Za výpis z účtu zbytočne neplaťte, voľte radšej ekologickejšiu a lacnejšiu elektronickú cestu

Za výpis z účtu zbytočne neplaťte, voľte radšej ekologickejšiu a lacnejšiu elektronickú cestu

Každý klient, ktorý má v banke vedený bežný účet, pravidelne dostáva tkz. výpis z účtu, ktorý poskytuje súhrnný prehľad o zrealizovaných transakciách a o zostatku na účte. Banky ich zasielajú v pravidelných intervaloch, najčastejšie však raz za mesiac.

Pre väčšinu klientov dôverne známa obálka z ich banky v poštovej schránke znamená len ďalší z automatických úkonov, ktoré treba v ten deň vykonať – buď obálku hodiť na kopu k ďalším výpisom (pre istotu, ak by náhodou niektorý úrad, inštitúcia alebo iná banka požadovala preukázanie príjmov, výdavkov, platieb…), prípadne si výpis zbežne preletieť, roztrhať a hodiť do koša, aby sa zbytočne v domácnosti nehromadili haldy papierov…

Papierové výpisy často končia bez povšimnutia a neotvorené…

V čase, kedy klienti bánk využívajú sms či email notifikáciu o zrealizovaných transakciách a sú tak o každom pohybe na účte okamžite informovaný, tisícky zaneprázdnených ľudí sa ani neobťažujú poštou zaslané výpisy otvoriť a prečítať – veď na čo, keď im zakaždým, akonáhle prijmú platbu alebo niečo zaplatia pípne sms s aktuálnym zostatkom na účte.

Papierové výpisy z účtu zasielané poštou teda často končia bez povšimnutia v krabici zapadajúcej prachom alebo rovno v koši. Čo však ekologicky zmýšľajúcich ľudí štve ďaleko viac, je množstvo papiera, ktoré sa takýmto spôsobom úplne zbytočne spotrebuje.

Šetrite životné prostredie a peniaze: aktivujte si elektronické výpisy

ruka-stromNapríklad VÚB banka na svojich webových stránkach uvádza, že len na výpisy ročne spotrebuje približne 120 ton papiera. Ak sa z jedného stromu vyrobí cca 70 kg papiera, ročne to znamená 1715 zbytočne vyrúbaných stromov, pričom takéto množstvo vyprodukuje kyslík až pre 200 ľudí na celý život. Nečudo, že banky motivujú svojich klientov k zriadeniu elektronického výpisu miesto papierového – šetria tým nielen životné prostredie, ale aj svoje zdroje. Zasielanie papierových výpisov je pre nich jednak veľmi prácne a jednak drahé – náklady sa môžu vyšplhať do vysokých čísel, zasielanie elektronických, ktoré funguje automaticky, je bezplatné.

Samozrejme náklady na zasielanie papierových výpisov znáša predovšetkým klient. Pri aktivovanom papierovom výpise tak môžete „do vzduchu“ vyhodiť aj 10 EUR ročne. Nie je to síce veľká suma, ale predsa len sa dá použiť aj na niečo užitočnejšie či príjemnejšie. Nehovoriac o tom, že elektronický výpis je ďaleko praktickejšie riešenie – jednak si môžete nastaviť ľubovoľnú frekvenciu zasielania na Vami zvolený email (hoc aj každý týždeň, alebo každý deň), môžete si ich archivovať na jednom virtuálnom priečinku (kde ich budete mať kedykoľvek k dispozícii) namiesto toho, aby Vám zaberali vzácny priestor v domácnosti, dá sa v nich jednoducho vyhľadávať, sú šetrné k prírode, bezpečné (pre ich otvorenie je potrebné zadať heslo) a navyše sú aj plnohodnotným účtovným dokladom. Elektronické výpisy rovnako ako tie papierové obsahujú všetky informácie v zmysle platnej legislatívy, a preto ich možno použiť ako podklad pre účtovníctvo.

Tatra banka si napríklad za zaslanie papierového výpisu účtuje 0,90 €, elektronická verzia je bezplatná, navyše zasielanie na email je možné nastaviť v ľubovoľnej frekvencii. VÚB banka zase v rámci Flexiúčtu ponúka zasielanie raz za mesiac zadarmo (elektronicky aj poštou), no pokiaľ by klient požadoval výpis častejšie ako jeden krát do mesiaca, tak musí zaplatiť poplatok 0,30 € plus cenu poštovného a obálky. Najdrahšie vychádza preberanie výpisu na pobočke, čo môže vyjsť aj na 3 € za výpis (VUB banka). Zadarmo dnes v banke ani facku nedostanete a je to tak dobre – aspoň sú klienti finančne motivovaní prechádzať na elektronickú cestu zasielania výpisov, ktorá je nielenže šetrnejšia k životnému prostrediu, ale aj oveľa praktickejšia.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia