Žena po prvý krát na čele Americkej centrálnej banky

Žena po prvý krát na čele Americkej centrálnej banky

Janet Yellen bude novou šéfkou najvplyvnejšej centrálnej banky na svete. Stane sa tak prvou ženou na pozícii šéfa Fedu v jeho storočnej histórii. Funkčné obdobie jej začína začiatkom februára 2014.

67 ročná ekonómka a špecialistka na trh práce získala pri hlasovaní v Hornej komore Kongresu 56 hlasov ku 26. Podporu jej vyjadrili najmä demokrati, no podarilo sa jej získať aj hlasy 11 republikánskych senátorov. Yellenová doposiaľ pôsobila na pozícii viceprezidentky Fed-u, v čase vypuknutia krízy zastávala pozícii riaditeľky regionálneho Fedu v San Franciscu. Vo funkcii nahradí Bena Bernankeho, ktorému končí funkčné obdobie 31.Januára. Nomináciu Yellenovej schválil americký senát.

Nie nadarmo sa hJanet Yellenovorí, že post šéfa Fed-u je v Spojených štátoch po funkcii prezidenta druhý najvplyvnejší. Napríklad súčasný prezident americkej centrálnej banky Ben Bernanke sa umiestnil v rebríčku najvplyvnejších ľudí sveta Forbes na šiestom mieste, po americkom a ruskom prezidentovi, nemeckej kancelárke, pápežovi a Billovi Gatesovi. Významnosť tohto postu je daná dôležitosťou americkej centrálnej banky. Jej politika totižto neovplyvňuje len americkú ekonomiku, ale aj ostatné trhy. Každý si pamätá na obdobie spred piatich rokov, kedy hypotekárna kríza v USA spôsobila prudký pád svetovej ekonomiky. Podobné následky – či už pozitívne alebo negatívne môže mať ukončenie umelej podpory hospodárstva Spojených štátov zo strany Fedu. Rozhodovanie americkej centrálnej banky má teda klúčový vplyv na vytváranie trhového prostredia a na to, ako sa bude dariť ostatným krajinám.

Zdá sa, že nominácia Yellenovej bola správnou voľbou. Medzi expertmi je považovaná za odborníčku a jednu z mála ľudí, ktorí sú pripravení a schopní viesť inštitúciu ako Fed. Podľa Wall Street Jornal, málokto z jej kolegov vie tak presne predvídať vývoj ako práve Janet Yellen. Táto žena bola jednou z mála ekonómov, ktorí pred vypuknutím krízy upozorňovali a varovali pred hypotekárnou bublinou.

Prioritou FEDu je znižovanie vysokej nezamestnanosti. Práve nezamestnanosťou sa Yellenová dlhé roky zaoberala a tá aj bude jej top prioritou vo vedení banky.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia