Za prácu v Nórsku dostanete zaplatené šesťkrát viac ako na Slovensku

Za prácu v Nórsku dostanete zaplatené šesťkrát viac ako na Slovensku

noŽivotná úroveň Nórov je skutočne závideniahodná, priemerná hrubá mzda pri práci na plný úväzok je okolo 43 800 NOK, čo je v prepočte okolo 5000 €  (údaje z roka 2014)

Pri pohľade na túto cifru zostane blednúť závisťou nejeden Slovák. Pre porovnanie, priemerná hrubá mzda na Slovensku za rok 2014 bola iba 858 €. Ľahkou matematikou sa dostane k výsledku, ktorý naštve každého ťažko pracujúceho Slováka: V priemere Nór zarobí skoro šesťnásobne viac ako Slovák (ak je k tomu dobrý kurz EUR:NOK, ako napríklad v lete 2013 keď 1EUR=8 NOK, tak rozdiel medzi priemerným zárobkom človeka pracujúceho v Nórsku a na Slovensku je ešte priepastnejší). A to je už dostatočne silný dôvod prečo sa vybrať za prácou do Nórska.

Ako bonus dostanete možnosť pokochať sa drsnou no neskutočne nádhernou severskou prírodou, skalnatými morskými zálivmi (fjordami) a malebnými mestečkami.

Nórsko doposiaľ nemá zavedenú minimálnu mzdu, podobne ako Rakúsko.

Rozprávkové platy zosekajú vysoké náklady na život a dane

V Nórsku musí mať každý uzatvorenú riadnu pracovnú zmluvu a každý kto pracuje musí odvádzať dane. Odpustím si hrôzostrašné historky o škandalózne vysokých daniach, o tom ste už určite počuli. V tejto krajine je zavedený progresívny daňový systém, to znamená, že čím viac zarobíte, tým väčšie percento zo svojho príjmu odvádzate štátu. Navyše dane sú v Nórsku geograficky odlišné napríklad na severe krajiny sa platia nižšie dane ako v Oslo.

Daň z príjmu platí zamestnanec zo svojho hrubého príjmu, okrem toho musí každý zamestnávateľ povinne prispievať na sociálne zabezpečenie zamestnancov (tieto odvody teda ešte viac navýšia hrubú mzdu). Náklady zamestnávateľa na zamestnanca tak tvorí hrubá mzda + odvody na sociálne zabezpečenie. Všetci zamestnanci (vrátane cudzincov) si tak môžu užívať  až neuveriteľne štedrý sociálny systém, na ktorý sa všetci skladajú. Napríklad počas PN sa prvý rok poberá 100 % mzdy a druhý rok až 66 % mzdy.

Orientačný výpočet výšky dane si môžete prepočítať na tejto stránke Norskeho daňového úradu.

Každopádne sú výdavky ( a nielen tie voči štátu) oveľa vyššie ako u nás na Slovensku. Náklady na život – ubytovanie a stravu sú niekoľkonásobne vyššie. Najväčším výdavkom sú náklady na prenájom. Napríklad prenájom dvojizbového  zariadeného byt v blízkosti centra hlavného mesta sa pohybuje od 1300 až do 4500 €.  Aj pri maximálnej skromnosti zaplatíte za izbu okolo 700 €. Treba počítať s tým, že prenajímatelia berú trojnásobok nájomného ako depozit.To len na ilustráciu, ako skvelý zárobok zoseká nájomné. Ubytovanie sa oplatí hľadať už na Slovensku, cez weby Finn.no a Hybel.no nakoľko voľných bytov nie je veľa na výber a nájsť vhodné a cenovo dostupné ubytovanie je veľký problém.

Kde začať

pracanafarme_norskoPrácu v Nórsku si môžete hľadať na vlastnú päsť alebo oslovením sprostredkovateľských agentúr.

Pri využití služby agentúry majte na pamäti, že od tohto roka vstúpil do platnosti zákon, podľa ktorého si agentúry nesmú pýtať od uchádzačov o zamestnanie ako na Slovensku tak aj v zahraničí žiadne poplatky. Za služby zaplatí agentúre Váš budúci zamestnávateľ. Vzhľadom na to, že nízko kvalifikovanej pracovnej sily je v samotnom Nórsku dosť veľa, budete mať problém nájsť si prácu prostredníctvom slovenskej agentúry.

Ak si chcete hľadať prácu na vlastnú päsť, začnite na internete. Väčšina voľných pracovných miest je zverejnená na internete na rôznych pracovných portáloch. Môžete začať aj so slovenskými pracovnými portálmi: http://www.profesia.sk/praca/norsko/

Na slovenských weboch sa pomerne často opakujú inzeráty zamerané na oblasť zdravotníctva. Veľmi sú vítané zdravotné sestry (s hrubým platom okolo 4000 €) a lekári s rôznymi špecializáciami (6500 – 10000 € brutto mesačne).

Často hľadanou pozíciou sú tesári na stavbu devodomov a ďalšie profesie z oblasti stavebníctva či vodiči kamiónov.

Neobmedzujte sa len ponukou slovenských pracovných portálov, šance na nájdenie práce si zvýšite, ak budete hľadať aj na nórskych weboch.

Dobrým odrazovým mostíkom je portál www.nav.no, ktorý je dostupný aj v angličtine. Na tomto portály môžete vyhľadávať voľné pracovné miesta a zaregistrovať svoj životopis zdarma. Pracovné ponuky v angličtine nájdete na tomto odkaze:

https://tjenester.nav.no/stillinger/stillinger?q=english

NAV nie je len internetovou stránkou s ponukou voľných pracovných miest, ale aj úradom sprostredkujúcim prácu v Nórsku. Výhodou je, že mieste kancelárie NAV sú doslova na každom rohu ktoré uchádzačom o zamestnanie ponúkajú prístup na internet, počítač na rozosielanie životopisov, k dispozícii je aj fax, telefón a kopírka.

Množstvo pracovných pracovných ponúk nájdete aj na stránke http://eures.europa.eu, prípadne môžete osloviť jedného zo slovenských poradcov Eures, ktorí sú v kontakte s nórskymi EURES poradcami. Drvivá väčšina pracovných miest je inzerovaná na stránke www.finn.no/jobb

Na tomto webe nájdete nielen množtvo ponúk na plný úväzok, ale aj part time joby a prázdninové brigády – tento web rozhodne pri hľadaní práce v Nórsku nevynechajte.

Aj keď je možností na hľadanie práce z domu prostredníctvom internetu množstvo, otázne je, ako úspešné bude toto hľadanie. Pokiaľ nie ste atestovaný lekár, IT špecialista alebo skutočný profesionál vo svojej oblasti, pravdepodobne budete dostávať samé negatívne odpovede, čo na nálade človeku nepridá.

Skúste si hľadať uplatenie priamo na mieste

Najefektívnejšie a najrýchlejšie si nájdete prácu priamo na mieste. Takže zostáva vybrať si miesto, oblasť zamestnania, zbaliť si kufre a vycestovať do Norge. Šance na jej nájdenie sú dosť vysoké – nezamestnanosť dosahuje len 4,2 %.

Ak sa rozhodnete hľadať si prácu v Nórsku priamo na mieste, počítajte s tým, že náklady na ubytovanie a stravu sú vysoké, preto si so sebou vezmite minimálne 2000 € (pre prípad, že si prácu nenájdete okamžite). Najlacnejšie ubytovanie v slušnom ale rozhodne nie prepychovom hosteli vyjde na 40-50 € za noc v hlavnom meste aj základné potraviny sú oveľa drahšie – napríklad za 1,5 l fľašu minerálky zaplatíte asi 15 NOK, čo je približne 1,8 €.

Využívajte všetky možnosti

Nakupujete v miestnych potravinách a obraciate v ruku každé euro? Pri najbližšom nákupe si doneste so sebou životopis a odovzdajte ho vedúcemu predajne.

To isté môžete spraviť v miestnych reštauráciách a baroch. Tento spôsob hľadania práce má svoje výhody. Spravidla obeháte miesta a zamestnávateľov v pešej vzdialenosti od Vášho ubytovania, takže ak Vás vezmú, nebudete sa musieť do práce „tralágať“ spojmi, ale prídete peši za pár minút a ešte aj ušetríte.

Pýtajte sa známych či nevedia o nejakej práci, nikdy totižto neviete, či sa náhodou niekde miesto neuvoľnilo kde okamžite potrebujú nového človeka. Skončiť môžete všelijako – opatrovať deti ako aupair, pracovať na farme, spracovávať ryby, zarábať si ako zvárač alebo vodič autobusu. Možností je neuveriteľne veľa, stačí sa snažiť a do pár týždňov si nenáročnú prácu určite nájdete.

Slováci najčastejšie nájdu uplatnenie na farme (dojenie kráv, kŕmenie dobytka, práca na poli, zber úrody, ovocia a zeleniny, maľovanie, natieranie, vysádzanie stromčekov…) ale aj v závodoch na spracovanie rýb (čistenie, filetovanie…)

Bez nórštiny to nepôjde

Rovnako ako v ostatných krajinách, kam sa chodí „na zárobky“ aj v Nórsku sa hľadá uplatenie len veľmi ťažko, pokiaľ neovládate nórštinu aspoň na komunikatívnej úrovni. Ak sa Vám niekto snaží nahovoriť, že si vystačíte s angličtinou, tak mu neverte. Nóri síce anglický jazyk veľmi dobre ovládajú, ale uprednostňujú uchádzačov, ktorí sa dohovoria ich rodným jazykom.

Bez znalosti jazyka si vystačíte akurát tak na osamelej farme a navyše nebudete mať ani taký dobrý plat. Zamestnávatelia totižto veľmi dobre vedia, že bez nórštiny sa uplatnenie hľadá ťažšie a tak vezmete hocičo, aj horšie platené, len aby ste nejakú prácu mali. Preto je vhodné, aby ste predtým, než opustíte rodnú hrudu absolvovali rýchlokurz nórštiny. Šance na nájdenie dobre plateného zamestnania sa tak rapídne zvýšia.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia