Výpis poplatkov budú musieť banky svojim klientom zasielať automaticky

Výpis poplatkov budú musieť banky svojim klientom zasielať automaticky

Ak sledujete legislatívne novinky, istotne Vám neuniklo, že rezort financií momentálne pripravuje novelu zákona o platobných službách. Novela nadväzuje na doteraz presadené opatrenia, ktoré posilňujú konkurenciu medzi jednotlivými bankovými domami a umožňujú tak ich klientom výber tej najlepšej ponuky. Návrhom sa zavádza presun platobného účtu z jednej banky do druhej bez poplatkov (zatiaľ len v rámci SR), taktiež aj jeho bezplatné zrušenie a právo bankových klientov na bezplatné výpisy o uhradených poplatkoch.

Podľa pôvodného návrhu novely zákona si musel o výpis poplatkov požiadať každý klient samostatne, pričom zo znenia nebolo úplne zrejmé, že sa jedná o bezplatnú službu. Ak si predstavíme niekoľko stranový bankový dokument, v ktorom by bolo spomenuté právo spotrebiteľa na bezplatný výpis poplatkov len tak medzi riadkami, je celkom pravdepodobné, že väčšina ľudí by tento oznam prehliadla…

Ministerstvo financií však súhlasilo s návrhom automatického zasielania výpisu poplatkov bankovým klientom, ktorý podal poslanec Miroslav Beblavý. V praxi to bude znamenať, že banky budú musieť zasielať výpisy poplatkov automaticky každému klientovi. Každý však bude môcť požiadať, aby mu ich banka nezasielala. Vo výpise bude uvedené, že ak klient nesúhlasí so zasielaním výpisu, tak o tom poskytovateľa platobných služieb informuje a ten následne stopne ich zasielanie. Klient si tiež bude môcť vybrať, v akej frekvencii bude výpisy dostávať – či mesačne, kvartálne alebo ročne.

Na rozdiel od predchádzajúceho znenia tak zákon vyjde v ústrety širokej verejnosti a neobmedzí sa iba na úzku skupinu ľudí, ktorí sledujú legislatívne zmeny a dôkladne študujú bankové oznamy.

Jednoduchšie porovnávanie nákladov môže ušetriť desiatky eur ročne iba na poplatkoch za vedenie bankového účtu

jednoeuroCieľom zasielania výpisov bankových poplatkov by malo byť jednoduchšie porovnanie nákladov, napríklad s priateľmi alebo kolegami v práci. Týmto spôsobom budú ľudia častejšie konfrontovaní s výškou poplatkov za svoje bankové konto. Ak napríklad zistíte, že vyhadzujete každý mesiac 6 € za vedenie účtu, na ktorý Vám chodí výplata a zrealizujete len pár platieb kartou a Váš kolega má bankové konto pri využívaní rovnakých služieb za 0 EUR mesačne, budete si môcť svoj bankový účet bez problémov a hlavne bez poplatkov presunúť do inej banky a začať tak so skresávaním zbytočných výdavkov.

Novela zákona o platobných službách by mala nadobudnúť účinnosť už od 1. júla tohto roka. Slovenská banková asociácia sa však postavila rázne proti, nakoľko implementáciu nových povinností zo strany bánk ohľadom doručovania výpisov, vytvorenia informatívneho cenníka poplatkov a nastavenia procesov pri presunoch účtov považuje za nereálnu. Slovenská banková asociácia navrhuje stanoviť termín až na 1. jún 2015.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia