V júli sa zmení hranica príjmu na získanie štátom dotovanej hypotéky - smerom nadol

V júli sa zmení hranica príjmu na získanie štátom dotovanej hypotéky - smerom nadol

Možnosť získať štátom dotovanú hypotéku je pre nejedného mladého človeka spôsobom, ako zabezpečiť financovanie vlastného bývania so zvýhodnenými podmienkami splácania. Na hypotéku pre mladých sa vzťahuje zníženie úrokovej sadzby až o tri percentuálne body, počas prvých piatich rokov splácania (zľavu z úrokovej sadzby vo výške 2 % poskytuje štát a jedno percentnú zľavu zo štandardného úroku poskytne vybraná hypotekárna banka). Mladí ľudia do 35 rokov, ktorí spĺňajú podmienky na získanie štátom dotovanej hypotéky tak budú mať splátky počas prvých piatich rokoch splácania nižšie, takže voľné finančné prostriedky v rodinnom rozpočte môžu použiť na zariaďovanie domácnosti alebo na čokoľvek iné.

Od júla bude mať nárok na príspevok menší okruh žiadateľov

Hypotekárne úvery so štátnou bonifikáciou sa poskytujú len do výšky 50 000 €, pričom okrem podmienky veku (35 rokov) je nutné splniť aj príjmovú hranicu, ktorá sa mení každý kvartál podľa priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ktorú zverejňuje štatistický úrad SR. Aktuálnu výšku priemernej mzdy za prvý štvrťrok len dnes zverejnil Štatistický úrad SR, takže počnúc dnešným dňom už je známa aj nová hranica príjmu pre získanie hypotéky pre mladých. Tá sa od 1. júla znižuje zo súčasných 1 153,10 € (ktorá platí do konca júna) na 1 067,30 €. Mladí, ktorí nespĺňajú novú hranicu príjmu, ale „zmestia“ sa do pôvodnej, stále môžu požiadať o úver do konca júna. Rozhoduje totižto dátum podania žiadosti, nie podpisu zmluvy.

parik po nastahovaniDo úvahy sa berie priemerná hrubá mesačná mzda žiadateľa za uplynulý rok, súčasný príjem žiadateľa môže byť aj vyšší. Pre mladých, ktorí požiadajú o hypotéku pre mladých od 1. júla 2014 to bude znamenať, že k dátumu podania žiadosti nesmú mať viac ako 35 rokov a ich priemerný mesačný príjem v minulom roku nepresiahol hranicu 1067,30 €.

V prípade, že o úver požiadajú dvaja žiadatelia (nemusia byť nevyhnutne manželia), potom sa príjmová hranica zdvojnásobuje. Pre obdobie od 1.7.2014 to teda bude 2134,60 €. To je hranica príjmu, ktorú mohli obaja žiadatelia spoločne za mesiac zarobiť počas predchádzajúceho roka.

Najlepšie sadzby sú pri 3 a 5 ročnej fixácii

Aktuálne veľmi nízke úrokové sadzby nabádajú k voľbe fixácie na viac ako jeden rok, najlepšie sú pri troj a päťročnej fixácii. V tomto období by bola škoda nevyužiť rekordne nízke úrokové sadzby. V apríli úroky hypoték klesli na nové minimum – v priemere sa poskytovali za 3,27 % p.a. (pri štandardných úveroch), čo pre hypotéky pre mladých znamená, že väčšina poskytovateľov ich ponúkne s úrokom pod 1% p.a.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia