Zásnubné prstene predstavujú významný zásah do peňaženky

Zásnubné prstene predstavujú významný zásah do peňaženky

Kúpa zásnubného prsteňa je bezpochyby veľká vec – emočne aj finančne, veď ho predsa bude Vaša polovička nosiť po celý zbytok života. Nečudo, že každý muž, ktorému na jeho milej záleží, chce vybrať niečo perfektné a tak si na výbere nechá poriadne záležať. Podaktorí majú šťastie – nakráčajú do prvého klenotníctva, natrafia na prsteň a okamžite vedia, že je „ten pravý“. Väčšina zásnub-chtivých mužov to však také ľahké nemá. Porovnávajú, váhajú či je dostatočne pekný, radia sa, skúšajú prstene s kamarátkami či príbuznými budúcej manželky. Nakoniec zostáva len dúfať, že nastávajúca sa do prsteňa zamiluje tak ako sa zamilovala do Vás.

Pokiaľ sa v klenotníctve cítite ako ryba na suchu a neviete kam z konopí, Finanza pre Vás pripravila malý návod. Preštudovali sme niekoľko prieskumov, aby sme identifikovali, aké prstene sa ženám páčia čo sa týka tvaru, veľkosti, farby…Samozrejme, ako správny zamilovaný muž, svoju partnerku určite nezaraďujete do kategórie priemer, ale prieskumy môžu byť užitočným odrazovým mostíkom pre hľadanie dokonalého zásnubného prsteňa.

Predtým, než sa vyberiete na nákup

tiffany zasnubny prstenMali by ste mať jasno v tom, čo zhruba hľadáte, inak zostanete medzi tisíckami zaujímavých šperkov v klenotníctve stratený. Základ je vedieť veľkosť a materiál. Aj jedno aj druhé zistíte pomerne jednoducho – pokiaľ Vaša partnerka má aspoň jeden prsteň. Keďže prstene sa nosia väčšinou na prstenníku, stačí si v nestráženej chvíli partnerkin prsteň na chvíľu požičať a odmerať ho prostredníctvom nitky (veľkosť prsteňa je daná obvodom prstu v milimetroch, bežne sa predávajú vo veľkostiach od 48-62). Druhou možnosťou je vyskúšať si ho na vlastnom prste a perom na spodnej strane prsta si poznačiť pokiaľ sa Vám ho podarilo nasadiť. V súkromí si potom môžete naznačenú hodnotu v kľude zmerať. Skvelým pomocníkom pri zisťovaní veľkosti môže byť kamarátka alebo sestra nastávajúcej.

Ak zatiaľ prsty Vašej partnerky žiaden šperk nezdobí, nemusíte sa stresovať s tým, či sa vám podarí odhadnúť tú správnu veľkosť. V serióznych klenotníctvach Vám vedia veľkosť prsteňa bezplatne upraviť, v prípade, že sa v odhade veľkosti trochu seknete.

Rozpočet

Rady možných „kandidátov“ na deň D, kedy Vašu partnerku požiadate o ruku sa poriadne zosekajú stanovením cenovej hladiny od – do. Bezpochyby každý po uši zamilovaný muž by svoju vyvolenú rád obdaroval nádherným šperkom, ktorý podčiarkne výnimočnosť danej chvíle a výnimočnosť obdarovanej, ktorú bude zdobiť po zvyšok života (ak plánovaný zväzok „vyjde“). Jedna vec je však chcieť obdarovať tým najlepším, najkrajším, najvzácnejším, druhá vec sú možnosti Vašej peňaženky. Ceny ligotavých šperkov top značiek sú pre bežných „smrteľníkov“ nedosiahnuteľné. Napríklad značka Cartier – ktorú môžeme smelo označiť za Creme de la creme všetkých klenotníkov sa pohybuje v rádoch desiatok tisíc eur za zásnubný prsteň s diamantom.

Poriadne hlboko do peňaženky by ste museli siahnuť, ak by ste chceli Vašu drahú partnerku prekvapiť modrou krabičkou od Tiffanyho – jednokarátový nadčasový solitaire sa pohybuje od 10 000 USD vyššie. V ponuke Tiffany & Co sú však aj lacnejšie prstene. Nájdete tam veľa pekných, aj keď oveľa chudobnejšie vyzerajúcich kúskov, do 500 USD. Lacnejšie verzie sú bez diamantu, no prekvapiť môžete aj iným drahým kameňom či zásnubným prsteňom s perlou.

zdroj: tiffany.com

zdroj: tiffany.com

Ktovie, možno modré oči Vašej nastávajúcej sa zablýskajú nadšením, ak ju požiadate o ruku netradične – prsteňom s tmavomodrým tanzanitom (u Tiffanyho je za 350 USD, striebro, dizajn Elsa Peretti ). Dizajnérsky kúsok tak nemusí byť cenovo nedostupný aj pre priemerne zarábajúceho muža. Vybrať sa do obchodu bez toho, aby ste vedeli, koľko chcete na zásnubný prsteň minúť, je veľká chyba. Bez premysleného cenového stropu Vám môžu v klenotníctve nanútiť prsteň, ktorý je nad Vaše finančné možnosti, no šikovný obchodník vie, ako zaútočiť na city muža pred zásnubami aby z neho vydrankal maximum. Jasná predstava o cenovej hladine dá červenú všetkým pokusom vyžmýkať z Vás maximum.

V akej hodnote kúpiť prsteň?

Možno sa už k Vám dostali „rady“ typu koľko mesačných platov by ste mali minúť na zásnubný prsteň. Nevedno, odkiaľ tieto odporúčania pochádzajú, no pokiaľ máte všetkých 5 pohromade, nebude kupovať prsteň v hodnote x násobku Vášho platu len preto, že sa to tak „robí“ alebo že to niekto „odporúča“.

Cena šperku závisí od viacerých faktorov:

  • od kovu, z ktorého je vyrobený,
  • od kameňa osadeného v prsteni (hodnota diamantu sa posudzuje na základe tkz. 4C – cut (tvar, rez), clarity (čistota – čím čistejší je kameň, tým je vzácnejší) color (farba, farebné triedy sa označujú písmenami latinskej abecedy D – Z. Čím je farba kameňa bližšia k bezfarebnosti, tým je jej označenie bližšie k začiatku abecedy a tým je diamant vzácnejší), carat weight (váha, jeden karát sa rovná 0,2 gramu)
  • od dizajnu
  • a v neposlednom rade od značky (ktorá môže cenu šperku vystreliť do závratných výšok).

Pri stanovovaní cenovej hladiny je dôležité mať na pamäti spokojnosť nastávajúcej. Pokiaľ si potrpí na luxusné veci a zásnubný prsteň s diamantom pod jeden karát a farebného zaradenia do triedy horšej ako I (farba s označením I je nadštandard – a znamená „takmer bezfarebný“, horšie triedy majú sfarbenie do žltkasta) ju smrteľne urazí, tak budete musieť načrieť do vrecka hlbšie. Pokiaľ máte šťastie na partnerku, ktorá lásku nemeria hodnotou diamantu vsadeného v zásnubnom prsteni, máte podstatne širší manévrovací priestor. Uctiť si ju môžete luxusným šperkom nad 1000 €, prsteňom v strednej cenovej kategórií (500-800 €) ale aj cenovo dostupným kúskom (hoc aj so zirkónom). Istotne ju viac poteší návrh spoločného života ako zásnubný prsteň, nech je v akejkoľvek cenovej kategórií. Bez ohľadu na hodnotový rebríček Vašej partnerky sa budete chcieť trafiť do jej vkusu čo sa týka dizajnu a materiálu.

Z bieleho zlata, zo žltého alebo platinový?

Populárny svadobný portál uskutočnil v roku 2013 prieskum, ktorého sa zúčastnilo až 14 000 neviest a 1750 ženíchov. Podľa tohto prieskumu sa kupuje najviac zásnubných prsteňov z bieleho zlata (až 72 %), nasledujú platinové šperky s 15 % a na treťom mieste sa umiestnili šperky zo žltého zlata.

Typ

Asi nikoho neprekvapí, že bezpochyby najkupovanejším zásnubným prsteňom je solitaire – snubný diamantový prsteň s centrálne umiestneným jedným diamantom. Klasika a nadčasovosť, ktorá nikdy nevyjde z módy. Kúpou solitéru určite nič nepokazíte a Vaša manželka sa bude môcť aj po rokoch pochváliť nadčasovým šperkom. Medzi ďalšie často kupované typy patrí side stone (prsteň ktorý zdobia postranné kamene, najčastejšie tri). Extravagantnejšie ženy, ktoré radi nosia výrazné šperky poteší „pave“ – prsteň ktorý je posiaty množstvom menších diamantov s jedným väčším centrálnym kameňom.

Tvar diamantu

Asi nikoho neprekvapí, že najväčšej popularite sa podľa vyššie uvedeného prieskumu teší okrúhly tvar diamantu (55 % zakúpených prsteňov ), ďalej princess (28 %), nasleduje cushion – vankúšik (5%) a asscher (3%). Nič však nepokazíte ani tvarom slzy či oválnym tvarom.

Ďalší prieskum ukázal, že až 21 % žien bolo sklamaných návrhom na sobáš, no nič na sebe nedali znať. Až 13 % z tých, ktoré uviedli že boli ponukou na manželstvo sklamané uviedli, že rozčarovanie bolo až také veľké, že chceli plakať, nakoľko partner nesplnil ich očakávania. Top faktory, ktoré sa podieľali na nepodarenom návrhu boli podľa prieskumu príliš malý prsteň alebo žiaden prsteň. Takže páni, pokiaľ chcete aby povedala „Áno!“, radšej Vašu drahú bez prsteňa o ruku nežiadajte.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia