Valuta vs devíza alebo ako sa vyznať v kurzovom lístku

Valuta vs devíza alebo ako sa vyznať v kurzovom lístku

Valuty, devízy, nákup, predaj… Aj vy máte „hokej“ v pojmoch, ktoré sa vyskytujú v kurzovom lístku? Čítajte ďalej, v nasledovnom článku si vysvetlíme, ktoré kurzy sa používajú v jednotlivých situáciách.

Valuty

Pokiaľ si potrebujete zameniť peniaze v hotovosti, na kurzovom lístku Vás bude zaujímať stĺpec VALUTA. Valuty sú ekvivalentom peňazí v cudzej mene, či už vo forme bankoviek alebo mincí.

Ak sa chystáte do zahraničia a potrebujete si zameniť ťažko zarobené eurá za cudziu menu – napríklad za české koruny, britské libry alebo americké doláre, sledujete kurzy pod stĺpcom valuty predaj. Výraz predaj sa berie z pohľadu obchodníka – teda napríklad banky alebo zmenárne, ktorá Vám cudziu menu predáva.

Uplynie pár týždňov či mesiacov, vy ste opäť doma na Slovensku a potrebujete si zameniť cudziu menu za eurá. V takomto prípade Vám bude cudzia mena prepočítaná na eurá kurzom valuty nákup, nakoľko od Vás banka tentokrát valuty nakupuje.

Kurz NÁKUP – vyjadruje počet jednotiek cudzej meny, ktoré peňažný ústav nakúpi od klienta za 1€.
Kurz PREDAJ – vyjadruje počet jednotiek cudzej meny, ktoré peňažný ústav predá klientovi za 1€.

Spravidla výhodnejšie sa valuty predávajú a nakupujú v zmenárňach. Rozdiel oproti kurzom v bankách býva aj niekoľko percent (bežne je kurzový rozdiel až 2-3 %). Ak si meníte viac peňazí, oplatí sa obetovať trochu času na porovnanie kurzových lístkov jednotlivých bánk a zmenární. Vyberajte si len spomedzi serióznych obchodníkov, teda takých, u ktorých neplatíte žiadne poplatky a ktorí majú prehľadný kurzový lístok.

Na zmenu peňazí si nájdite čas počas pracovných dní

Až na zopár bankových pobočiek v frekventovaných nákupných centrách má väčšina bánk zatvorené, z čoho šikovne profitujú najmä zmenárne. Samozrejme nie všetky, ale niektoré nasadia cez víkend nevýhodnejšie kurzy pre klientov a ťažia tak z obmedzenej konkurencie.

Kartová konkurencia vďaka devízovému kurzu

valuty vs devizy MPodnikateľom vlastniacim zmenáreň však rastie veľmi silná konkurencia a síce platobné karty, ktoré sa naučilo v zahraničí používať stále viac Slovákov. Namiesto zamieňania hotovosti radšej zaplatia kartou bez poplatkov a k tomu za oveľa výhodnejší devízový kurz. Ak by ste svojou kartou platili napríklad v Anglicku za tovar či služby v librách, tak sa použije kurz devízy predaj (peňažný ústav opäť klientovi devízy – libry predáva). Banka si však môže pri takejto transakcii účtovať poplatok za platbu kartou v zahraničí (väčšinou je však poplatok zahrnutý už v cene účtu a pokiaľ nie je, pohybuje sa okolo 0,10 – 0,15 €). Využitím platobnej karty Vám bude platba strhnutá z eurového účtu pričom na prepočet z cudzej meny na eurá sa použije devízový kurz, ktorý je výhodnejší ako valutový.

Devízy sú inými slovami peniaze v cudzej mene, s ktorými sa operuje bezhotovostne. Napríklad aj bankový účet vedený v cudzej mene sa nazýva devízový účet. Okrem platieb kartou sa devízový kurz používa napríklad aj v situácii, keď klient banky na svoj účet prijme platbu v cudzej mene. Napríklad ak by ste na Váš eurový účet obdržali platbu z USA vo výške 500 USD, banka devízy (v tomto prípade USD) od klienta nakupuje, takže sa použije kurz devízy nákup. Pri dnešnom kurze 1,3743 banka uskutoční prepočet nasledovne: 500 USD : 1,3742 (kurz devízy nákup) = 363,85 €. Banka Vám tak pripíše na Váš eurový účet 363,85 €.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia