Výbava pre novorodenca bez zbytočností: koľko Vás bude stáť?

Výbava pre novorodenca bez zbytočností: koľko Vás bude stáť?

Keď rodina očakáva prírastok, je potrebné uskutočniť množstvo príprav – vybrať si pôrodnicu, dobrého lekára, spraviť veľké upratovanie v domácnosti, prichystať veci pre bábätko…A tak ako sa budúcej mamičke rýchlo zväčšuje objem pása, tak sa skracuje čas na zabezpečenie výbavy pre novorodenca. A tak – hor sa na nákupy!

Otázka znie: Čo všetko bude taký drobec potrebovať?

A najmä, keďže Finanza.sk je portál o osobných financiách, ako tieto povinné nákupy zaťažia Váš rodinný rozpočet? Pre lepší prehľad o tom, bez čoho sa Vaše bambino v prvých mesiacoch života nezaobíde a ako to odľahčí Vašu peňaženku sme pripravili prehľad. Predtým, než vyrazíte do špecializovaných obchodov a začnete míňať ťažko zarobené peniaze, uvedomte si, že taký rozsiahly nákup všetkého, čo novorodenec potrebuje, nebude náročný len po finančnej ale aj po priestorovej stránke.

spokojne babo

Otázku, kam všetky veci uložiť, treba vyriešiť najmä ak bývate v malom byte. V tom prípade treba kupovať priestorovo ľahko skladovateľné veci. Do nákupov sa nepúšťajte príliš skoro, s postupujúcim štádiom tehotenstva sa Vám budú stále častejšie ozývať známy s ponukami na detské oblečenie, kočíky, autosedačky či postieľky. Keďže bábätko veľmi rýchlo rastie, do oblečenia sa veľa investovať neoplatí…Ušetriť môžete tiež tým, že časť vecí nakúpite v bazaroch. Ľudia sa týmto spôsobom zbavujú vecí, ktoré im zaberajú miesto v domácnostiach a predávajú ich často za tretinovú cenu. Pre Vás skvelý spôsob ako nakúpiť kvalitnú vec za bagateľ.

O svoje skúsenosti s nakupovaním v bazaroch sa podelila Ivana, ktorá čaká svoje prvé dieťa:

Musím povedať, že som bola prekvapená, ako parádne lacno sa dá nakúpiť v bazároch na internete. Zohnala som napríklad kočík po jednom dieťati dvojkombináciu za necelých tristo eur, nový sa predáva v obchodoch za 800 EUR, ďalej sa mi podarilo kúpiť autosedačku za 40, nová vyjde na 140 €. Aj v bazaroch sa dajú zohnať pekné, kvalitné no pritom lacné veci, ale chce to čas a trpezlivosť. Jasné že chcem pre svoje dieťa to najlepšie, ale myslím že nepozná rozdiel, keď sa bude voziť v použitom kočíku. Postielku mi sľúbila jedna známa, predá mi ju za 30 EUR, zostáva mi dokúpiť už len vaničku. Väčšinu oblečenia budem mať od kamarátiek, no zopár nových kúskov si skôr pre svoju radosť určite dokúpim…“

Bez ohľadu na to, či budete kupovať nosené alebo nové veci, počítajte s tým, že taká základná výbava pre novorodenca Vás vyjde minimálne na niekoľko stoviek eur. Podľa toho, ako ste náročný, môžete ju financovať celkom alebo sčasti tkz. príspevkom pri narodení dieťaťa, ktorou štát prispieva na pokrytie výdavkov spojených so zabezpečením nevyhnutných potrieb novorodenca. Výška tohto príspevku je pre rok 2014 stanovená nasledovne:

Prípad Výška príspevku pri narodení dieťaťa
pre dieťa narodené z prvého až tretieho pôrodu ktoré sa dožilo min. 28 dní 829,86 €
dieťa zo štvrtého alebo každého ďalšieho pôrodu alebo ak ide o dieťa z prvého až tretieho pôrodu, ktoré sa nedožilo 28 dní 151,37 €
dvojičky alebo súčasne viacero narodených detí suma príspevku sa zvyšuje o 75,69 € na každé dieťa, ktoré sa dožilo min. 28 dní.

Poďme k základným potrebám, bez ktorých sa dieťa nezaobíde:

Spanie

spiace babatkoPostieľka a matrac – keďže v postieľke bude tráviť Vaša ratolesť asi najviacej času, na tejto položke a na detskom matraci sa šetriť neoplatí. Matrac musí byť nielen pohodlný, ale aj vhodný pre rýchlo vyvýjajúcu sa chrbticu dieťaťa. Kvalitnejšie detské matrace z polyuretánovej peny stoja od 70 € vyššie. Lacnejšie molitánové matrace vyjdú iba na 10-15 EUR, no zďaleka neposkytnú taký komfort a oporu rastúcemu telu dieťaťa. Ešte raz – najväčšia hlúposť je šetriť na matraci!

Samotná detská postieľka sa v strednej cenovej kategórii pohybuje okolo 60-150 €. Dôležité je, aby spĺňala hlavne bezpečnostné štandardy. Rozumné je investovať do výrobku, ktorý sa dokáže prispôsobiť rastu dieťaťa. Potom sú tu ešte nie celkom zanedbateľné výdavky v súvislosti so spaním – teplá deka, perinky, zavinovačka, aspoň dva kusy obliečok na perinu, plachty…(všetky tieto položky Vás budú stáť približne 150 €)

Preprava

Kočík – je drahá záležitosť. Kvalitnejšie sa pohybujú od 600 € vyššie, môžu stáť aj 1000 EUR a viac. Tieto spravidla už obsahujú aj autosedačku (vajíčko). Lacnejšie alternatívy sa dajú zohnať od 250 €. V podobných cenových reláciách nájdete krátko používané, značkové kočíky v bazaroch.

Autosedačka – cenové rozpätie je rovnako ako v prípade detských kočíkov veľmi široké. Môžete investovať 40 € ale aj viac ako 200 €.

Prebaľovanie

Prebaľovacia podložka – tá síce nepatrí do povinnej výbavy, no väčšina mamičiek si pochvaľuje jej praktickosť – stojí cca 15-20 €

Plienky – jednorázovky alebo bavlnené kusy. Na začiatok postačí aj niekoľko balení jednorázových plienok, napríklad pampers newborn 78 ks Vás vyjde zhruba 12-14 € podľa obchodu. Bavlnené plienky majú síce vyššiu počiatočnú investíciu (cca 250 €), no v konečnom dôsledku dokážu ušetriť dosť peňazí a čo je podstatnejšie, nedráždia tak detskú pokožku.

Pri sekcii prebaľovanie by sa mnohé mamičky iba uškrnuli – tak na túto oblasť starostlivosti o dieťa minuli minimum peňazí. Ako? Používaním bezplienkovej metódy. Je založená na tom, že dieťa (ak niekoľko dňový novorodenec) dáva mame jasne najavo svoju potrebu cikať alebo kakať zvukovými alebo motorickými (pohybovými) signálmi. Výhodou je, že ušetríte dosť peňazí za drahé jednorázové plienky a detskú kozmetiku, ktorú treba aplikovať po ich použití, nakoľko dosť dráždia už aj tak citlivú pokožku a spôsobujú zapareniny. Nehovoriac o tom, že dieťa sa bude cítiť oveľa pohodlnejšie a príjemnejšie.

Oblečenie a kozmetika

Náklady na oblečenie pre malého drobca sa budú pohybovať v závislosti od toho, či si potrpíte na značkový tovar (a aký) a samozrejme aj od množstiev (to isté platí o kozmetike). Svoje chúťky na rozkošné veci pre najmenších by ste mali krotiť – dieťa bude rásť ako z vody, takže radšej neskôr dokúpiť, keď bude potrebovať ako na začiatku vyhadzovať peniaze na desiatky vecičiek ktoré nakoniec použijete iba raz a možno vôbec.

Základná výbava oblečenia pre deti – dupačky, overaly, ponožky, čiapočky, košieľky, zavinovačky….Vás vyjde približne na 250 €. O niečo viac Vás môže stáť oblečenie pre bábätko ktoré sa narodilo na jeseň či v zime – v tomto prípade bude potrebné dokúpiť zimné overaly, fusaky a podobne, čo nie sú lacné záležitosti. Pri oblečení stavte na kvalitu a nie na kvantitu – prvoradé sú na dotyk príjemné, prírodné materiály.

Z kozmetiky nebudete potrebovať veľa – stačí detské mydlo, olej, tyčinky do uší. Ostatné môžete v prípade potreby vždy dokúpiť. Do základnej výbavy novorodenca patrí samozrejme aj vanička, tá môže stáť od 10 € vyššie až do stoviek eur. Ako v každej oblasti, aj tu sa nájdu luxusné kúsky – kúpacie sety ktoré neslúžia len na tradičné umývanie bábätka, ale napríklad aj ako vírivka (no a cena luxusnej vaničko-vírivky? 1500 EUR…)

Okrem vyššie uvedeného existujú na trhu tisícky špeciálnych produktov a vychytávok. Aj keď každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie, treba pozerať aj na rozpočet. Výbavou pre bábätko sa investícia do dieťaťa nekončí, ale začína. Uvedomte si, čo všetko bude najbližšie roky potrebovať, nemusí mať od narodenia všetko značkové, nové a najlepšie. Niektoré veci sú dobré aj zdedené, prípadne kúpené z druhej ruky. V konečnom dôsledku Vás tak narodenie dieťaťa nemusí stáť až tak veľa – všetko závisí len od Vašej náročnosti. Pri troche šetrnosti môžete výbavu z väčšej časti financovať príspevkom pri narodení dieťaťa. Kupovať stovky položiek je úplne zbytočné – najmä ak si uvedomíte ich krátku životnosť a skutočnosť, že to najhlavnejšie, čo dieťa potrebuje je prítomnosť starostlivej mamy.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia