VIAMO trhá rekordy - platby cez mobil využili tisícky Slovákov

VIAMO trhá rekordy - platby cez mobil využili tisícky Slovákov

Nová služba VIAMO, ktorá umožňuje extrémne rýchle a pohodlné bezhotovostné platby prostredníctvom mobilu, sa teší u Slovákov veľkej popularite. Len za jeden týždeň od prvotného spustenia 1. Júna 2013 si túto aplikáciu stiahlo a službu aktivovalo viac ako 11 000 užívateľov, čo je na slovenské pomery pomerne slušné číslo. Objem takto zrealizovaných bezhotovostných prevodov sa za prvý týždeň svojej existencie dostal cez 47 tisíc EUR. Veľký záujem o VIAMO sa však dal predpokladať. Trendom v bezhotovostných platbách je jednoduchosť čo bolo motívom vytvorenia tejto mobilnej aplikácie, ktorá je dostupná na stiahnutie pre klientov VÚB a Tatra banky (funguje na platformách ako iOS tak aj Android).

Využitie je široké, najmä čo sa týka posielania menších súm. Sedíte v reštaurácii s priateľmi a zrazu zistíte, že ste si zabudli peňaženku? S priateľom, ktorý za Vás zaplatil účet sa môžete vyrovnať jednoducho a okamžite, pričom budete potrebovať jeho telefónne číslo a spomínanú mobilnú aplikáciu VIAMO svojej banky, ktorá prepojí tel.číslo s Vaším účtom. Stačí ak si príslušné tel. číslo vyberiete zo zoznamu kontaktov, zadáte požadovanú sumu a platnosť transakcie potvrdíte štvormiestnym PIN kódom. O prijatí platby sa Váš priateľ dozvie okamžite, notifikačnou smskou (prípadne, ak tento spôsob platby využíva po prvý krát, dostane smskou inštrukcie ako postupovať pre prijatie platby). Vy ako odosielateľ platby dostanete informáciu o úspešne zrealizovanej transakcii.

Príkladov využitia je však ďaleko viac – napríklad ak sa v práci skladáte na darček pre kolegyňu ktorá oslavuje okrúhle výročie (nemusíte zberať drobné do sáčku), alebo keď za Vás kamarátka zaplatí lístok na vlak. V oboch prípadoch nemusíte v peňaženke loviť drobné, ale ich jednoduchým spôsobom zadaním tel.čísla v zozname kontaktov pošlete tam kam patria.

Ako postupovať?

posielanie platby cez viamoMobilnú aplikáciu VIAMO môžu zatiaľ využívať klienti VÚB banky a Tatra banky, no peniaze môže prijímať ktokoľvek (aj klient inej banky). Podmienkou je však vlastnenie mobilného telefónu s tel. číslom slovenského operátora a mať účet vedený v ktorejkoľvek slovenskej banke. V prípade, že ste ešte nemali možnosť túto novinku otestovať, musíte sa najskôr zaregistrovať na webe www.viamo.sk

Registrácia je povinná ako pre tých, ktorí chcú peniaze posielať, tak aj pre tých ktorí ich chcú na svoj účet prijímať. V registrácii musíte zadať Vaše osobné údaje, pridáte číslo Vášho bankového účtu a overíte telefónne číslo. Potom si stiahnite aplikáciu VIAMO do Vášho smartfónu alebo tabletu. Registrácia bude kompletná až zadaním aktivačného kódu priamo v aplikácii a vy budete môcť posielať platby komukoľvek len výberom požadovaného tel. čísla. Celý proces registrácie, inštalácie a aktivácie by nemal zabrať viac ako 5 minút. Ak sa však tešíte, že takýmto spôsobom Vám bude zamestnávateľ posielať výplatu, tak si nechajte zájsť chuť. Výška jednotlivých platieb je v súčasnosti obmedzená na 50 €, denne je možné poslať prostredníctvom novej mobilnej aplikácie sumu 200 € (ak sa jedná o klienta VÚB banky), respektíve 150 € / deň pre klientov Tatra banky.

Okrem moderného, jednoduchého a pohodlného spôsobu platenia menších súm, ktoré VIAMO prináša, je výhodou aj skutočnosť, že všetky takto zrealizované transakcie sú či už pre odosielateľa platby alebo pre príjemcu bezplatné (neúčtujú sa žiadne poplatky za zrealizovanie prevodu). Vďaka dômyselnej technológii a veľkej popularite sa tak dá očakávať, že sa do projektu zapoja aj ďalší významní hráči na slovenskom bankovom trhu.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia