Vďaka Western Union môžete mať peniaze k dispozícii do niekoľkých minút

Vďaka Western Union môžete mať peniaze k dispozícii do niekoľkých minút

Aj keď platenie kartou patrí medzi najbezpečnejšie spôsoby platieb, predsa len sa môže ľahko stať, že v zahraničí – či už na dovolenke alebo na pracovnej ceste kartu stratíte alebo Vám ju ukradnú. A zrazu zostanete bez prostriedkov. Existujú však oveľa bizarnejšie spôsoby ako prísť o platobnú kartu. Až také, že pokiaľ ich nezažijete, neuveríte. Ako príklad uvediem komickú príhodu z mojej dovolenky v Indonézii. Jedného dňa sme sa vybrali na výlet do Uluwatu – nádherného miesta neďaleko známeho surferského raja Kuta beach. Uluwatu je pre hinduistov, ktorých je na Bali drvivá väčšina posvätné miesto. Keďže sa nachádza na útese, je z neho dych vyrážajúci pohľad na more a okolie. Uluwatu je známe tým, že je okrem iného domovom tisícov mimoriadne drzých opíc. Pri platení poplatku za vstup na toto nádherné miesto nás vcelku milý chlapík varoval: „Dajte si všetko, čo sa dá ľahko strhnúť z tela do batohov. Naše opice nemajú rešpekt pred nikým a pred ničím!“ Tak sme dali na radu domáceho a poslušne sme všetko schovávali do batohov. Už pri vstupe nás vítali stovky opíc a ich počet sa zhusťoval s každým prejdeným metrom. Najväčšia koncentrácia počtu aj drzosti opíc bola priamo na útese. Človek nevedel, či sa má kochať úchvatným výhľadom alebo či sa má brániť útokom opíc.

rodinka opic na uluwatu

uluwatu opica

Jednej sa dokonca zapáčila moja blišťavá spona natoľko, že mi ju chcela strnúť z účesu. Našťastie sa jej to nepodarilo. Menej šťastia mal jeden turista, ktorému jeden z „fešákov“ na fotograffii vyššie vytrhol peňaženku z ruky. Nešťastný turista sa pokúsil „chlpatého zlodeja“ chvíľu naháňať, ale opica už upaľovala s bohatým úlovkom na človeku neprístupný okraj útesa. V bezpečí na konáre nejakého stroma si začala prezerať úlovok. Peňaženku otvorila a postupne začala vyhadzovať stodolárové bankovky a čo je horšie, aj platobné karty. Všetci naokolo zostali v nemom úžase, veď predsa len dážď bankoviek z vysokého útesu nevidíte každý deň. Škoda len, že peniaze padali priamo do mora. Napriek tomu, že pohľad naozaj stál za to, a s odstupom času je to istotne zábavná príhoda aj pre okradnutého dovolenkára, v tom čase mu do smiechu istotne nebolo. Prišiel o všetku svoju hotovosť (ktorú nosil stále so sebou) aj o všetky platobné karty, nehovoriac o množstve dokladov. Keby tá opica vedela koľko škody napáchala!

Čo mal chudák robiť? Sám v cudzej krajine ďaleko od domova a navyše bez peňazí je nezávideniahodná situácia. Našťastie riešenie existuje aj v takýchto krušných chvíľach. Najideálnejšie je obrátiť sa na priateľov, príbuzných alebo známych, aby Vám peniaze poslali z domu prostredníctvom Western Union – služby na urgentné posielanie finančných prostriedkov.

Peniaze dostanete už do pár minút

western-unionAko postupovať pri posielaní peňazí cez Western Union? Príbuzný alebo priateľ musí zájsť do niektorej z pobočiek Western Union (na Slovensku ich zastupuje Poštová banka, takže stačí zájsť na ktorúkoľvek z pobočiek Poštovej banky ktorá sa nachádza v každom väčšom meste). Potom je potrebné, aby Váš priateľ či rodinný príslušník vyplnil tlačivo Western Union s názvom „Zasielanie peňazí“, ktoré je potrebné spolu s občianskym preukazom a posielanou peňažnou čiastkou odovzdať zamestnancovi banky. Na pobočke banky poverený zamestnanec zadá platbu do systému a tomu, a vytlačí potvrdenie o uskutočnenej transakcii, na ktorej je uvedené kontrolné číslo – tkz. MTCN. Kamarát Vám potom zatelefonuje a povie všetky potrebné informácie k tomu, aby ste si mohli peniaze vyzdvihnúť. Pobočky Western Union sú takmer vo všetkých krajinách sveta. Vo väčšine krajín je sieť pobočiek taká hustá, že nebudete musieť cestovať ďaleko – maximálne niekoľko desiatok kilometrov. Obvykle sú peniaze k dispozícii na vybratie už v priebehu niekoľkých minút, záleží však aj na otváracej dobe príslušnej pobočky. Na to, aby ste si mohli peniaze vyzdvihnúť, budete potrebovať meno odosielateľa, štát z ktorého sa peniaze posielali, približnú odosielanú sumu a kontrolné číslo peňažného prevodu (MTCN), ktoré vie iba odosielateľ platby. Taktiež bude potrebné identifikovať sa platným dokladom totožnosti – občianskym preukazom alebo cestovným pasom. Ak patríte medzi smoliarov ako spomínaný neštandardným spôsobom okradnutý turista, ktorým boli okrem peňazí odcudzené aj doklady, tak na vyzdvihnutie poslanej sumy budete potrebovať miesto dokladu totožnosti tajné heslo, ktoré Vám prezradí Vás priateľ, ktorého ste poprosili o zaslanie finančných prostriedkov.

Váš priateľ musí pri odosielaní požadovanej sumy vedieť celé meno príjemcu a štát, v ktorom má dôjsť k vyzdvihnutiu peňazí.

Poplatky

Služba Western Union nepatrí medzi najlacnejšie a prevádzkovateľ si to dobre uvedomuje – jedná sa o urgentné posielanie finančných prostriedkov, preto si za to účtuje aj patrične vysoké poplatky. Napríklad ak chcete kamarátovi poslať 1000 €, štandardná cena za prevod je 67 €, v rámci eurozóny je cena za rovnaký transfer o niečo nižšia – „iba“ 49 €.

Kompletný cenník poplatkov nájdete na webových stránkach Poštovej banky.

Pozor na podvody!

Na systéme platieb cez Western Union (ďalej WU) parazituje množstvo podvodníkov, ktorí stále hľadajú nové a prepracovanejšie spôsoby, ako naivných ľudí obrať o peniaze. Všetky takéto podvody začínajú neodolateľnou ponukou, pri ktorých sa dohodne ako platobný systém WU. Na to, aby mohla byť ponuka uskutočnená je potrebné zaslať peniaze vopred (a je jedno, či Vám chce niekto predať auto cez online autobazár, alebo požaduje platbu za rezerváciu ubytovania v meste, kam sa chystáte). Akonáhle odošlete informácie potrebné na vyzdvihnutie platby a podvodník si peniaze vyzdvihne, môžete sa s nimi rovno rozlúčiť – po poskytovateľovi výhodnej ponuky sa zľahne zem. A vám ostanú akurát tak oči pre plač. Preto je pri využívaní WU na mieste maximálna obozretnosť.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia