Základná sadzba ECB? Bez zmeny. Vyhliadky? Možné zníženie v júni

Základná sadzba ECB? Bez zmeny. Vyhliadky? Možné zníženie v júni

Európska centrálna banka ponechala vo štvrtok 8. Mája 2014 úrokové sadzby bez zmeny. Hlavná úroková sadzba tak naďalej zostáva nezmenená, teda 0,25 %. Na tejto úrovni sa drží od Novembra 2013.

Základná úrok ECB je sadzba, ktorá sa stanovuje a zverejňuje pre hlavné refinančné operácie. Patrí medzi ostro sledované údaje, nakoľko sa od nej odvíjajú všetky úrokové sadzby úverov a vkladov pre klientov. Pokiaľ klesá alebo sa drží na nízkych hodnotách, spotrebitelia sa môžu tešiť napríklad z lacnejších hypoték, no na druhej strane úroky z vkladov sú na minimách. Nízkymi úrokovými sadzbami chce ECB docieliť zvýšenie objemu úverov a zvýšenie inflácie. Týmto spôsobom chcú dosiahnuť podporu spotreby a zníženie úspor, čo má podľa presvedčenia európskych centrálnych bankárov pomôcť naštartovať ekonomiku.

Uvidí sa začiatkom júna

vysvietene euroNezmenená základná sadzba na úrovni 0,25 percenta je výsledkom vyčkávania. ECB totižto chce počkať na júnové prognózy svojich analytikov, ktoré budú rozhodujúce pre pre prípadné prijatie ďalších opatrení proti nízkej inflácii. Ešte minulý mesiac bola podľa šéfa ECB Maria Draghiho rada guvernérov rozhodnutá použiť ďalšie opatrenia v boji proti nízkej inflácii. Vzhľadom k tomu, že inflácia mierne vzrástla z marcových hodnôt 0,5 na 0,7 percenta v Apríli, došlo aj k zmierneniu tlaku na ECB, aby opatrenia prijala už tento mesiac. Stále je však cítiť nespokojnosť s vývojom inflácie, ktorá je hlboko pod cieľom 2%. Revízia smerom nadol by mohla spustiť opatrenia proti nízkej inflácii už budúci mesiac. Rada guvernérov je teda odhodlaná zareagovať nabudúce, no predtým chce poznať odhady analytikov, ktoré budú k dispozícii už začiatkom júna.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia