Úverová opica. Ako sa z nej dostať?

Úverová opica. Ako sa z nej dostať?

Splácanie niekoľkých úverov naraz a stav, ktorý zažíva človek nasledovný deň po bujarej oslave na ktorej alkohol tiekol potokom, má toho spoločného viac, než si myslíte.

Cítite sa vyžmýkaný ako citrón, svoju „rozšafnosť“ (v požití alkoholu či v neuváženom zadlžovaní sa) už poriadne ľutujete, ste bez energie, bez nálady a v boľavej hlave víri iba jedna myšlienka: „nech už som z toho vonku, nech sa to celé skončí!“

Na rozdiel od opice spôsobenej nesprávne odhadnutým množstvom pohárikov z tej úverovej sa len tak rýchlo a ľahko nedostanete.

Tanier hovädzieho alebo slepačieho vývaru to nespraví

Ako postupovať v prípade, že máte na krku viacero pôžičiek, ktoré Vás ťažia natoľko, že pri nich prestávate voľne dýchať?

Záväzky sa len tak nevypariaopica s vinom

Nech už ste sa dostali do finančných problémov z akýchkoľvek dôvodov – či už tým, že ste sa bezhlavo zadlžovali, alebo tým, že ste prišli o prácu, prípadne Vám finančnú situáciu komplikuje Váš nepriaznivý zdravotný stav, nezabúdajte na to, že povinnosť plniť si svoje záväzky naďalej zostáva.

Spíšte si príjmy a výdavky

Ak ho ešte nemáte, mali by ste si sadnúť a vytvoriť si zoznam Vašich príjmov a výdavkov.

Nepriaznivá životná situácia môže mať viacero riešení. Ako prvé sa núka posilnenie strany príjmov. Čo najskôr sa vrhnite na hľadanie novej práce. Pokiaľ máte stále zamestnanie, budete si môcť dovoliť luxus aj odmietnuť nejaké ponuky, ktoré by pre Vás neznamenali lepšie finančné ohodnotenie či posun v kariérnom rebríčku.

V situácii, kedy žiadnu prácu nemáte sa však prílišná vyberavosť nevypláca – nikdy totižto neviete, kedy sa naskytne ďalšia ponuka. V prípade, že prácu máte, ste s ňou spokojný, no finančné ohodnotenie nepostačuje na plnenie všetkých záväzkov, skúste si privyrobiť rôznymi brigádami alebo nadčasmi.

Ak sa príjmy nedajú zvýšiť, respektíve ich zvýšenie nepostačuje, druhé na rade je okresávanie výdavkov. Pokiaľ ste tak ešte nespravili, spíšte si zoznam všetkých výdavkov ktorý by mal obsahovať kompletné náklady na domácnosť ale aj splátky úverov, pôžičiek a poistenia… Zoznam by mal obsahovať meno spoločnosti, ku ktorej máte záväzok, výšku splátky (respektíve sumu mesačnej faktúry ), dátum splatnosti a sankčné úroky a penále za omeškanie. Jednotlivé spoločnosti si potom na základe tohto zoznamu zoraďte podľa dôležitosti, respektíve podľa rizika a výšky sankcií, ktoré hrozia v prípade nesplácania. Na prvé miesto zoznamu by sa mali dostať spoločnosti, ktoré si účtujú vysoké sankcie za omeškanie, aby ste si ešte viac neskomplikovali už aj tak ťažkú finančnú situáciu.

Spojte záväzky do jedného

Zlúčenie pôžičiek je úverový produkt, ktorý dnes finančné inštitúcie masívne propagujú. Aj keď na prvý pohľad vyzerajú všetky rovnako, nie vždy je refinancovanie výhodné aj pre samotného klienta. V konečnom dôsledku môže totižto (počas celej splatnosti) za spojenie svojich záväzkov do jedného zaplatiť aj viac. Jedno plus sa však refinancovaniu ubrať nedá: vďaka tomuto produktu je možné dosiahnuť výrazné zníženie mesačných nákladov na splácanie úverov už len tým, že dôjde k predĺženiu splatnosti. To umožní dlžníkovi voľnejšie dýchať a získať čas na to, aby sa finančne zotavil. Vyššie uvedené riešenie možno aplikovať iba v prípade, že dlžník ešte nie je na tom až tak zle, že by meškal so splátkami.

Univerzálne riešenie neexistuje

Tak ako veľa môže byť dôvodov, prečo podaktorí dlžníci prestanú mať svoju finančnú situáciu pod kontrolou, existuje viacero riešení, ako z tejto situácie von.

Všetko záleží na tom, aká je výška Vášho dlhu, či máte vyhliadky na zlepšenie finančnej situácie (a v akom časovom horizonte), kto je Váš veriteľ a podobne. Ako rozumný človek ste si istotne vedomý toho, že strkanie hlavy do piesku nikam nepovedie. Viete, že dlhy si Vás počkajú a pokiaľ budete nepríjemné povinnosti odkladať, svoju situáciu iba zhoršíte.

Dlžník, ktorý ešte celkom nestratil zdravý úsudok preto postupuje nasledovne: okamžite kontaktuje svojho veriteľa / veriteľov s tým, že ich informuje o svojej finančnej situácii a vyjadrí želanie splatiť si svoje záväzky. Väčšina veriteľov tento prístup ocení tým, že vytvorí nový splátkový kalendár, ktorý poskytne želanú úľavu od finančného napätia. Najčastejšie sa jedná o dočasný odklad istiny (prípadne aj úroku, ale na to kývnu iba skutočne veľkodušní veritelia) prípadne predĺženie splatnosti, čím sa zníži mesačná splátka.

Pomôcť si budete musieť sami

Pokiaľ ste zadĺžený až po uši, neriešte to ďalšími pôžičkami s ešte nevýhodnejšími podmienkami. Rozhodne nedávajte do zálohy Vašu strechu nad hlavou – ak by sa situácia nevylepšila a naďalej by ste nevedeli splácať, okrem toho, že budete na tom po finančnej stránke ešte horšie, onedlho môžete byť aj bez strechy nad hlavou. Ruky dajte preč od rôznych odlžovacích spoločností, vážne si myslíte, že niekto za Vás zadarmo vyrieši Vaše problémy??? Nikto iný Vám záväzky z pliec nesníme. Z neutešenej situácie tak budete musieť nájsť cestu von Vy sami.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia