Už to začína byť nuda: úrokové sadzby hypoték opäť pokorili čerstvý rekord

Už to začína byť nuda: úrokové sadzby hypoték opäť pokorili čerstvý rekord

Štatistiky Národnej banky Slovenska ktoré skúmajú údaje o objeme a podmienkach poskytnutých úverov na bývanie už pomaly prestávajú byť „dych vyrážajúce“. Správy o rekordne nízkych úrokových sadzbách sa dozvedáme každý mesiac, takže zaujímavosťou zostáva len výška novej rekordnej hladiny úroku a rozdiel v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška. Ako analytici predpokladali, pokles sadzieb sa nezastavil ani v uplynulom mesiaci apríli, kedy priemerná sadzba úverov na bývanie prepísala nový rekord a tak siahla na svoje nové dno – iba 3,27 %, vďaka čomu sa prepisovali doterajšie minimá z marca tohto roka, kedy bola priemerná sadzba na nových hypotékach na úrovni 3,45%. Vyplynulo to z najnovšej analýzy Prima banky, ktorá vychádzala z aktuálnych štatistík NBS.

Hodnoty z marca si teda svoju hviezdnu chvíľku dlho neužili a hneď na ďalší mesiac boli prepísané aprílovým rekordom.

Bude podobný „osud“ čakať aj nasledovný kalendárny mesiac?

hypoteka percentoJe to dosť pravdepodobné. Politika lacných peňazí a stále silný konkurenčný tlak medzi bankami navzájom môžu držať sadzby na minimálnych hodnotách aj v najbližších mesiacoch. Dokým budú podmienky financovania nehnuteľnosti nadštandardne priaznivé, nebude utíchať ani apetít Slovákov po hypotékach a tak sa s najväčšou pravdepodobnosťou ešte niekoľkých rekordných objemov poskytnutých úverov na bývanie v tomto roku ešte dočkáme.

Na rekordných objemoch sa väčšou mierou podpisuje najmä refinancovanie starších úverov ako poskytovanie nových hypoúverov. Tí, ktorým teraz končí päťročná fixácia, tak môžu počítať aj s niekoľko percentným znížením ročného úroku, čo môže na mesačnej splátke spraviť rozdiel v desiatkach až stovkách eur.

Spotrebáky sú teraz lacnejšie

Na rozdiel od hypoték, pri ktorých sme svedkami neustále klesajúcich úrokov, priemerné úročenie spotrebných úverov sa dlhodobo držalo na úrovni okolo 14,60% p.a., pričom málokedy kleslo pod hranicu 14 % ročne.V tomto roku sa 14percentú hranicu podarilo prelomiť vo februári (13,87 %). Ďalší rekord padol v marci, kedy finančné domy poskytovali spotrebáky za 13 % ročne, čo je stále takmer štvornásobne viac ako pri hypotékach no za posledné štyri roky si môžete teraz vybaviť spotrebiteľský úver najlacnejšie.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia