Zabudnite na kartu, odteraz môžete vyberať hotovosť aj prostredníctvom mobilu!

Zabudnite na kartu, odteraz môžete vyberať hotovosť aj prostredníctvom mobilu!

Máte pocit, že na výbere hotovosti z bankomatov už nie je čo zlepšiť? Že pokiaľ chcete mať v rukách bankovky, tak musíte do bankomatu zasunúť platobnú kartu? Omyl!

Hotovosť z bankomatu môžete vyberať mobilom

Technologická vymoženosť ktorej prischol názov „Cardless Cash Access“ – teda v materčine niečo ako „prístup k hotovosti bez karty“ umožňuje ľuďom vyberať hotovosť prostredníctvom bankomatu rýchlejšie, pohodlnejšie a najmä bezpečnejšie ako tradičným spôsobom – s použitím debetnej alebo kreditnej karty.

Jediné, čo na výber hotovosti z bankomatu potrebujete, je smartfón s príslušnou bankovou aplikáciou. Aj keď to možno znie skôr ako hudba budúcnosti, pravdou je, že vo svete túto technológiu niektoré bankové domy používajú už vyše 2 rokov.

Na Slovensku túto vymoženosť ako prvá predstavila Tatra banka, ktorá už tradične zoznamuje Slovákov s technologickými novinkami v bankovníctve. Jej klienti tak ako prví na Slovensku môžu vyberať hotovosť z bankomatu mobilom, ktorý umožnila nová mobilná aplikácia Tatra banky.

Na to, aby ste mohli začať vyberať hotovosť mobilom, Vám tak stačí smartfón so spomínanou mobilnou aplikáciou. Nebojte sa, zatiaľ Vám mobil bankovky na požiadanie nevytlačí. Život však uľahčí… V prvom rade minimalizuje čas potrebný na obsluhu bankomatu, ktoré bývajú niekedy poriadne pomalé. Predstaviť si to môžete ako prenesenie obrazovky bankomatu na displej mobilu.

iphone v nakupnom centreAko to teda funguje?

Stačí, ak sa prihlásite do aplikácie Tatra banka a kliknete na novú záložku „Výber z bankomatu“, následne si budete môcť zvoliť výšku sumy, ktorú chcete vybrať (môžete zvoliť jednu z najčastejšie vyberaných súm, ale taktiež môžete zadať aj vlastnú). Maximálny limit pre jeden výber a zároveň denný limit je 200 €. V prípade, že máte v TB vedených niekoľko účtov, môžete zvoliť, z ktorého sa má výber uskutočniť. Výhodou je aj možnosť vytlačiť potvrdenku a zadať poznámku k výberu, ktorá sa Vám potom zobrazí v Internet Bankingu. Ak budete túto funkciu používať pravidelne, budete mať vždy prehľad o tom, za akým účelom ste peniaze vyberali – napríklad nové topánky, na školský výlet pre deti…a nebudete sa tak na konci mesiace pri študovaní výpisu čudovať, prečo ste robili toľko výberov a na čo ste tie peniaze použili. Takže poznámka k výberu sa zdá byť veľmi praktickou funkciou, ktorú budú klienti TB s obľubou využívať.

Potom stačí pristúpiť k bankomatu, stlačiť akékoľvek tlačidlo po okraji obrazovky a prepísať unikátny šesťmiestny kód, ktoré Vám vygenerovala aplikácia. Následne Vám bankomat vydá požadovanú hotovosť. Z bezpečnostných dôvodov je vygenerovaný kód platný iba 20 minút od jeho vytvorenia. Pokiaľ si medzičasom mobil vypnete, nájdete ho v záložke história.

vyber hotovosti mobilom tb

zdroj: tatrabanka.sk

Aké je využitie v praxi?

Stojíte napríklad v rade na bankomat, pred Vami štyria ľudia. Každý postupne pristupuje k bankomatu a realizuje potrebné kroky: zasunie kartu, počká dokým ju načíta, zadá PIN, zvolí výšku požadovanej sumy výberu, počká dokým bankomat vydá peniaze, vyberie kartu, vezme potvrdenku…Zatiaľ čo Vy väčšinu z týchto krokov vybavíte počas čakania. Keď na Vás príde rad, už len zadáte šesťmiestny PIN kód a vyberiete hotovosť.

Služba je dostupná pre aplikáciu Tatra banka pre iPhone, Android a Blackberry 10. Klienti ju môžu využívať na všetkých bankomatoch TB už v priebehu Augusta.

Škrt cez rozpočet podvodníkom s platobnými kartami

Okrem toho, že nový spôsob výberu hotovosti šetrí čas a skracuje rady pri bankomatoch, má aj iné výhody. Najviac poteší lepšia bezpečnosť: výberom hotovosti z mobilu eliminujete možnosť skimmingu (skopírovania údajov z karty). Novinku istotne ocenia aj zábudlivci – mobil v bankomate nezabudnite tak ľahko ako platobnú kartu.

V neposlednom rade poteší aj skutočnosť, že využívanie služby je bezplatné.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia