Vodovodné batérie: správny výber zabráni odtekaniu peňazí do kanála

Vodovodné batérie: správny výber zabráni odtekaniu peňazí do kanála

Vodu berieme ako samozrejmosť a nie ako vzácnu surovinu a tak ňou často buransky plytváme. Väčšinu ľudí k zamysleniu nad plytvaním donúti až vyúčtovanie za spotrebu vody pre domácnosť. Predsavzatie šetriť málokedy dlhodobo funguje. Prestanete sa umývať? Budete deťom stopovať čas, za ktorý sa stihnú osprchovať? Zavediete poháriky pri čistení zubov?

Šetriť vodou sa dá aj bez väčších obmedzení

V domácnostiach pretečie najviac vody – okrem toalety kúpeľňovými a kuchynskými batériami. Pokrok vo vývoji vodovodných batérii smerom k praktickejším a inteligentnejším riešeniam zameraným na úspory je nezadržateľný. Môžete mať obyčajný vodovodný kohútik cez ktorý zbytočne unikajú hektolitre vody a môžete mať inteligentnú batériu, ktorá kontroluje teplotu a reguluje množstvo spotrebovanej vody. Reč je o termostatických vodovodných batériách, ktoré si čoraz častejšie nachádzajú cestu do slovenských domácností. Pochvaľujú si ich rodiny s deťmi, ale aj jednotlivci. Ich hlavnou výhodou je väčší užívateľský komfort, úspora vody (aj energie na jej ohrev) a v neposlednom rade väčšia bezpečnosť.

Ako termostatické batérie šetria vodu?

sprachovacia hlavicaPrincíp fungovania termostatických batérií je taký, že dokážu v porovnaní s klasickými pákovými batériami veľmi rýchle „zmixovať“ pomer studenej a teplej vody na požadovanú teplotu.

Hovoríte si, že nemáte problém nastaviť si ideálnu teplotu aj pri lacnejšej pákovej batérii? Samozrejme, ale rozdiel je predsa len podstatný. Pri pákovej batérii musíte najskôr pustiť vodu, a až potom si páku naštelovať na požadovanú teplotu. Medzičasom zbytočne odtekajú litre vody (a Vaše ťažko zarobené peniaze) do odpadu.

Termostatické vodovodné batérie fungujú inak – najskôr si nastavíte teplotu ovládačom na zatvorenej batérii, a až následne vodu pustíte.

Prednastavená teplota býva spravidla 38 stupňov, ktorú však ľahko môžete jednoducho zmeniť na teplejšiu alebo studenšiu vďaka poistke. Termostatické batérie umožňujú nastaviť si „tú Vašu teplotu“ s presnosťou na 1°C. Požadovaná teplota vody potom po spustení začne prúdiť takmer okamžite – v priebehu dvoch až troch sekúnd a zostáva zachovaná aj pri opakovanom zastavení a spustení prúdu vody, a to až do nastavenia inej teploty. Predstavte si, o koľko viac času potrebujete s pákovou batériou, aby ste nastavili optimálnu teplotu…

Už žiadne prekvapenia pod sprchou

Batéria s termostatom tak šetrí množstvo vody ktoré pustíte do kanála „len tak“ dokým vychytáte tú správnu teplotu. Plytvanie vodou pri nastavovaní požadovanej teploty stúpa s množstvom ľudí žijúcich v jednej domácnosti. Zvýši sa ešte viac, pokiaľ zistíte, že Vašim deťom sa zapáčila hra s vodovodným kohútikom. V takom prípade nejde už len o plytvanie vodou, ale aj o nebezpečenstvo, ktoré pre detskú pokožku predstavuje horúca voda. S termostatom však k obareniu horúcou vodou nedôjde, vďaka detskej poistke. Pokiaľ by aj došlo k výpadku studenej vody, termostat sa automaticky uzatvorí.

Okrem perfektnej regulácie teploty vody sú moderné termostatické batérie vybavené aj ďalšou praktickou funkciou – regulátorom prietoku, vďaka ktorému môže spotreba vody klesnúť až na 50%. Ak je potrebný väčší prietok vody, tlačidlom sa dá zvýšiť.

Moderné vodovodné batérie dokážu tiež reagovať na zmeny tlaku a teploty vody v prívodnom potrubí a okamžite ich vyrovnávajú. Pokiaľ investujete do drahšej termostatickej batérie so všetkými vyššie uvedenými vymoženosťami, ušetríte približne 30-50 % vody oproti klasickej pákovej, a takáto úspora už stojí za vyššiu obstarávaciu cenu.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia