Zmena PIN cez bankomat je rýchla, jednoduchá, no zadarmo to nie je

Zmena PIN cez bankomat je rýchla, jednoduchá, no zadarmo to nie je

Keď dostanete novú platobnú kartu s ťažko zapamätateľným PIN kódom, máte dve možnosti – buď si zvyknete a naučíte sa ho naspamäť, alebo si ho zmeníte na niečo ľahšie zapamätateľné. Existuje však pomerne široká skupina ľudí, ktorej robí problém zapamätať si PIN k vlastnej platobnej karte a zároveň sú lenivý si ho zmeniť. Potom sa snažia tento problém „vyriešiť“ nie príliš bezpečným spôsobom a síce, že si autorizačný kód zapíšu do mobilu, alebo na lístok, ktorý umiestnia na dobre viditeľné miesto v peňaženke. Každému je jasné, že to nie je zrovna najšťastnejšie riešenie, nakoľko je riziko prípadného zneužitia karty a vybrakovania účtu pri strate alebo krádeži pomerne vysoké.

Pokiaľ Vám robí problém naučiť sa naspamäť a zapamätať si prednastavený PIN kód, jediným bezpečným riešením je zmena autorizačného kódu na niečo, čo je Vám blízke a čo si budete stopercentne pamätať. Predsa len, s toľkými heslami, tajnými prihlasovacími údajmi ktoré každodenne používame, chceme mať pri výbere hotovosti či pri platbe kartou istotu, že sa transakcia zrealizuje. Možnosť nastaviť si vlastný kód oceníte najmä vtedy, ak vlastníte niekoľko debetných či kreditných kariet.

bankomat a kartaZmena PIN kódu sa dá zrealizovať telefonicky na zákazníckej linke, prostredníctvom internet bankingu alebo cez bankomat. Na pobočke je možné iba znovuvytlačenie PIN čísla, ktoré klient zabudol (mimochodom takmer vždy je táto služba spoplatnená).

Vzhľadom k tomu, že nie všetky banky ponúkajú možnosť zmeny PIN kódu cez internet banking, väčšina ľudí sa naučila samoobslužnej zmene autorizačného kódu cez bankomat. Jedná sa o veľmi rýchlu a jednoduchú záležitosť, pričom zmena je okamžite platná už pri nasledovnej transakcii.

Postup sa môže u jednotlivých bánk mierne líšiť, no v každom prípade je veľmi intuitívny a hravo by ho mal zvládnuť každý, kto aspoň raz vyberal hotovosť z bankomatu.

Zadarmo to nebude

Banky nepremeškajú žiadnu príležitosť naúčtovať si poplatok, a inak tomu nie je ani v tomto prípade. Za túto „samoobsluhu“ zaplatíte od dvoch do piatich eur. Najlacnejšie vychádza zmena PIN-u v Slovenskej sporiteľni, ktorá si za to účtuje poplatok 2 eurá. O niečo viac – 2,50 € si pýta za samoobslužnú zmenu ČSOB, VÚB a Unicredit Bank, Poštová banka a Prima banka. Niektoré banky ponúkajú pri lepších debetných kartách (spravidla zlatých a platinových) zmenu PIN kódu bez poplatku – napríklad Prima banka pri debetnej karte MasterCard Gold.

Najväčšia internetová banka mBank síce zmenu cez bankomat neumožňuje, no každý klient si môže pri aktivácii zdarma nastaviť akýkoľvek PIN kód. Najdrahšie vychádza zmena kódu v Tatra banke, kde si za túto službu účtujú až 5 €.

Keď končí expirácia karty, príliš sa so zmenou neponáhľajte

Zmenu autorizačného kódu cez ATM je možné zrealizovať kedykoľvek, no u niektorých poskytovateľov (napr. ČSOB, Tatra banka) si treba dávať pozor na obdobie, kedy končí platnosť Vašej karty. Mesiac až dva pred expiráciou preto zmenu PIN kódu neuskutočňujte, nakoľko zmena by sa nepreniesla na novú kartu.

Banka Poplatok za zmenu PIN kódu cez bankomat
SLSP 2,00 €
ČSOB 2,50 €

poznámka: zmena nie je možná 35 dní pred expiráciou karty

Tatra banka 5,00 €
VÚB 2,50 €
Unicredit Bank 2,50 €
mbank zmenu PIN cez bankomat neumožňuje. Klient si zadáva prvý PIN cez internet banking alebo call centrum mLinka (bez poplatku).

Zmena PIN kódu cez internet banking a call centrum mLinka: 1 €

Poštová banka 2,50 €
Sberbank 3,50 €
Prima banka 2,50 €

poznámka: okrem MasterCard Gold, kde je zmena zdarma

 

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia