Výberom z bankomatov iných bánk sa všemožne vyhýbame, kvôli poplatkom

Výberom z bankomatov iných bánk sa všemožne vyhýbame, kvôli poplatkom

Drvivá väčšina Slovákov sa bankomatom iných bánk kvôli nemalým poplatkom oblúkom vyhýba. Pokiaľ predsa len k bankomatu cudzej banky zablúdime – najmä pre nedostatok času alebo z lenivosti, za výber zaplatíme v priemere 1,50 až 2,00 EUR. Pre ľudí zarábajúcich podpriemerne, viacdetné rodiny žijúce z jedného príjmu znamená tento poplatok dosť dobrý dôvod, aby zašli o niekoľko ulíc ďalej a vyhľadali „vlastný bankomat“.

Väčšina tuzemských bánk ponúka v rámci predplateného balíka služieb niekoľko výberov z bankomatov vlastnej banky zdarma, drahšie účty a balíky služieb sú vylepšené aj o zopár výberov z bankomatov cudzích bánk, prípadne bankomatov v zahraničí v rámci EÚ.

V cenníkoch jednotlivých bankových domov sú uvedené aj základné sadzby, ktoré sú klientovi účtované, v prípade, že v danom mesiaci „prešvihne“ počet bezplatných výberov v rámci balíka služieb alebo ak banka neposkytuje možnosť bezplatných výberov.

bankomat a kartaPre lepšiu orientáciu v poplatkovej politike bánk týkajúcej sa hotovostných výberov sme pripravili nasledovné porovnanie. Kto z neho vyšiel najlepšie?

Jednoznačným víťazom je pomerne nový produkt U konto od Unicredit Bank, ktoré ponúka VŠETKY výbery z bankomatov na Slovensku (vlastných aj cudzích) a v zahraničí bez poplatkov.

Človek by si povedal, že takýto účet musí byť poriadne mastný. Základná cena je síce vyššia – 8 EUR mesačne, no pri presmerovaní mzdy na toto konto vo výške minimálne 400 EUR mesačne UCB odpúšťa poplatok za vedenie a správu tohto účtu.

Banka Vlastný bankomat Cudzí bankomat Zahraničie Počet výberov z vlastného bankomatu v rámci balíka služieb Počet predplatených výberov z cudzích bankomatov v rámci balíka služieb
Tatra Banka 1,00 € 2,00 € 2,00 € v rámci balíka Tatra Personal neobmedzene 0
VÚB 0,30 € 2,00 € 1,5 % transakcie min. 6,5 € Flexiúčet: možnosť vybrať si v základnej ponuke prvé 4 poplatky za výber v hotovosti z bankomatu VÚB, a.s. 0
Slovenská sporiteľňa 0,20 € 2,00 € 5,00 € v rámci balíka služieb „Osobný účet“ neobmedzene 0
UniCredit Bank 0,30 € 1,50 € 5,00 € v rámci balíka U konto sú všetky výbery z bankomatov všetkých poskytovateľov v SR a v zahraničí zadarmo neobmedzene
ČSOB 0,20 € 1,50 € 2 % z transakcie min 6 € v rámci balíka ČSOB pohoda neobmedzene 1x
Sberbank 0,50 € 1,50 € 1,50 € v rámci programu služieb „Active“ neobmedzene 0
ZUNO

výber z bankomatov Tatra banky (keďže ZUNO vlastnou bankomatovou sieťou nedisponuje)

účet Plus:

výber na d 50 € a viac: 0 €
ostatné: 0,80 €

účet: 1 €

1,20 €

0 € (účet plus)

1,20 € (účet)

v rámci „Účet plus“ všetky výbery nad 50 € zdarma 0

Ako vidieť z vyššie uvedenej tabuľky, poplatky za výbery z cudzích bankomatov nie sú najlacnejšie. Snaha o zabezpečenie hotovosti do peňaženky sa môže ešte viac predražiť v prípade, že sa tak rozhodnete spraviť v zahraničí. Pri hotovostných výberoch v zahraničí si totižto niektoré banky účtujú percento z vyberanej sumy – napríklad 1,5 % a alebo 2 % z výberu, čo môže pri vyšších sumách spôsobiť, že banka si z Vášho účtu strhne poriadne mastnú sumu.

Na druhej strane ani „dotankovanie“ menšej hotovosti nemusí vyjsť lacnejšie, nakoľko finančné domy si prešibane účtujú aj minimálnu sumu za výber – u väčšiny sa to bude pohybovať okolo 5-6 €. Svetlou výnimkou je ZUNO, ktoré pri spoplatnenom Účte plus ponúka všetky výbery v zahraničí zadarmo a v pri bezplatnom „Účte“ je suma oproti konkurenčným účtom veľmi priaznivá – iba 1,20 €.

Nielen doma, ale aj v zahraničí sa preto viac oplatí platiť kartou (pokiaľ je taká možnosť). Väčšina ľudí už bude mať platby kartou buď celkom zdarma (zahrnuté v mesačnom poplatku za balík služieb) alebo za symbolický poplatok vo výške pár centov.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia