Vrátenie tovaru kúpeného v kamennej predajni bez udania dôvodu sa stáva realitou

Vrátenie tovaru kúpeného v kamennej predajni bez udania dôvodu sa stáva realitou

Slovákov čaká od polovice apríla jedna z najväčších zmien týkajúcich sa nakupovania v kamenných predajniach za posledné roky. Po novom budú môcť zákazníci vymeniť nepoškodený tovar zakúpený v predajni do siedmych pracovných dní bez udania dôvodu. Zmenu navrhujú poslanci Smeru. Vzhľadom k tomu, že strana má v parlamente pohodlnú väčšinu, niet žiadnych pochybností, že návrh prejde.

Možnosť vrátenia tovaru bez vysvetľovania „prečo“ do siedmych pracovných dní spotrebitelia vítajú s otvorenou náručou, no na druhej strane táto „maličkosť“ môže spôsobiť obchodníkom vážne problémy. Tí majú už teraz vážne obavy, že ľudia budú neuvážene nakupovať a potom vracať tovar bez vážnejšej príčiny, ako sa im zachce. „Veď čo, doma vyskúšam a keď sa mi nebude páčiť, peniaze dostanem späť“

Človek ani nemusí mať bujnú fantáziu a dokáže si predstaviť, že takýmto spôsobom sa budú uberať myšlienky tisícok nakupujúcich Slovákov.

Obavy zo zneužívania sú opodstatnené

nakupovanieSeriózny obchodník už asi ťažko predá sedem dní nosené tričko, blúzku či nohavice. Majiteľ jednej nemenovej predajne s dámskym oblečením má z novej právnej úpravy hrôzu. Známa jeho manželky totižto s obľubou nakupuje nové veci do svojho šatníka prostredníctvom eshopov, pričom každý kúsok garderóby, ktorý sa jej čo i len trochu znepáči bez milosti vracia. Už niekoľko rokov využíva svoju zákonnú možnosť vrátenia tovaru nakúpeného cez internet bez udania dôvodu. S úškrnkom sa kamarátke zdôveruje, že týmto spôsobom nakupuje módne výstrelky na oživenie svojho šatníka, v ktorých ide raz do práce a potom tovar bez mihnutia oka vráti. Pochvaľuje si, že prevádzkovatelia eshopov jej doposiaľ peniaze vždy vrátili, nakoľko na oblečení nebolo vidieť že bolo „nosené“. Navyše žiaden z majiteľov internetových obchodov nechce mať opletačky so Slovenskou obchodnou inšpekciou a riskovať mastné pokuty…

Niet absolútne žiadnych pochybností, že podobné prípady sa budú vyskytovať v ešte hojnejšej miere aj v kamenných predajniach.

Pri dodržaní podmienky nepoškodenosti tovaru budú musieť obchodníci bez reptania zákazníkovi vrátiť peniaze v plnej výške. Novinka by sa mala zaviesť do praxe okamžite potom, čo vstúpi do platnosti novela Občianskeho zákonníka v polovici apríla 2014.

Aktuálne nie je pri nákupe tovaru v kamennej predajni stanovená zákonná lehota na vrátenie tovaru. V prípade, že ju predávajúci poskytuje, je to nad rámec zákona a znakom budovania dôvery so zákazníkom.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia