Vyberáme bezpečnostné dvere: Nechajte sa inšpirovať požiadavkami poisťovní

 Vyberáme bezpečnostné dvere: Nechajte sa inšpirovať požiadavkami poisťovní

Väčšina ľudí si váži svoj majetok natoľko, že neváhajú na jeho ochranu vynaložiť nemalé finančné prostriedky. Strach pred vykradnutím bytu či domu nahráva do karát firmám vyrábajúcim bezpečnostné dvere a samozrejme aj poisťovniam. Hlavným charakteristickým znakom bezpečnostných dverí je, že sú odolné proti vlámaniu. Majú teda cennú vlastnosť odolávania pokusom o násilný vstup do chráneného priestoru použitím fyzickej sily alebo náradia.

Bezpečnostné dvere musia byť skúšané podľa noriem STN EN 1627-1630. Na základe tejto normy sa podľa odolnosti delia do bezpečnostných tried, ktorých je 6.

Pred samotnou skúškou odolnosti proti ručnému vlámaniu musia prejsť dvere aj statickou a dynamickou skúškou. Pri statickom skúšaní sa na testovaný predmet vyvíja tlak 3kN-15kN (300-1500kg) podľa príslušnej triedy na všetky spevnené body pričom počas skúšania nesmie dôjsť k ich deformácií . Pri dynamickej skúške sa zase testuje odolnosť dverí proti nárazu 30kg telesa z výšky 800-1200 mm pričom musí zostať rovinnosť dverí nenarušená.

Bezpečnostná trieda 6 predstavuje najvyšší stupeň zabezpečenia – pri 50 minútovom testovaní musia odolať pokusu o vlámanie s využitím elektrického dvojručného náradia do výkonu 2500W.

Napríklad bezpečnostná trieda 3 musí odolať iba 20 minutovému testovaciemu pokusu o vlámanie s využitím akéhokoľvek sortimentu ručného náradia.

Pri bezpečnostnej triede 1 sa skúška vykonáva iba použitím ľudskej sily, vykopnutím alebo vyrezaním, takéto dvere však dokáže zručný zlodej zdolať za menej ako 5 minút. Pre porovnanie, ak by ste investovali viac peňazí do 6 triedy, zlodej sa poriadne zapotí – do bytu či domu by sa musel dostať veľmi namáhavo, použitím elektrického náradia a trvalo by mu to približne hodinu.

Cena

zdroj: firma Next

zdroj: firma Next

Čím je trieda vyššia, tým je bezpečnejšia, podľa príslušnej triedy bezpečnosti sa odvíja aj cena. Tá sa pohybuje od 500 € (základná rada) až do 1000 € (nadštandard). Pri dvojkrídlových dverách si samozrejme budete musieť priplatiť – ceny sa v takomto prípade pohybujú až do 2300 €. Pri výbere dodávateľa majte na pamäti, že cenník sa dá ľahko upraviť takým spôsobom, aby bola výsledná suma pre klienta atraktívna – niekedy aj za cenu, že okrem samotných dverí nezahŕňa výsledná suma nič. Seriózny dodávateľ by Vám mal hneď dať kompletnú ponuku na dvere, zárubňu,  kovanie, prah a vložku a samozrejme všetko vrátane montáže.

Ak sa Vám bude zdať byť cena príliš nízka oproti iným ponukám zbystrite pozornosť a overte si, čo všetko je v cene zahrnuté, aby sa Vám nestalo, že odídete s bezpečnostnými dverami, ktoré si budete musieť namontovať sami do starej zárubne. Firmy však ponúkajú aj isté benefity navyše – ako napríklad protihlukovú či protipožiarnu ochranu, ochranu proti pachom…za všetky tieto služby sa však platia príplatky, rovnako si priplatíte aj za neštandardné rozmery.

Využívajte akcie a zľavy

Popredné firmy z tejto oblasti – napríklad Sherlock či Adlo často ponúkajú v rámci podpory predaja a konkurenčného boja akcie a zľavy na veľmi kvalitné výrobky. Napríklad Sherlock má aktuálne akciu 300 € zľavu na dvere EXCELLENT v štvrtej kategórii s nadštandarnou výbavou. Niekedy sa proste oplatí počkať a kúpiť kvalitný výrobok v zľave.

Bezpečnostné dvere sú podmienkou, ak si chcete dať domácnosť poistiť

Poistenie domácnosti kryje zariadenie rodinných domov a bytov a zodpovednosť členov poistenej domácnosti za prípadné škody vzniknuté na majetku druhých ľudí (napríklad ak vytopíte suseda). V poistení domácnosti je poistené všetko, čo nie je pevnou súčasťou bytu – inými slovami, ak by ste byt otočili hore nohami, a to čo by spadlo, to je predmetom poistenia. Pri stanovení poistnej sumy najviac zaváži, ako máte domácnosť vybavenú – štandardne, základne alebo nadštandardne. To, na akú sumu Vám poisťovňa domácnosť poistí, bude závisieť aj od jej zabezpečenia – v prípade bytov na vyšších poschodiach sa bude najviac prihliadať na triedu bezpečnostných dverí, pri rodinných domoch a bytoch na spodných poschodiach aj na zabezpečenie okien, francúzskych okien a balkónov. Ak požadujete vyššiu poistnú sumu, budete si musieť zadovážiť kvalitné bezpečnostné dvere – bez nich nečakajte žiadne väčšie plnenia zo strany poisťovne.

Veľmi dôležité je si uvedomiť, že poisťovňa pred samotným podpisom zmluvy neskúma stav zabezpečenia bytu, ale až pri vzniku poistnej udalosti. Ak dôjde k najhoršiemu – teda ku krádeži vlámaním a majiteľ nehnuteľnosti nemal zabezpečený svoj majetok v takom rozsahu ako predpisuje zmluva, môže sa celkom ľahko stať, že od poisťovne nedostane ani cent. Pred podpisom zmluvy si preto dôkladne preštudujte požiadavky Vašej poisťovne na zabezpečenie proti krádeži. Tieto požiadavky potom porovnajte so skutočným stavom. Ak ste presvedčený alebo nie ste si celkom istý či požiadavky spĺňate, oslovte poistného poradcu, aby prišiel k Vám domov na obhliadku a aby navrhol efektívne riešenia ako požiadavky poisťovne splniť (napríklad dvere vyššej triedy, alarm napojený na políciu, mreže na oknách…). Každopádne je povinnosťou poisteného zabezpečiť dom či byt uzamknutím všetkých okien a vstupných dverí takým spôsobom, aby ich nebolo možné zvonka otvoriť bez mechanického poškodenia. Konkrétny spôsob zabezpečenia bude závisieť od výšky poistnej sumy (čím vyššia tým vyšší stupeň zabezpečenia), ktorý je presne definovaný v podmienkach vybranej poisťovne.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia