Voliteľné prečerpanie účtu v podaní Tatra banky

Voliteľné prečerpanie účtu v podaní Tatra banky

Chýbajú Vám peniaze a pár dní pred výplatou potrebujete niečo súrne zaplatiť? V takom prípade môže pomôcť povolené prečerpanie. Keďže možnosť ísť na účte do mínusu využívajú státisíce Slovákov, tento produkt nechýba v ponuke žiadneho peňažného ústavu a Tatra banka nie je žiadnou výnimkou – šikovnú finančnú rezervu si môžete v Tatra banke zriadiť k balíku služieb Tatra Personal TB formou takzvaného voliteľného prečerpania účtu. Výhodou je, že za zriadenie tejto služby nebudete platiť žiadne poplatky, nakoľko tieto sú zahrnuté v rámci mesačného poplatku za balík Tatra Personal (TP). Treba však počítať s tým, že balíček TP nepatrí zrovna medzi najlacnejšie. Štandardne Vás bude stáť 5 € mesačne, aj keď Tatra banka poskytuje zľavy z mesačného poplatku za vedenie účtu po splnení istých podmienok.

Zľavu 50% z mesačného poplatku získate, ak:

  • využívate aspoň 2 úverové produkty TB
  • ak v jednom kalendárnom mesiaci zrealizujete aspoň 10 platieb kartou
  • ak máte zriadený balík služieb Tatra Business

100 % zľavu, teda balík služieb bez mesačného poplatku za vedenie účtu získate, ak priemerný denný zostatok vkladov a investícií v Tatra banke a vo všetkých jej dcérskych spoločnostiach za predchádzajúci mesiac bude minimálne 10 000 €.

Podmienkou pre poskytnutie voliteľného prečerpania je existencia účtu  6 kalendárnych mesiacov.

tatra banka logo blackAkonáhle splníte podmienky pre získanie voliteľného prečerpania, do 6 týždňov prebehne automatické hodnotenie, na základe ktorého sa klient dozvie, či má alebo nemá nárok na voliteľné prečerpanie. Počas 6 mesiacov používania balíka služieb Tatra Personal si banka klienta „preťukne“ a zisťuje, aké má mesačné príjmy a aké sú jeho priemerné mesačné výdavky. Od týchto údajov bude závisieť výška voliteľného prečerpania (maximálne však 3500 €). Výška limitu je pravidelne prehodnocovaná na základe priemerného mesačného zostatku na bežnom účte a samozrejme aj na základe platobnej disciplíny klienta.

Žiadosť o voliteľné prečerpanie si teda netreba podávať, všetko prebieha automaticky. Čo však robiť, ak Vám banka automaticky nastavila úverový limit a vy si ho neprajete využívať? Napriek tomu, že je zriadenie a prevádza služby zadarmo, niektorým zákazníkom môže prekážať automatické zriadenie úverového produktu, ktorý nechcú využívať. V takomto prípade je možné zmeniť úverový limit na 0 € mesačne prihlásením sa do internet bankingu. V sekcii „Účty“ vyberte „Zostatky na účtoch“ a nájdite záložku Povolené prečerpanie. Potom už len zmeníte výšku prednastaveného limitu na 0 € a zmeny uložíte. Takýmto spôsobom je možné znížiť výšku povoleného prečerpania.

Úrok

Tatra banka si účtuje úrokovú sadzbu jedine v prípade, že možnosť ísť do mínusu využijete a len za dni, v ktorom došlo k skutočnému čerpaniu finančných prostriedkov. Inak je prevádzka voliteľného prečerpania bez akýchkoľvek ďalších dodatočných nákladov. Úroková sadzba voliteľného prečerpania  je 18,90 % p.a. Ak sa dostanete do omeškania, teda ak dlh nevyrovnáte do dátumu splatnosti, banka si bude okrem štandardného úroku účtovať aj úrokovú sadzbu z omeškania – 5,50 % p.a.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia