Výkup áut - ďalšia rýchla cesta k peniazom

Výkup áut - ďalšia rýchla cesta k peniazom

Isté situácie si vyžadujú okamžitú finančnú injekciu. Pokiaľ nemáte žiadnu rezervu, nie ste priaznivcom zadlžovania a drahých pôžičiek a svojou zlou finančnou situáciou nechcete zaťažovať rodinných príslušníkov a známych, riešenie ponúka odpredaj majetku.

Napriek nepriaznivej finančnej situácii môžu majitelia osobných automobilov hovoriť o šťastí v nešťastí. Na rozdiel od ľudí, ktorí žiadne auto nevlastnia, sa môžu dostať k finančnej hotovosti relatívne rýchlo a jednoducho – predajom svojho plechového tátoša. Naskytuje sa im hneď niekoľko alternatív, ako auto speňažiť. Ktoré sú to? Predaj v autobazáre, predaj súkromnej osobe prostredníctvom inzercie či využitím služby spätného leasingu – tá je však podmienená dobrým technickým stavom vozidla (výhodou je, že pri spätnom leasingu nielenže získate potrebné finančné prostriedky, ale auto môžete naďalej využívať a dokonca ho môžete neskôr odkúpiť späť do svojho vlastníctva). Pokiaľ však potrebujete zohnať peniaze expresne rýchlo, naskytuje sa ešte jedna možnosť – výkup áut.

Výkup áut. Ako to funguje?

auto na predajNájdete si spoločnosť vo Vašom okolí, ktorá sa výkupom áut zaoberá. Dohodnete si obhliadku, ktorá trvá cca 15-20 minút, na základe ktorej sa stanoví cena za vozidlo. Seriózna firma by si za nacenenie nemala nič pýtať ani v prípade, že sa rozhodnete ponuku neakceptovať.

Niektoré proaktívne spoločnosti neváhajú a potenciálneho predajcu navštívia aj u neho doma, len aby mu ušetrili čas, odbremenili od nevyhnutných úkonov a spríjemnili predaj. Skrátka – servis ako sa patrí…

Obhliadku predmetného vozidla je teda možné vykonať buď priamo vo firme, ktorá sa zaoberá výkupom áut alebo na inom mieste, ktoré určí zákazník (napríklad v mieste bydliska zákazníka). Pokiaľ Vám ani jedna z dvoch vyššie uvedených možností nevyhovuje, a ešte nie ste celkom rozhodnutý pre predaj auta, ďalšia možnosť je informovať sa ohľadom cenovej ponuky telefonicky/emailom. Treba však brať do úvahy, že aj keď pravdivo zodpoviete na detailné otázky technika, cenová ponuka bez fyzickej obhliadky bude vždy len orientačná a nezáväzná.

Nepredávajte pod tlakom

Seriózny výkupca by Vás po predložení cenovej ponuky nemal nútiť do okamžitého predaja, ale mal by Vám poskytnúť čas na rozmyslenie. Preto je dobré, ak sa spýtate, ako dlho bude ponúknutá cena platiť, v prípade, že sa o tom obchodník sám od seba nezmieni. Pokiaľ bude odpoveď v štýle: hodinu, dve, alebo iba dnes, týmto spôsobom sa na Vás nepriamo vyvíja tlak na okamžitý predaj.

Obchodník, ktorý nechce klientov do ničoho tlačiť a nepodniká v štýle „Ber okamžite alebo choď kade ľahšie…“ by mal garantovať od fyzickej obhliadky nezmenenú cenu po dobu aspoň niekoľkých dní (ideálne 7-14, samozrejme, pokiaľ nedôjde medzičasom k poškodeniu vozidla či k havárii).

Výhody výkupu vozidiel

Výkup áut má tú výhodu, že pokiaľ sa rozhodnete predaj uskutočniť, odchádzate s peniazmi v hotovosti. Žiadne niekoľkodňové čakanie na peniaze ako pri predaji cez autobazár alebo auto inzercii, z miesta predaja odídete viac či menej spokojný s cenou, no určite s peňaženkou plnšou ako keď ste tam prichádzali…

Takýmto spôsobom je možné predať osobné, úžitkové vozidlo, firemné auto alebo aj celý vozový park. Niektoré spoločnosti dokonca vyplácajú za klienta úver či leasing a cenový rozdiel je zákazníkovi vyplatený v hotovosti na predajnom mieste.

Medzi ďalšie výhody patrí jednoduchosť celej transakcie: všetko sa dá vybaviť za hodinku, maximálne dve. Firmy v tomto biznise vybavujú všetky právne formality a prepis auta namiesto predávajúceho.

Technická záruka za auto prechádza momentom predaja na kupujúceho, to znamená že Vy nebudete mať žiadne starosti, zodpovednosť ani komplikácie s prípadnými neskoršie zistenými poruchami.

Na čo si dať bacha

Pozor si treba dávať na to, aby Vás firma, ktorá od Vás odkupuje vozidlo „neošklbala“ o administratívne či manipulačné poplatky, o ktoré nakoniec zníži dohodnutú cenu vozidla. Preto si zmluvu dôkladne prečítajte a informujte sa na prípadné poplatky súvisiace s predajom.

Na pozore sa treba mať aj vtedy, ak Vám niekto sľubuje „najvyššiu cenu na trhu“ za Vaše auto. V tom lepšom prípade Vám len ťahá medové motúzy popod fúzy, v tom horšom bude nakoniec vyplatená cena oveľa nižšia ako dohodnutá (vyššie spomínané administratívne poplatky). Oveľa serióznejšie pôsobí prísľub transparentného a férového ocenenia. Ani v takom prípade však žiadne zázraky, čo sa týka cenovej ponuky nečakajte. Veď predávate cez sprostredkovateľa, preto za svoje auto nikdy nedostanete takú cenu, ako keby ste sa dohodli so súkromnou osobou napriamo.

Možnosť výkupu áut sa oplatí využiť v prípade, že potrebujete získať finančnú hotovosť veľmi rýchlo (a ste ochotný zmieriť sa s nižšou cenou za auto v porovnaní s priamym predajom) a pokiaľ sa Vám nechce podstúpiť peripetie a byrokraciu súvisiacu s právnymi formalitami a prepisom auta.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia