Zariaďujeme domácnosť: Ako zohnať elektrospotrebiče čo najvýhodnejšie

Zariaďujeme domácnosť: Ako zohnať elektrospotrebiče čo najvýhodnejšie

Ak staviate dom alebo práve zariaďujete byt, do ktorého sa chcete čo najskôr nasťahovať, istotne Vám nezostáva veľa času ani peňazí nazvyš. Vo fáze, keď sa vyberajú elektrospotrebiče je už väčšina investorov poriadne finančne „vyžmýkaná“. Úspory sa rýchle rozkotúľali a na hypotekárnom účte tiež veľa peňazí nezostalo.

Bez elektrospotrebičov ako je chladnička, mraznička, varná doska, rúra, mikrovlnka, umývačka riadu či práčka sa žiadna domácnosť nezaobíde. Pokiaľ nechcete kupovať najlacnejšie spotrebiče pochybnej kvality a nízkej životnosti, pripravte si zopár tisíc eur.

Kúpa elektrospotrebičov je významný zásah do peňaženky

Preto sa výberu oplatí venovať dostatok času. Pri kúpe nepozerajte na najnižšiu cenu, ale hľadajte spotrebiče s najlepším pomerom ceny a kvality. Mnohonásobne sa Vám to vyplatí. Táto dobre mienená rada – kupovať elektrospotrebiče s najlepším pomerom ceny a kvality sa síce ľahko povie, no ťažšie sa uskutoční: stovky výrobkov na trhu a desiatky značiek však robia výber poriadne zložitým. Najmä keď sa šikovne spravená reklama snaží predať nové modely s kozmetickými úpravami, ktoré sa mnohokrát od svojich predchodcov nijako výrazne nelíšia. Výrobcovia a predajcovia elektrospotrebičov sa snažia zaujať desiatkami funkcií, z ktorých 90 % v praxi ani raz nevyužijete. Všetko je to krásne popísané tak, že vždy chcete ten drahší výrobok. Drahší však neznamená vždy aj kvalitnejší. Často sa dajú nájsť produkty s porovnateľnými parametrami a výkonom s jedným priepastným rozdielom: cenovým (nezriedka aj dvoj či trojnásobným).

Čítajte nezávislé testy. Výsledky môžu prekvapiť

zdroj:whirlpool.sk

zdroj:whirlpool.sk

Pokiaľ nemáte hodiny času na dôkladné zmapovanie trhu a porovnanie jednotlivých produktov, istotne oceníte pomoc časopisu dTest, ktorý pravidelne realizuje nezávislé porovnania spotrebičov. Každý testovaný výrobok získava známky za jednotlivé funkcie, ale aj spotrebu vody či energie.

Známky za jednotlivé funkcie sú spriemerované v celkovom hodnotení kvality (veľmi dobre od 80-100 %, dobre od 60-79 %, uspokojivo 40-59%, dostatočne 20-39 % a nedostatočne 0-19% )Jednoducho tak môžete zistiť, ktorý produkt získal najlepšie hodnotenie kvality a porovnať si ho s priemernou trhovou cenou. Cena za konkrétny model sa však môže u jednotlivých predajcov poriadne líšiť. Podstatne drahšie vyjde nakupovanie v kamenných predajniach. Pokiaľ chcete ušetriť, jednoznačnou voľbou je nákup cez internet. Nákupom cez internet môžete ušetriť stovky eur len na jednom spotrebiči (bežne tak môžete len jednom produkte ušetriť 100-300 €) a to už sa oplatí trochu posurfovať po internete.

Kde nakupovať?

Na tuzemskom trhu pôsobí viacero overených internetových obchodných domov, ktoré ponúkajú kvalitné služby za atraktívne ceny (napríklad Hej.sk, Mall.sk, Andrea Shop…). Aj pri online nakupovaní sa cena za ten istý produkt môže líšiť v desiatkách eur. Aby ste nemuseli požadovaný tovar individuálne hľadať a zisťovať ceny v databázach online predajcov, použite vyhľadávač cien (Heureka.sk, Pricemania.sk…).

Ako ušetriť ešte viac?

Predtým, než sa pustíte do porovnávania cien, spíšte si názvy vybraných spotrebičov. Vyhľadávač cien Vám vyhodí najskôr overené obchody a až potom sa dostanete k tým najlacnejším. Pokiaľ zariaďujete domácnosť, pravdepodobne budete objednávať viacero elektrospotrebičov. Môže sa stať, že jeden internetový obchod ponúkne najlepšiu cenu za práčku, chladničku a mrazničku, druhý bude mať výhodnejšie ceny na umývačku, rúru a v treťom bude neodolateľná cena na vybranú mikrovlnku a varnú dosku…Tovar môžete objednať u troch obchodníkov – každý v tom obchode, kde vychádza najlacnejšie, alebo môžete kontaktovať jedného z predajcov, aby ponúkol dodatočnú zľavu. Viacerí prevádzkovatelia internetových obchodov sú ochotní „dorovnať“ cenu, v prípade, že im pošlete odkaz na nižšiu cenu konkurencie…Napríklad Hej.sk ponúka klientom, ktorí spravia väčšiu objednávku (minimálne 3 produkty v košíku a tovar v hodnote minimálne 1500 €) individuálne zľavy. Stačí poslať email na vip@hej.sk a už aj tak bezkonkurenčné ceny produktov sa ďalej zosekávajú. Tak napríklad vybraná rúra Siemens, ktorá bežne v ochodoch stojí 1 122 € je v internetovom obchode za 789 €. Po kontaktovaní VIP oddelenia dostáva klient ďalších 50 € zľavu, teda rúru za 739 €. Slušný rozdiel oproti cenám v bežných predajniach…

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia