Záhradný nábytok: najlacnejšie kúpite plastový, ozdobou je drahšie drevo

Záhradný nábytok: najlacnejšie kúpite plastový, ozdobou je drahšie drevo

Posedenie na terase či záhradke patrí medzi obľúbené miesta na relaxáciu. Na to, aby bolo skutočne príjemné, je potrebné zaobstarať kvalitný a vkusný záhradný nábytok ktorý nebude len na jednu sezónu a z ktorého sa budete môcť tešiť niekoľko rokov.

Jeho výber však značne závisí od obsahu našej peňaženky. Môže sa totižto jednať o investíciu v rádoch desiatok, ale aj stoviek eur. Záleží od zvoleného materiálu, dizajnu, výrobcu a veľkosti zostavy. Bez ohľadu na to, pre aký materiál sa rozhodnete, ušetriť môžete ak budete záhradný nábytok kupovať v akcii, po sezóne. Veľké výpredaje, akcie a zľavy do výšky 50-70 % po letnej sezóne mávajú Baumax, Hornbach a Ikea.

Plast

Ak máte hlboko do peňaženky, pravdepodobne Vás budú zaujímať najlacnejšie alternatívy a tými sú jednoznačne výrobky z plastu. Tento materiál sa teší veľkej obľube, napriek tomu, že veľa ľudí ho označuje za gýč, ktorý nepôsobí vkusne a tým pádom nemá na terase či záhrade čo robiť. Napriek tomu sa jedná o materiál ktorý má množstvo neodšriepiteľných výhod.

Dážď či veľké teplotné rozdiely s ním vôbec nezamávajú. Môžete ho nechať pokojne celú sezónu vonku bez toho, aby ste sa triasli, či sa nepoškodí. Tiež je ľahký, veľmi dobre skladovateľný a ľahko sa udržiava – stačí pretrieť handričkou namočenou vo vode s kvapkou saponátu. Napriek tomu, že pravdepodobne žiaden fajnšmeker by nikdy nedopustil, aby plastový záhradný nábytok pokazil vzhľad jeho záhrady, v súčasnosti sa vyrábajú o dosť zaujímavejšie výrobky ako tomu bolo pred pár rokmi. Nemusíte zrovna kupovať nevzhľadnú nudnú bielu zostavu spred piatich rokov, ktorú sa pre príšerný tvar nepodarilo obchodníkovi predať, ale vyberajte modernejšie kúsky so zaujímavými tvarmi a zaoblenými hranami.

Nízka životnosť

Ako každý materiál, aj plast má svoje nevýhody. Ľahko sa poškriabe a pod človekom vyššej váhovej kategórie sa môže zlomiť. Vzhľadom na cenovú dostupnosť je vhodný pre mladé rodiny a menej zarábajúcich ľudí, ktorí si po finančnej stránke z kopýtka príliš vyhadzovať nemôžu.

Drevo je klasika ktorá záhradám „sekne“

Klasikou v záhradnom nábytku je bezpochyby drevo. A niet sa čomu čudovať, drevo je prírodný materiál, ktoré s okrasnými drevinami a stromami veľmi dobre ladí. Čo sa týka ceny za drevený záhradný nábytok, tak škála je skutočne široká od stoviek až po niekoľko tisíc eur. Záleží od toho, z akého dreva bude vyrobený. Hlbšie do peňaženky budete musieť siahnuť ak sa rozhodnete pre exotické drevá ktoré lepšie znášajú dážď a ktoré sú trvácnejšie. Napríklad taká akácia sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči vhlkosti a mechanickému poškodeniu. Navyše vďaka svojej zaujímavej štruktúre a olivovo šedým odtieňom pôsobí veľmi luxusne a moderne.

Z exotických drevín sa na výrobu záhradného nábytku používa teak, ktorý odoláva vplyvom počasia – nielen dažďu, vetru a prudkému slnečnému svetlu, ale dokonca aj snehu a mrazu. Teakové drevo nenapádajú škodcovia a plesne, je veľmi pevné, ale zároveň aj pružné. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam sa používa aj na výrobu lodí. Za kvalitu si však treba priplatiť. Napríklad taká dvojmiestna sedačka z teakového dreva Vás vyjde na 700 €. Jednoduchá stolička bežne stojí 300 €. Naoko vysoké ceny sú dané mimoriadnou tvrdosťou materiálu. Čím je drevo tvrdšie, tým je drahšie. Je to z dôvodu, že tvrdé drevá majú trojnásobnú životnosť oproti mäkkým drevám.

Medzi často používané dreviny sa na výrobu exteriérového nábytku používa aj ratan, eukalyptus či mahagón. Tie sa však pohybujú v cenových reláciách, ktoré si môže dovoliť málokto. Ak nechcete na záhradné posedenie minúť niekoľko mesačných výplat, a zároveň túžite po nábytku z dreva, tak sa budete musieť uspokojiť s mäkším drevom z našich končín – smrekom alebo borovicou.

Kov

Veľmi moderne a vskusne nepôsobí iba obľubené drevo, ale aj nábytkové zostavy z kovu. Najčastejšie sa na výrobu používa hliník. Jeho prednosťou je ľahkosť a vzdušnosť. Hliník sa často používa v kombinácii s inými materiálmi ako napríklad drevo, textília, syntetické výplety. Od kvality hliníka a ostatných použitých materiálov sa bude odvíjať cena zostavy. Kvalitný, na mieru vyrobený kúsok bude síce stáť majland, no na druhej strane sa budete môcť popýšiť dizajnovým kúskom.

Takmer neviditeľný nábytok

Čistý minimalistický dizajn prenikol aj do oblasti exteriérového nábytku. Mimoriadne vkusne a štýlovo pôsobí nenápadný alebo takmer neviditeľný nábytok, ktorý nebráni výhľadu na okolie a ktorý dokonale harmonizuje s prostredím.

1-kovovy zahr.nabytok

Bližší pohľad na tieto nenápadné stoličky ukáže kvalitu prepracovania ktorá perfektne ide dokopy so záhradou alebo bazénom zariadeným v modernom štýle. Vzdušný dizajn sa zase dopĺňa s okolím a s okrasnými rastlinami v záhrade. Skvelý dizajnový kúsok!

2-nadherne posedenie m

Ornamenty ktoré dajú vyniknúť luxusnej drevenej podlahe. Podlaha a nábytok sa spolu skvele dopĺňajú.

Posedenie, na ktorom sa bude každý cítiť fantasticky.

3-zahradny nabytok v harmonii s prostredim

Základ je harmónia s okolitým prostredím. Nenápadný no veľmi vkusný nábytok dá vyniknúť okolitým stromom a zeleni.

Dokonalosť ktorá nič nestojí

Ak máte doma terasovitú záhradku, skúste na jeden väčší kameň položiť vankúšik. Takéto prírodné kreslo Vás nebude stáť ani cent a nič ho nepredčí.

5-lacne a nadherne

Dom pri jazere alebo pri mori?

Kamene miesto záhradných stoličiek síce až také pohodlné nebudú, no vyzerajú úžasne. Pre väčšie pohodlie skúste zohnať vankúše sivej farby a položte ich na kamene – sedenie bude oveľa pohodlnejšie a hlavne úplne lacné!

4-more

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia