Vianočný príspevok majú dôchodcovia aj tento rok v suchu. Väčšina si prilepší

Vianočný príspevok majú dôchodcovia aj tento rok v suchu. Väčšina si prilepší

Pohnevať si významnú časť voličov, čo dôchodcovia nepochybne sú, sa v politike príliš nenosí. A tak aj tento rok si môžu poberatelia dôchodkov vydýchnuť: vianočný príspevok majú v „suchu“. Na rozdiel od vlaňajška sa maximálna suma vianočného príspevku zvyšuje o 12,23 €. Kým na Vianoce 2013 mohli maximálne dostať 75 €, tento rok to bude 87,26 €.

Na vyšší vianočný dôchodok sa môžu tešiť penzisti s dôchodkom do 396,18 €. Táto skupina seniorov, ktorých dôchodok, respektíve úhrn dôchodkov nepresiahne sumu 396,18 € (čo je dvojnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu) dostane okrem samotného príspevku v posledný mesiac roka 2014 aj jednorázový príplatok k dôchodku vo výške 12,74 €.

Maximálna suma vianočného príspevku spolu s príplatkom tak bude 100 € a dostanú ju seniori s nízkym dôchodkom do 198,09 €.

starsia dama so sedinamiViac peňazí pre nízkopríjmových seniorov

Po novom bude tohtoročný vianočný príspevok výhodnejší pre tých, ktorí poberajú nižšie dôchodky. Naopak tí, ktorí majú celoročne štedrejšie príjmy, na Vianoce dostanú nižší príspevok ako vlani. Môže za to zmena jedného koeficientu vo vzorci na výpočet príspevku – 0,1 sa zmení na 0,18, čo má za následok, že nízkopríjmoví dôchodcovia dostanú viac. A teraz spomínaný vzorec na výpočet vianočného príspevku 2014:

87,26– 0,18 x (výška dôchodku – životné minimum)

Pokiaľ suma mesačného dôchodku (prípadne úhrnu viacerých dôchodkov) nie je vyššia ako 396,18 €, k výslednej sume podľa vyššie uvedeného vzorca si môžete pripočítať ešte 12,74 €.

Kto má nárok?

V porovnaní s minulým rokom síce došlo miernej zmene vzorca na výpočet VP, no zostala zachovaná hranica pre poskytnutie príspevku. Tá je stanovená ako 60 % z priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve Slovenskej republiky, ktorú vykázal Štatistický úrad SR za predchádzajúci kalendárny rok. Keďže priemerná mzda na Slovensku bola vlani na úrovni 824 €, vianočný príspevok v roku 2014 dostanú výlučne len tí penzisti, ktorých dôchodok nepresiahne 60 % z 824 €, teda sumu 494,40 €.

Vianočný príspevok by malo dostať až 1 158 760 dôchodcov, pričom v porovnaní s minulým rokom by si malo polepšiť približne 785 000 osôb. Odhaduje sa, že to bude stáť 81,3 milióna eur.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia