Vchodové dvere: cena nie je najdoležitejšia

Vchodové dvere: cena nie je najdoležitejšia

Vchodové dvere nie sú krátkodobou záležitosťou a preto ak chcete, aby Vám dobre slúžili niekoľko rokov až desaťročí, vsaďte na kvalitu a nenechajte sa zlákať príliš lacnými ponukami. Cenové rozpätie je skutočne široké, pohybuje sa od 300 € až po 4000 €, v závislosti od materiálu, konštrukcie, rozmerov, kvality jednotlivých komponentov a bezpečnostných zložiek.

Vchodové vonkajšie dvere by do súkromia interiéru nemali vpustiť nič nežiaduce – ani „dlhoprstých“ ani chlad v zime, horúčavu v lete a samozrejme ani hluk. Vzhľadom na to, že nie sú sezónnou záležitosťou, mali by ste sa snažiť o nadčasový, ale zároveň jedinečný dizajn. Hovorí sa, že vstupné dvere sú tvárou domu či bytu, preto by ste výberu mali venovať dostatok času. Okrem vzhľadu by ste nemali podceňovať ani bezpečnostné parametre, tepelnú a zvukovú izoláciu a odolnosť voči klimatickým podmienkam vo Vašom regióne. Iné tepelné parametre budú musieť spĺňať dvere určené do domu v horskom prostredí a iné menej prísne požiadavky budú kladené na produkt určený do panelákového bytu.

vchodove-dvere josko

vchodove-dvere josko

Hrúbka krídla sa štandardne pohybuje v hodnotách 42, 46 a 68 mm. Hrúbka dverného krídla 77 mm viac je považovaná za nadpriemer a 92 mm dverné krídla sú vhodné pre nízkoenergetické a pasívne domy ktoré sa vyznačujú dokonalými tepelno-izolačnými kritériami. Ak trváte na kvalite a nechcete kúpiť „šmejd“ či mačku vo vreci, požadujte certifikát kvality a porovnávajte parametre.

Výber vhodných vchodových dverí sa začína voľbou materiálu. Každý má iný vkus a preferencie, no rozhodne by ste mali brať do úvahy okolité prostredie, do ktorého budú umiestnené a s ktorým by mali harmonizovať.

Plast, drevo, kov ale aj sklo

Na výber budete mať z rôznych materiálov – najčastejšie drevo, plast, hliník, sklo a ich rôzne kombinácie.

Drevo je klasika, ktorou nič nepokazíte.

exkluzivny dizajn dveriAsi aj preto je drevo najrozšírenejší materiál na výrobu dverí. Drevený masív ako dub, buk, smrek, borovica prípadne exotické dreviny ako meranti sú stále veľmi žiadané. Skvele vyzerajú, dobre izolujú a pokiaľ si vyberiete výrobcu, ktorý vie čo robí, tak budete mať šťastie aj na tvarovú stálosť. Ako všetko, aj tento materiál má svoje nevýhody. Neprospieva im nadmerná vlhkosť a vysoké tepelné rozdiely pod vplyvom ktorých môže dôjsť k ich deformácií. O drevo sa treba pravidelne starať. Pokiaľ si minimálne raz ročne nenaplánujete údržbu špeciálnymi nátermi a olejmi podľa pokynov výrobcu, pri menej kvalitných výrobkoch nepočítajte s dlhou životnosťou.

Z tohto dôvodu je lepšie zvoliť exotické dreviny, ktoré sa vyznačujú väčšou tvrdosťou a odolnosťou voči nepriaznivým klimatickým podmienkam, vďaka čomu je životnosť takýchto dverí aj trojnásobne dlhšia, čomu však samozrejme zodpovedá aj vyššia cena.

Plast

Asi neexistuje iný materiál na výrobu vchodových dverí, ktorí by mal toľko fanúšikov a odporcov.

Kritici s vytríbeným vkusom by asi neprežili, ak by ich mal ako prvé v dome privítať zažltnutý rám vchodových dverí. Zažltnutie plastových rámov je častý problém, ktorý sa vyskytuje najmä u starších a menej kvalitných profilov. Môže za to UV žiarenie ktoré degraduje základný materiál z ktorého sú dvere vyrobené. Na druhej strane vďaka neustálemu zdokonaľovaniu technológií a lepším materiálom je dosť pravdepodobné, že sa s týmto problémom budeme stretávať čoraz menej.

Priaznivci plastových dverí nedajú dopustiť na perfektné izolačné vlastnosti, dlhú živostnosť nad 50 rokov a jednoduchú údržbu. No a v neposlednom rade, dostanete ich za dostupnú cenu. Na hypermarketové ceny dverí za 300 € síce zabudnite, ale vyjdú Vás zhruba na polovicu ceny kvalitných drevených vchodových dverí.

Hliník – takmer neobmedzená živostnosť a exkluzívny vzhľad

lesteny hlinik

Chcete raz kúpiť a používať denno-denne desaťročia? Potom je pre Vás jednoznačnou voľbou hliník – ten je totižto tvarovo najstálejší, nezamávajú s ním mrazy ani horúčavy. V dokonalej forme vydrží desiatky rokov aj na veľmi exponovaných miestach. A k tomu pôsobí elegantne, nadčasovo a moderne. Čo viac by ste mohli chcieť? Asi už tušíte, že lacné to veru nebude. Takýto „kúsok“ sa bežne pohybuje od 2000 € – 4000 €, no kvalita vyššej cene určite zodpovedá.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia