Zo slovenskej časti Unicredit Bank je už len pobočka - spojila sa s Čechmi

Zo slovenskej časti Unicredit Bank je už len pobočka - spojila sa s Čechmi

Začiatkom Decembra prešla Unicredit Bank výraznou zmenou – došlo k zlúčeniu českej a slovenskej UCB pod jednu spoločnosť s centrálou v Prahe. Zo slovenskej časti sa stala „len“ zahraničná pobočka českej Unicredit Bank. Tiež sa mierne zmenil názov – oficiálny názov je od začiatku decembra UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s., pobočka zahraničnej banky.

Slovenská Unicredit tak v dôsledku cezhraničného zlúčenia zanikla zlúčením bez likvidácie a Unicredit Bank Czech republic sa stala nástupníckou spoločnosťou. Od začiatku decembra bude banka naďalej pokračovať vo svojej činnosti pod novým obchodným menom, pričom všetky existujúce záväzky zostávajú zachované. Nové zmluvy s klientmi uzatvorené od 1.12.2013 budú mať v záhlaví uvedené už nové meno banky – Unicredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.

Cieľ? Silnejší hráč s väčším podielom na trhu

ucb v bratislaveOkrem zmeny obchodného mena vzrastie aj bilančná suma a rozšíri sa aj predstavenstvo. Cieľom je šetrenie nákladov a vytvorenie silnejšej banky, ktorá si chce na oboch trhoch – na slovenskom aj českom ukrojiť väčší podiel na trhu.

O plánovanej fúzii sa vedelo už v minulom roku, nakoľko ju avizovala talianska materská skupina UniCredit Group, nevedel sa presný termín, kedy k zlúčeniu dôjde.

Českej Unicredit prinieslo zlúčenie zvýšenie bilančnej sumy z 316 miliárd korún na súčasných 418 miliárd, vďaka čomu si posilní pozíciu štvrtého najsilnejšieho hráča na tamojšom trhu. Na Slovensku UCB dosahuje tiež pomerne slušné výsledky – v pomyslenom bankovom rebríčku sa umiestňuje na piatom mieste. Dôvody zlúčenia vysvetlil pre server E15.cz Jiří Kunert – šéf českej UCB: „Vytvárame novú, silnejšiu banku ktorá bude operovať na oboch trhoch, poskytovať vyšší štandard služieb prostredníctvom pobočkovej siete na Slovensku a v Českej republike s dôrazom na efektívne riadenie likvidity a nákladov“.

Zmena nebude mať žiaden negatívny vplyv na existujúcu pobočkovú sieť – klienti nájdu svoje obľúbené pobočky, poradcov a bankomaty na tých istých miestach, ako boli doteraz zvyknutí. Investície do rozvoja pobočkovej a bankomatovej siete budú na oboch trhoch pokračovať.

Lepšia kvalita služieb a posilnené kapitálové zázemie

Zlúčenie by malo priniesť skvalitnenie služieb a využívanie know how z oboch krajín. Vďaka lepšiemu kapitálovému zázemiu bude môcť banka poskytovať viac úverov vo väčších objemoch ako doteraz. Bezúčelový spotrebný úver na čokoľvek z ponuky UCB išiel v posledných mesiacoch „na dračku“. Banka ho poskytovala s fixným úrokom 7 % p.a. pre každého, kto splnil podmienky na vznik poistenia schopnosti splácať úver, pristúpil k poisteniu a zároveň si otvoril v UCB účet s balíkom služieb.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia