Úver na rekonštrukciu? Je viacero možností...
Najčastejším dôvodom, prečo sa vyberieme do banky a požiadame o pôžičku, je práve bývanie. V prípade úverov na bývanie si požičiavame na kúpu bytu či domu (prípadne na výstavbu). Druhým najčastejším dôvodom je rekonštrukcia bývania. Najmä ak ide o rozsiahlejšiu finančne náročnú rekonštrukciu (napr. výmena okien, rekonštrukcia bytového jadra, nová strecha…) tak väčšina ľudí nevyhnutné úpravy financuje účelovým úverom. Veď predsa každý chce mať pekné bývanie a to čo najskôr.
Ak banka môže kontrolovať účel použitia finančných prostriedkov, klient získa lepšie podmienky
Inými slovami lepší úrok. Pri účelovom úvere však počítajte s istou administratívou – bude totižto potrebné preukázať, či ste požičané peniaze minuli na vopred dohodnutý účel, či už formou fotodokumentácie s rozpisom výdavkov za jednotlivé položky alebo formou bločkov a faktúr.
Takto získané finančné prostriedky je spravidla možné použiť na financovanie, respektíve rekonštrukciu nehnuteľných častí bytu alebo rodinného domu (podlaha, okná, dvere, kúpeľňa, sanita, kuchynská linka, vstavené skrine a pod….) Banky akceptujú len tie faktúry, ktoré sú vystavené na meno klienta. A práve tu narazí množstvo ľudí, ktorí si vylepšujú svoje bývanie svojpomocne, na neprekonateľnú prekážku. Majstrov zväčša vyplácajú „na ruku“, bez akýchkoľvek dokladov. No veriteľ chce doklady a faktúry. Ak ich nemáte, smola – banka zvýši úrokovú sadzbu o niekoľko percentuálnych bodov a vyrúbi pokutu za porušenie zmluvných podmienok. Je preto v záujme každého klienta vopred si naštudovať podmienky vybraného poskytovateľa a poznať práva a povinnosti oboch zmluvných strán ešte pred podpisom zmluvy.
Bez faktúr a bločkov to bude drahšie
Nie pri každej pôžičke je potrebné dokladovať účel použitia finančných prostriedkov. Pri bezúčelovom spotrebnom úvere je čisto záležitosťou klienta, za akým účelom žiada o peniaze a ich použitie banka nebude ďalej skúmať. „Odpadá“ teda administratíva s bločkami a faktúrami, no cenou za väčší komfort a slobodu v rozhodovaní o použití peňazí je vyšší úrok. Kým účelový úver na bývanie zabezpečený nehnuteľnosťou môžete momentálne získať pri trojročnej fixácii za 3-3,5 % p.a., úrokové sadzby na bezúčelových spotrebákoch sa pohybujú na úplne iných úrovniach – okolo 11-16 % p.a. a to je už slušný rozdiel.
Plánujete rekonštrukciu v menšom rozsahu? Nezakladajte nehnuteľnosť!
Bezúčelové spotrebné úvery sa tiež veľmi často využívajú na úpravu domácností, nie je pri nich potrebné zakladať nehnuteľnosť ani preukazovať spôsob použitia požičaných peňazí. Ľudia po nich siahajú pri menších úpravách bytov, kvôli nákupu hnuteľných vecí do domácností (napríklad sedačka, spotrebiče, nábytok…) čo nie sú lacné záležitosti, no nie je ich možné financovať z účelového úveru. Na jednej strane teda nulová administratíva, na druhej strane vyšší úrok. Množstvo ľudí sa však nakoniec aj tak rozhodne pre rekonštrukciu bývania prostredníctvom neúčelového úveru, aj napriek vyššiemu úroku, pre jeden prostý dôvod – nechce sa im pre pôžičku niekoľko tisíc eur zakladať „strechu nad hlavou“ s niekoľko násobne vyššou hodnotou. Navyše pri hypotékach treba počítať s vysokými nákladmi na jej získanie – poplatok za poskytnutie ako % z celkovej výšky úveru, poplatok za vypracovanie znaleckého posudku a vkladu záložného práva do katastra…
Ďalšou výhodou neúčelového spotrebného úveru je skutočnosť, že ho vybavíte na počkanie na rozdiel od hypotéky, kde sa musí čakať aj niekoľko týždňov. Nikomu sa predsa nechce na peniaze dlho čakať, nakoľko sa do rekonštrukcie chceme pustiť čo najskôr. Bankové domy si túto nedočkavosť dobre uvedomujú a preto sľubujú peniaze na počkanie. Výnimkou nie je ani Slovenská sporiteľňa, ktorá ponúka úver na rekonštrukciu prostredníctvom spotrebného úveru na čokoľvek vo výške od 300 až do 25 000 €. Momentálne ho získate bez ručenia, bez akéhokoľvek zabezpečenia, a bez spracovateľského poplatku. Zaujímavé na tomto produkte nie sú jeho parametre, ale možnosť požičať si s rezervou. Čo neminiete, môžete banke bez poplatku vrátiť a nemusíte potom dlhé roky splácať drahé úroky. Apropo, keď sme pri tých úrokoch, tie už až také lákavé nie sú – začínajú na 12,40 % p.a.