ktorom jazvy ešte viac stmavnú a budú nápadnejšie. Aj potom, čo je Vaše telo posiate jazvami, nezabúdajte krémovať. Najúčinnejšie však znižuje nápadnosť estetický zákrok laserom, vďaka ktorému strie rýchlejšie vybledne. Na Slovensku sa často používa ako metóda odstránenia strií ošetrenie frakčným CO2 laserom. Pri tejto metóde sa najskôr pomocou svetelnej energie spáli povrch kože a potom sa navodí tvorba nového zdravého kolagénu. Po liečbe síce jazvy úplne nezmiznú, ale budú menej nápadné. Laserová korekcia strií nie je lacná záležitosť. Za plochu približne 20×20 cm zaplatíte 40 €. Podľa závažnosti poškodenia pokožky je potrebné sedenia opakovať aj 10 krát.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia