Vypočítajte si, koľko nasporíte ak budete peniaze odkladať bokom pravidelne

Vypočítajte si, koľko nasporíte ak budete peniaze odkladať bokom pravidelne

Aj keď úroky na vkladových produktoch nie sú aktuálne nijako zvlášť výhodné, stále je výhodnejšie držať voľné finančné prostriedky na sporení alebo termínovanom vklade ako ich nechať s nulovým úrokom na bežnom účte.

 

Zadajte čiastku, ktorú budete pravidelne odkladať, ďalej úrok a dobu sporenia a zistíte, koľko za danú dobu nasporíte a koľko zarobíte na úrokoch.

Zo všetkých strán počujete o výhodách sporenia a o nutnosti vytvoriť si rezervu. Napriek tomu množstvo ľudí necháva peniaze len tak ležať na bežnom účte s úrokom blížiacim sa nule.

prasiatko sporenieNajčastejším dôvodom, prečo Slováci nenechávajú peniaze ležať na svojom bankovom konte je mylná obava, že peniaze nebudú mať hneď k dispozícii v prípade potreby. Na sporiacom účte sú však peniaze k dispozícii okamžite, neplatí sa žiaden poplatok za ich predčasný výber. Prinajhoršom – ak budete musieť siahnuť na sporenie, prídete o zarobené úroky. Pokiaľ o ne nechcete prísť a zároveň chcete mať peniaze kedykoľvek k dispozícii, je výhodné vyberať z ponuky sporiacich účtov, ktoré úroky pripisujú na konci každého mesiaca (aj keď pri vopred dohodnutej dobe sporenia banky ponúkajú podstatne vyššie úroky, v prípade predčasného výberu sa musíte zmieriť so sankciou straty 100 % naakumulovaných úrokov – nakoľko tie sa pripisujú až na konci doby sporenia).

Možností sporenia je veľa – od pravidelného sporenia menších súm, cez možnosť vkladať peniaze kedykoľvek až po sporenie drobných súm z odchádzajúcich platieb debetnými a kreditnými kartami. Niektoré banky ponúkajú bonusový úrok v prípade, že klient za predchádzajúci mesiac nezrealizuje žiadnu debetnú transakciu zo sporiaceho účtu. Možností sporenia je veľmi veľa – Stačí si len vybrať a hlavne sporiť začať.

Tu je zopár dôvodov, prečo sa šetriť skutočne oplatí

Núdzové prípady

Je veľmi dôležité, aby každá domácnosť mala rezervný fond, ktorý v prípade núdze pokryje neočakávané výdavky – a je jedno či to bude náhly výpad príjmu z dôvodu PN alebo straty zamestnania, alebo nové auto. Ideálne je, ak vytvoríte rezervu vo výške 6 mesačných platov. Začnite s tým, že si budete každý mesiac odkladať aspoň 10 % z Vášho príjmu.

Dôchodok

Aj keď máte možno pocit, že dôchodok je ešte poriadne ďaleko, čas letí a ani sa nenazdáte a budete starobný dôchodca. Preto čím skôr začnete šetriť, tým lepšie. Navyše s dobrou investíciou budú peniaze v priebehu času pracovať pre Vás. Nechcete sa predsa v dôchodkovom veku prispôsobovať Váš jedálniček akciám v supermarketoch.

Vlastné bývanie

Investícia do vlastnej strechy nad hlavou je veľmi dobrým dôvodom, prečo začať šetriť čo najskôr. Banky budú na základe odporúčaní NBS postupne znižovať podiel 100 % hypoték a preto budete potrebovať vlastné úspory. Čím viac si navyše na vysnívanú nehnuteľnosť našetríte, tým menej peňazí si budete musieť požičať prostredníctvom hypotéky. Splátky tak budú nižšie, respektíve úver skôr splatíte. Nehovoriac o nižších úrokových sadzbách pri nižšej hodnote LTV.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia