Víchrice sú na jar jednou z najčastejších živelných poistných udalostí. Ako postupovať po veternej smršti?

Víchrice sú na jar jednou z najčastejších živelných poistných udalostí. Ako postupovať po veternej smršti?

Uplynulú noc sa viacerými okresmi prehnala silná víchrica. Najviac vyčíňala v okolí Bratislavy, Pezinka, ale aj na východnom Slovensku v okresoch Košice, Michalovce a Trebišov. Pokiaľ ste ju prežili iba s niekoľkými výpadkami elektriny, obstáli ste veľmi dobre. Silný vietor lámal stromy, odtrhnuté konáre poškodili niekoľko vozidiel, dážď porušil fasády domov. Zničené sú tiež strechy a ploty. Poisťovne v priebehu dnešného dňa prijímajú stovky hlásení poistných udalostí. Za uplynulých 24 hodín dosiahli škody státisíce eur, na vyčíslenie skutočnej škody si budeme musieť zopár dní počkať, dokým budú údaje od poisťovní skompletizované…

Víchrice sú najmä v jarnom období spolu s povodňami a záplavami najčastejšou živelnou poistnou udalosťou. V letných mesiacoch sú zase sprievodným javom búrok z tepla a prívalových lejakov. Napríklad v poisťovni Groupama Garancia sú samotné víchrice príčinou asi štvrtiny hlásených škodových udalostí. K najvýznamnejším škodám dochádza na oploteniach, na strešných krytinách, klampiarskych konštrukciách, hydroizoláciách plochých striech či sklených výplní okien.

Víchrica je bežnou súčasťou poistenia majetku

Víchrica patrí k základným živelným rizikám a preto býva bežnou súčasťou aj základných balíkov poistenia nehnuteľností a domácnosti. Spôsobila aj Vám škody a teraz si hovoríte, že ako dobre, že som si dal dom poistiť? Netešte sa predčasne, je možné, že z poistného plnenia nič nebude a že si budete musieť odstránenie škôd hradiť z vlastného vrecka. Každá poisťovňa si môže pod pojmom „víchrica“ predstavovať čosi iné.

burkove mracnaKedy je víchrica víchricou?

Štandardne sa pod týmto pojmom prúdenie vzduchu, ktorý sa pohybuje rýchlosťou 20,8 metra za sekundu, resp. minimálne 75 km/h. Poisťovne si však môžu limity pre škody spôsobené vetrom upraviť. Napríklad v poisťovni Uniqua je za víchricu považovaný vietor od intenzity 60 km/hod. Poisťovňa Groupama Garancia má spodnú hranicu nastavenú na rýchlosť vetra 54 km/ hod.

Rýchlosť vetra sa zisťuje nezávislými meraniamu SHÚ alebo UBIMET
Rýchlosť vetra na mieste škody sa zisťuje na základe meraní Slovenského hydrometeorologického ústavu alebo európskej meteorologickej služby UBIMET, ktorá vďaka hustej sieti meracích staníc dokáže veľmi presne doložiť poveternostné podmienky v danej lokalite a v konkrétnom čase.

Škody teda poisťovňa preplatí v prípade, že bola v danej lokalite zistená aspoň spodná hranica rýchlosti vetra tak ako je to definované vo všeobecných poistných podmienkach. Za škodu spôsobenú víchricou poisťovne považujú aj vrhnutie či pád predmetov na poistenú vec, bezprostredne zapríčinené pôsobením víchrice.
V prípade, že na mieste škody nebola metereologickým ústavom zistená rýchlosť vetra, je na poistenom, aby preukázal že prúdenie vzduchu spôsobilo v okolí poistenej nehnuteľnosti škody na riadne udržiavaných budovách a veciach, resp. že škody mohli vzniknúť iba následkom víchrice a že poistená nehnuteľnosť bola bezprostredne pred víchricou v bezchybnom stave. A to sa dokazuje pomerne ťažko, veď človek si predsa nefotí svoj dom a jeho okolie každý deň…

Ako postupovať, ak Vás postihla víchrica?
Pokiaľ je to čo i len trochu možné, snažte sa minimalizovať riziká vzniku škody aj počas samotnej víchrice (napríklad provizórnym zakrytím strechy a tým zabrániť zatekaniu a teda vzniku ďalších škôd), samozrejme vždy len v rámci vlastnej bezpečnosti. Nepodnikajte žiadne „kúsky“ ktoré by mohli ohroziť život alebo zdravie Vás alebo iných ľudí. Bezprostredne po veternej smršti spravte čo najpodrobnejšiu fotodokumentáciu a nahláste poistnú udalosť Vašej poisťovni (telefonicky alebo emailom) s presným dátumom, miestom, príčinou a rozsahom škôd.
Pokiaľ to nie je z bezpečnostných alebo hygienických dôvodov nevyhnutné, neodstraňujte škody, dokým sa neuskutoční obhliadka pracovníka poisťovne. V prípade, že rozsah škôd vyžaduje okamžitú nápravu – napríklad výmena rozbitého okna, spravte čo najpodrobnejšiu fotodokumentáciu a videozáznam a črepiny si odložte až do vykonania obhliadky.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia