Zamestnanci môžu požiadať zamestnávateľa o zúčtovanie dane do 15. februára. Inak budú musieť podať daňové priznanie sami.

Zamestnanci môžu požiadať zamestnávateľa o zúčtovanie dane do 15. februára. Inak budú musieť podať daňové priznanie sami.

Ročné zúčtovanie dane. Nepopulárna téma, s ktorou bežný človek nechce mať nič spoločné. Dôkazom, ako ľuďom prekáža byrokracia je nasledovný rozhovor dvoch zamestnankýň (volajme ich Silvia a Zuzana) jednej nemenovanej bratislavskej spoločnosti na „cigaretke“:

Silvia: „Už si požiadala na personálnom o zúčtovanie daní?“

Zuzana: „Nie. Mala by som?“

Silvia: „Zuza, ty ignorant, čo pracuješ prvý rok? Veď to by si potom musela sama vypĺňať daňové priznanie.“

Zuzana: „To vážne?“

Silvia: „Fakt, tuším spravím s tebou deal. Ja ťa budem upozorňovať na to, kedy máš čo kde odovzdať a ty mi budeš robiť kalkulácie keď nebudem stíhať…“

muz s kalkulackouPekný príklad toho, ako sa niektorí ľudia zubami-nechtami bránia akejkoľvek byrokracii. Niet sa čomu čudovať, také dane nepatria do kategórie obľúbených činností. Navyše človek má bežných starostí cez deň vyše hlavy. To však nič nemení na tom, že zákonné povinnosti si treba splniť, pokiaľ nechcete mať opletačky s úradmi.

Späť ale k téme tohto článku – ročné zúčtovanie daní. Pokiaľ ste mali v minulom roku príjmy výlučne zo zamestnania, môžete vyplniť žiadosť o ročné zúčtovanie dane, ktoré odovzdáte svojmu zamestnávateľovi. Termín pre podanie žiadosti je do 15.februára 2014.

Ignorovať tento termín sa nevypláca

Pokiaľ by ročné zúčtovanie nespravil zamestnávateľ, tak by bolo Vašou povinnosťou (a zbytočnou starosťou navyše) podať do konca Marca daňové priznanie typu A. Výnimku z podávania daňového priznania majú len osoby, ktorých zdaniteľné príjmy za minulý rok nepresiahli viac ako 1867,97 eura.

Pohodlnejšiu možnosť ročného zúčtovania môžu využiť aj zamestnanci, ktorí súčasne pracovali pre viaceré firmy, alebo takí, ktorí vlani niekoľko krát menili zamestnávateľa. V takom prípade sa žiadosť podáva u toho zamestnávateľa, u ktorého si zamestnanec uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.

V prípade, že ste si nezdaniteľnú časť neuplatňovali u žiadneho zamestnávateľa, platí pravidlo, že o ročné zúčtovanie môžete požiadať ktoréhokoľvek z nich.

Bojíte sa, že Vám bývalý zamestnávateľ odmietne spraviť ročné zúčtovanie? Vaše obavy sú neopodstatnené. Firmy majú povinnosť spraviť ročné zúčtovanie dane aj bývalým zamestnancom, a to aj vtedy, ak sa jedná o nezamestnaného, ženu na materskej dovolenke alebo bývalého zamestnanca, ktorý je teraz na dôchodku.

Kedy sa oplatí dobrovoľne podať daňové priznanie?

Každý sa logicky snaží vyhnúť povinnosti podať DP, a tak existujúci a bývalí zamestnanci veľmi radi presúvajú administratívu na svojho zamestnávateľa. Niekomu sa však viac oplatí podať DP dobrovoľne. Jedná sa napríklad o dôchodcov, výsluhových dôchodcov a predčasných starobných dôchodcov, ktorí v minulom roku poberali dôchodok a zároveň počas celého roka 2013 nezarobili viac 1867,97 € (táto suma je totižto oslobodená od daní). No zamestnávateľ takýmto daňovníkom pri výpočte preddavkov na daň nemohol uplatniť nezdaniteľnú čiastku 311,32 na mesiac. V minulom roku 2013 tak musel zamestnávateľ zrážať preddavky ma daň vo výške 19% z dosiahnutých príjmov. Preddavky späť získa takýto daňovník iba vtedy, ak sám podá daňové priznanie. Zamestnávateľ síce zaň môže vykonať ročné zúčtovanie, no vrátenie preddavkov na daň v tomto prípade nie je možné.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia