Za nepovolené prečerpanie si banky účtujú viac ako 25 % úroky

Za nepovolené prečerpanie si banky účtujú viac ako 25 % úroky

Možnosť ísť na účte do mínusu každý mesiac využívajú tisíce Slovákov. Predstava, že na účte máte finančnú rezervu, ktorá je Vám kedykoľvek k dispozícii v prípade nedostatku vlastných prostriedkov je lákadlom, vďaka ktorému sa tak veľmi dobre darí predaju kontokorentov alebo inak povedané povoleným prečerpaniam účtu.

Kontokorent predstavuje formu úveru, ktorý poskytujú banky k bežnému účtu do vopred dohodnutého úverového limitu. Pre klienta to znamená možnosť financovať neočakávané výdaje v prípade nedostatku vlastných zdrojov. S kontokorentom sa tak nemusíte obávať toho, či odídu pravidelné platby včas. Ak je momentálne stav Vašich vlastných finančných prostriedkov na účte nula a vy potrebujete zaplatiť pravidelné faktúry, automaticky sa aktivuje povolené prečerpanie a platby budú uhradené z „požičaných peňazí“. Akonáhle príde na Váš bežný účet akákoľvek platba, dlh sa automaticky čiastočne alebo úplne vyrovná a vy môžete kontokorent využívať naďalej. Niektoré banky ponúkajú túto možnosť dokonca bez mesačného poplatku za vedenie účtu, takže Vás táto služba nemusí nič stáť a môže byť len finančnou rezervou na horšie časy. Pri čerpaní úveru si samozrejme každá banka účtuje úrok, ktorý sa pohybuje v závislosti od poskytovateľa v rozmedzí od 16,90 do 18,90 %.

Pozor na nepovolené prečerpanie

nahnevany chlapPri jednotlivých platbách a transakciách však treba rozlišovať medzi povoleným a nepovoleným prečerpaním účtu. Povolené prečerpanie účtu je vopred dohodnutá suma, ktorou Vám banka poskytuje možnosť výhody čerpania finančných prostriedkov nad rámec Vášho účtu. Ak si napríklad dohodnete kontokorent s úverovým limitom vo výške 500 €, banka súhlasí s tým, že môžete ísť do mínusu na účte do tejto sumy.

Nepovolené prečerpanie (NP) účtu nastane vtedy, ak od banky nemáte povolenú možnosť ísť do mínusu (teda nemáte zriadený kontokorent) prípadne ho zriadené máte a napriek tomu prekročíte dohodnutý limit úveru. Ako je možné dostať sa do nepovoleného prečerpania? Jednoducho – ak napríklad nemáte dostatok peňazí na účte na zaplatenie úrokov a poplatkov.

V prípade, že sa dostanete do NP, môžete v krátkej dobe očakávať sankčné úroky, ktoré vôbec nie sú malé – dosahujú aj viac ako 25%. Napríklad v Prima banke si účtujú úrok až 28 % (táto sadzba platí pre všetky typy bežných a vkladových účtov)

Okrem úrokov sa platia aj vysoké poplatky

Sankčný úrok však nie je jediný výdavok navyše. Treba počítať aj s písomnými upomienkami, ktoré banky odosielajú niekoľko dní potom, čo sa klient dostane do NP. Napríklad vo Všeobecnej úverovej banke zaplatíte za upomienku o nezaplatení dlžnej sumy až 13,30 €. V ČSOB je poplatok za odoslanie upomienky o niečo nižší, ale predsa dosť vysoký – 10 €. Nepovolené prečerpanie v sume pár eur Vás tak môže stáť stovky, ktoré zaplatíte na upomienkach a sankčných úrokoch. Preto akonáhle túto skutočnosť zistíte, dlžnú sumu okamžite vyrovnajte. Ušetríte si tak desiatky eur, ktoré by ste museli zaplatiť v prípade, že dostanete opakované výzvy, ktoré sú niekedy dvojnásobne drahšie ako v prípade prvej upomienky. V Prima banke je poplatok za prvú upomienku 15 € a pokiaľ dlh nie je uhradený do stanovenej lehoty, banka odosiela výzvu, za ktorú si účtuje až 30 €. Klient ktorý dlhodobo nereaguje na výzvy banky na zaplatenie dlžnej sumy, riskuje zablokovanie alebo zrušenie účtu, ba čo viac, hrozí mu aj nepríjemné vymáhanie pohľadávok treťou stranou.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia