Web zadarmo? Vďaka CMS to ide aj na vlastnej doméne a bez programovania

Web zadarmo? Vďaka CMS to ide aj na vlastnej doméne a bez programovania

Nie nadarmo sa hovorí: kto nemá dnes web, akoby nebol. Platí to samozrejme najmä pre firmy a živnostníkov. Podnikanie nie je však jediným dôvodom, prečo si založiť vlastnú web stránku. Možno len chcete dať ostatným vedieť Vaše názory, pomôcť riešiť nejaký problém či nadväzovať kontakt s ľuďmi s podobnými záujmami ako máte vy. Vlastná webová stránka je akýmsi virtuálnym útočiskom, miestom, ktoré je len Vaše. Niečo ako vlastný byt alebo dom akurát že vo virtuálnom ponímaní. Množstvo majiteľov webových stránok však hneď na začiatku spraví chyby, ktoré neskôr trpko ľutujú. V snahe ušetriť sa nechajú presvedčiť na zriadenie jednej z dostupných free služieb – a potom majú síce web zadarmo, no s príponou webnode.sk alebo estranky.sk, blogspot.sk…čo nevyzerá zrovna profesionálne.

Budujte si vlastnú, nie cudziu značku

Keď neskôr zistia, že web fungujúci na tkz. subdoméne nie je dobré riešenie (nebudujete si vlastnú značku, názov stránky si nikto nezapamätá, ste závislý od jedného hostingu, stránku si nemôžete presunúť k inému poskytovateľovi web hostingu….), cesta späť býva pomerne komplikovaná. Už aj preto, že vyhľadávače už zaindexovali obsah a že web si postupom času získal nejakú autoritu, ktorú zmenou názvu stránky (url adresy) stratí a musíte začať odznova. Technické záležitosti bývajú komplikovanejšie a náročnejšie ako vysvetľovať zákazníkom zmenu url adresy web stránky.

Všetkým vyššie uvedeným starostiam sa dá elegantne predísť – vytvorením webovej stránky pod vlastnou doménou, teda napríklad www.vasafirma.sk Takáto stránka bude len Vaša, vďaka nej môžete efektívne nadväzovať kontakt s potenciálnymi zákazníkmi, budete mať väčšie možnosti na správu a najmä, od začiatku si budujete vlastnú značku, čo je aj z pohľadu vyhľadávačov nesmierne dôležité. Množstvo ľudí však od vlastnej stránky odrádza presvedčenie, že to veľa stojí. Nie je tomu tak.

Vlastný web môžete mať za pár desiatok EUR ročne

V podstate jedinými nevyhnutnými nákladmi sú výdavky na doménu (pri doméne s .sk koncovkou to je cca iba 23 € za rok) a náklady na hosting – tie sa líšia v závislosti od diskového priestoru, doplnkových funkcií, počtu databáz, emailov…

Pri výbere web hostingu platí pravidlo – nešetrite

Nejedná sa o drahú položku, môžete mať veľmi spoľahlivý hosting už za 100 € ročne. Pár ušetrených eur ročne Vám nestojí za „nervy“ ktoré budete mať, keď budú Vaše webové stránky nedostupné, nehovoriac o ušlom zisku. Predstavte si o koľko objednávok alebo klientov prídete, keď sa bude miesto Vášho webu zobrazovať biele okno „Stránka sa nedá načítať“.

Tvorba webu vo vlastnej réžii

Potom je tu ešte najdrahšia položka – na samotné vytvorenie webu. Tá sa v závislosti od zložitosti požadovaného riešenia a od vybranej firmy pohybuje v rádoch stoviek až tisícov eur.

redakcne systemy najrozsirenejsie Našťastie, položku za tvorbu webu môžete zo zoznamu nákladov hravo vyškrtnúť a to aj vtedy, že neviete programovať a že netušíte ako sa taká stránka „zavesí“ na internet. Chce to len pevné odhodlanie, množstvo pokusov-omylov a niekoľko dlhých hodín strávených samoštúdiom. Výsledok však bude stáť za to – vlastnoručne vyrobená web stránka, Vaše „virtuálne dieťa“ ktoré budete dôkladne poznať a na ktorom Vás nič nezaskočí. Ako bonus si neskôr budete môcť stránku samostatne spravovať, pridávať obsah, obrázky či produkty do eshopu bez toho, aby ste museli niekoho prosiť aby Vám požadované zmeny zapracoval.

Ako na to?

Jednoducho. Na začiatok stačí vedieť, že existujú programy, v ktorých sa dá profesionálne pôsobiaca web stránka vytvoriť celkom zadarmo a bez toho, aby ste vedeli programovať. Takéto programy sa nazývajú CMS – content management system alebo slovensky redakčný systém, vďaka ktorému môžete ľahko spravovať obsah Vašej stránky prostredníctvom webového prehliadača. Fungujú ako skladačka – nainštalujete si základ (to aby stránka fungovala, aby ste mohli pridávať články a obrázky) a potom už len nadstavujete. Pomocou rôznych rozšírení a modulov si môžete vyskladať stránku úplne podľa Vašich predstáv. Chcete fórum? Nie je problém, vyberiete si jeden z dostupných modulov, pár kliknutiami ho nainštalujete a ohnivá diskusia môže začať:) Alebo by ste radi uskutočnili anketu – prieskum medzi návštevníkmi? Aj na to sa dá zdarma stiahnuť požadovaný kód…

Existuje niekoľko stoviek redakčných systémov – známych či menej známych, platených aj celkom bezplatných. Pre novopečeného „vývojára“ je dôležité sa rozhodnúť pre taký systém, ktorý bude najviac zodpovedať konkrétnym požiadavkám. Jednotlivé CMS systémy ponúkajú záujemcom možnosť zdarma si ich vyskúšať prostredníctvom demo verzií. Je dôležité spoznať aj administráciu redakčného systému aby ste sa mohli zodpovedne rozhodnúť, ktorý najviac vyhovuje Vašim potrebám a s ktorým sa Vám najľahšie pracuje. Výber CMS je čisto subjektívna záležitosť – kým jednému vyhovuje systém A, druhý nedá dopustiť na systém B…Preto otestujte viacero alternatív a až tak sa rozhodnite. Dobrá rada pri výbere CMS: zvažujte iba celosvetovo známe redakčné systémy, ktoré sú výkonné a flexibilné. Čím viac ľudí daný redakčný systém používa, tým väčšia pravdepodobnosť, že nájdete požadovaný modul či rozšírenie.

Vyššie uvedeným požiadavkám celkom iste vyhovujú tri redakčné systémy – WordPress, Joomla a Drupal.

Zadarmo a neoceniteľný zároveň: to je WordPress

Nepochybne najrozšírenejší a najpoužívanejší  je pre svoju nenáročnosť WordPress, aj keď v očiach mnohých je to len systém dobrý akurát tak pre blog. Tento predsudok však vyvracajú tisíce úspešných webových projektov (neblogov) od jednoduchých webov až po plnohodnotné sociálne siete (napr. s pomocou pluginu ako Buddypress). Pre rozšírenie základných funkcií, ktoré WordPress bezplatne ponúka sú k dispozícii tisícky voľne dostupných či platených šablón (ktoré sú zodpovedné za dizajn stánky) a tiež tisícky widgetov a pluginov.

WP administracia backend WP

Výhodou tohto systému je neuveriteľne rozšírená a aktívna komunita, vďaka ktorej sa naučíte WP jednoducho nainštalovať a spravovať. K dispozícii sú návody (aj video tutoriály) a nápomocná komunita, ochotná zdarma poradiť s akýmkoľvek problémom (na ktorý ako nováčik určite natrafíte). Pomocou návodov, podpornej WP komunity a nespočetného množstva šablón a rozšírení dokáže aj nováčik vykúzliť prakticky akýkoľvek web – či už internetový obchod, diskusné fórum alebo sociálnu sieť. Vzhľadom k tomu, že najpoužívanejšie CMS (nielen spomínaný WordPress, ale aj Joomla a Drupal) sú k dispozícii zadarmo, neočakávajte žiadnu oficiálnu podporu, okrem užívateľských fór, kde síce takmer určite odpoveď dostanete od ostatných užívateľov, no poradiť si budete musieť tak či tak sami. Najväčším mínusom sú bezpečnostné problémy – keďže vyššie spomínané systémy používajú milióny ľudí na celom svete, sú aj častým terčom hackerov. Je preto dôležité udržovať takéto web stránky aktuálne, aby sa predišlo bezpečným rizikám. Napriek týmto dvom nevýhodám sa istotne oplatí trochu času na oboznámenie sa so základnými CMS. Web zadarmo za to bude isto stáť.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia