Viaceré banky zvyšujú poplatky za vedenie bankového konta

Viaceré banky zvyšujú poplatky za vedenie bankového konta

V posledných mesiacoch akosi často počuť správy o úpravách cenníkov jednotlivých bánk pre občanov, konkrétne bežných účtov a balíkov služieb, smerom nahor.

Ako prvá, koncom februára ohlásila zvýšenie poplatkov Tatra banka, o pár týždňov na to sa pridala aj ČSOB.

Klienti Tatra banky tak po novom platia za balík služieb Tatra Personal miesto piatich eur až sedem. Samotné vedenie bežného účtu (bez predplatených služieb) sa tiež nevyhlo zdražovaniu a zvýšilo sa z pôvodných 4 € na 5 €. Aj keď je dvojeurové zvýšenie balíka služieb Tatra Personal pôsobí na prvý pohľad pomerne drasticky, banka naposledy menila cenu za balík služieb takmer päť rokov dozadu (v roku 2009). Odvtedy pribudli mnohé funkcionality, moderné riešenia ktoré spĺňajú požiadavky aj náročných klientov.

Za platby kartou sa už neodmeňuje

tatra banka logo blackVýraznou zmenou neprešiel len cenník banky, ale aj program odmeňovania. Tatra banka síce ponechala možnosť získať 50 či 100% zľavu z mesačného poplatku, no upravila podmienky pre získanie zľavy tak, aby motivovala svojich klientov k využívaniu najnovších trendov v oblasti bankových služieb. Klienti tak po novom nezískajú zľavu za pravidelné platby kartou ako boli doteraz zvyknutí, ale zníženie poplatku na polovicu si zaslúžia pri využívaní dvoch z piatich inovatívnych služieb. Za účelom získania 50 % zľavy z mesačného poplatku, sa za inovácie Tatra banky sa považujú:

  • realizácia platby cez mobilnú aplikáciu Tatra banka
  • realizácia platby prostredníctvom aplikácie TB VIAMO
  • bezkontaktná platba mobilom cez Mobilné platbyTB
  • zavolaním na DIALOG Live s identifikáciou volajúceho prostredníctvom hlasovej biometrie
  • triedenie výdavkov prostredníctvom spending reportu v internet bankingu Tatra banky

Využitím dvoch z vyššie menovaných bankových služieb získa klient automaticky 50 % zľavu z poplatku za Tatra Personal. Polovičnú zľavu získavajú aj mladí vo veku 28 rokov (najviac po dobu 2 rokov), manželia po predložení sobášneho listu a klienti, ktorí majú majiteľské oprávnenie k bežnému účtu s balíkom služieb Tatra Business.

Balík za 0 € mesačne majú deti do 15 rokov a študenti denného štúdia do 20 rokov. Vysokoškoláci od 20 do 26 rokov získajú konto s balíkom služieb bez poplatkov po predložení potvrdenia o návšteve školy

Väčšina existujúcich klientov však získa 100 % zľavu takým spôsobom, že skombinuje dve 50 percentné zľavy alebo ak suma zostatku vkladov a úverov v Tatra banke v sledovanom období presiahne 20 000 €.

Zmeny v ČSOB

csob-logoZdražovaniu sa nevyhli ani existujúci klienti ČSOB – tí budú platiť za balík služieb ČSOB Pohoda miesto piatich eur šesť. Vo vynovenom balíku dostane klient navyše jeden výber z bankomatu cudzej banky a jednu platbu na pobočke. Tak napríklad výber z bankomatov konkurenčných bánk stojí aktuálne 1,50 €, takže ak si občas vyberiete peniaze aj z iného, ako domáceho bankomatu, na zmene cenníka ešte aj ušetríte.

Na rozdiel od Tatra banky, ktorá odmeňovanie za platby kartou po dlhých rokoch zrušila, ČSOB to naopak ako novinku zaviedla. Polovičnú zľavu z poplatku získajú tí klienti, ktorí v danom mesiaci uskutočnia minimálne 5 platieb kartou. Je jedno, či použijú debetnú alebo kreditnú kartu. Na balík služieb bez poplatkov (100% zľava) sa bude treba trošku viacej snažiť: klient si bude musieť nechať posielať na svoj účet minimálne 400 € mesačne, bude musieť dosiahnuť zostatok min. 300 € mesačne a musí uskutočniť jeden súhlas s inkasom a jednu platbu trvalým príkazom.

Podobne ako Tatra banka, aj ČSOB zdôvodňuje zvýšenie ceny poskytnutím kvalitnejším a doplnením nových služieb

Navyšovanie cien bankových účtov a balíkov služieb vnímajú ľudia pomerne citlivo. Keďže sa jedná o pravidelný poplatok, ktorý si banka každý mesiac strhne, aj malé navýšenie môže v horizonte niekoľkých rokov predstavovať nezanedbateľnú sumu.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia